međunarodni dan djeteta
Vrtići su važni za uspjeh djece u životu, ali roditeljima su preskupi
Ovaj tjedan obilježen je Međunarodni dan djeteta i obljetnica usvajanja UN-ove Konvencije o pravima djeteta. Jedno od tih prava je - obrazovanje, ali u Hrvatskoj nemaju sva djeca jednaku šansu.
Djeca koja idu u vrtić imaju veće izglede za uspjeh u kasnijem životu. Problem je što u Hrvatskoj postoje velike razlike među regijama, rekla je za Media servis Đurđica Ivković, v.d. predstojnice Ureda UNICEF-a u Hrvatskoj.
"U gradu Zagrebu čak 83 posto djece je uključeno u vrtić, u dobi od četiri godine na dalje, dok je u većini slavonskih županija taj prosjek oko 30 posto."
Loš postotak polaska u vrtić posebno se odnosi na 'ranjive skupine djece'.
"To su nekada romska djeca. To su također djeca koja odrastaju u siromašnim obiteljima u kojima su roditelji nezaposleni, ili žive u krajevima Hrvatske, u izoliranim dijelovima, koji uopće nemaju vrtić."
A zašto je vrtić toliko važan za djecu, objasnila je Ivana Dobrotić, docentica Katedre za socijalnu politiku zagrebačkog Pravnog fakulteta.
"Istraživanja dosta jednoznačno pokazuju da djeca koja su pohađala vrtiće imaju bolje rezultate na testovima matematike i jezika, da imaju bolje ocjene u školama, da manje ponavljaju razrede. Tu treba voditi računa da nije svejedno kakvi su to program. Sva ta istraživanja govore o visokokvalitetnim programima."
Dobrotić je s kolegom Teom Matkovićem napravila studiju o pristupačnosti predškolskog odgoja te došla do zaključka kako je za mnoge vrtić nedostupan i zbog financijskih razloga.
"Preko 50 posto roditelja u Hrvatskoj si ne može priuštiti predškolski program, jer im je jednostavno preskup. Iz ove novije studije koju smo radili za Ministarstvo vidimo da je prosječna cijena vrtića po djetetu od 500 do 800 kuna."
S druge strane postoje i roditelji koji djecu ne upisuju u vrtić, jer smatraju da im je bolje doma, ili s bakama i djedovima. Grad Makarska donio je odluku o naknadi od 1000 kuna mjesečno za roditelje koji ostanu kod kuće s djecom do treće godine života. Dobrotić smatra kako to nije dobro.
"Primjerice takve naknade je Švedska ukinula prije dvije, tri godine. Radili su evaluaciju tih naknadu i pokazalo se da imaju više loših strana nego prednosti. Isto tako dijete ima pravo na rani odgoj i obrazovanje od najranije dobi."
Đurđica Ivković iz UNICEF-a kaže kako se situacija s vrtićima u Hrvatskoj ipak popravlja.
"Mi smo ove godine vidjeli veliki zamah u tom smjeru, gdje se putem raznih fondova EU širi mreža vrtića, puno se ulaže u izgradnje, dogradnje i jačanje stručnih kapaciteta. Ipak će, nažalost, trebati dosta vremena da se cijeli niz višedesetljetnih razlika izjednači."
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!