tema Interdisciplinarne ljetne škole
Kako spriječiti izoliranost zadarskih otoka i njihovo zaostajanje za kopnom?
Ovogodišnje izdanje Interdisciplinarne ljetne škole – Zadar 2020 nosi naziv „Zadar 2018. – grad i otoci“. Svečano otvaranje je u subotu, 25. kolovoza u 9 sati u prostorima Code Huba (Studentski dom).
Na Sveučilištu u Zadru od 24. do 30. kolovoza 2018. godine održat će se Interdisciplinarna ljetna škola – Zadar 2020. Nastala je suradnjom Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, uz podršku Društva arhitekata Zadra.
Otvaranje ljetne škole i uvodna predavanja održat će se u subotu 25. kolovoza 2018. godine u 9 sati u prostorima Code Huba, Studentski dom Sveučilišta u Zadru, Franje Tuđmana 24d.
Praktični rad ljetne škole odvija se tijekom četiri godine na području Grada Zadra i Zadarske županije u okviru arhitektonsko-urbanističkih radionica, odnosno interdisciplinarne ljetne škole. Prva radionica koja je održana 2016. godine tematski je bila određena nazivom „Susret s vrtnim gradom (odnos grada i njegovog ruralnog zaleđa) – ruralno-urbani kontinuum Zadar/ Ravni kotari“. Prošlogodišnja radionica bavila se temom „Javni prostori Grada Zadra – tradicija i suvremene potrebe“. Radionice su rezultirale iznimno kvalitetnim radovima objavljenim u dvjema knjižicama studentskih radova.
Posebnost ove ljetne škole upravo je u njezinoj interdisciplinarnosti. Tijekom njezinog održavanja studenti različitih studijskih programa zajedno promišljaju o čovjeku u prostoru, a kroz nove ideje i drugačiji pristup istim temama i problemima u prostoru doprinose kvalitetnijem planiranju prostora i realizaciji tih planova. Tako će teorija i praksa, uz iskustva i znanja studenata različitih područja, biti veliki izazov i novo iskustvo u razumijevanju i drugačijem sagledavanju prostora te rješavanju problema s kojima se susreću stanovnici otoka i njihovi posjetitelji.
Ovogodišnja ljetna škola naslovljena „Zadar 2018. – grad i otoci“, nosi se s jednim od najvećih izazova naše zemlje, a to je izoliranost i usporeni razvoj otoka i njihovo zaostajanje u ekonomskom i društvenom smislu, bez obzira na sve komparativne prednosti kojima raspolažu.
Dio otoka zadarskog arhipelaga - Molat, Ist, Mali Iž, Veli Iž, Olib, Premuda, Rava, Silba - administrativno pripadaju Gradu Zadru i njegov su sastavni dio. Interdisciplinarna ljetna škola arhitekture i urbanizma trebala bi pokrenuti svijest o transformaciji postojećeg sustava i propitivanje novih odnosa grada i otoka bez obzira na administrativnu pripadnost. Također, ljetna škola je usmjerena ka potrebi uređenja postojećih i planiranju novih sadržaja, kako bi gospodarska održivost prostora utjecala i na ostale dvije komponente, na ekološku i društvenu održivost prostora. Potenciraju se s jedne strane teme tradicije i identiteta, a s druge novi modeli inovativnog i doživljajnog turizma.
Interdisciplinarni timovi studenata (arhitekti, urbanisti, dizajneri, studenti turizma, sociolozi, geografi, psiholozi, povjesničari umjetnosti, etnolozi, antropolozi, itd.) će predložiti projekte različitih mjerila i tema koji bi pridonijeli razvoju otoka i poboljšanju kvalitete života na njima.
Predstavljanje studentskih radova održat će se u četvrtak 30. kolovoza 2018. godine od 11 do 13 sati u prostorima Code Huba, Studentski dom Sveučilišta u Zadru, Franje Tuđmana 24d.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!