u splitskome akvatoriju
Iduća dva dana koordinirana međunarodna terenska vježba "Adriatic 2018"
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske, kao projektni koordinator i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, kao projektni partner, zajednički sudjeluju u provedbi međunarodnog projekta “Full Scale Civil Protection Exercise - ADRIATIC 2018”.
Projekt se provodi u suradnji s projektnim partnerima Upravom za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije, Ministarstvom unutarnjih poslova - Upravom za izvanredne situacije Republike Crne Gore te Nacionalnom središnjicom za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka).
Upravo u cilju provjere trenutne sposobnosti zajedničkog djelovanja svih tijela nadležnih za nadzor i zaštitu prava i interesa RH na moru u slučaju iznenadnog onečišćenja mora, kao i stupanj uvježbanosti svih tijela i funkcionalnosti postojećih materijalno - tehničkih resursa te razina kompetencija zapovjednog kadra, u okviru Projekta bit će provedena terenska vježba ADRIATIC 2018, od 21. do 25. svibnja, koja će se održati u akvatoriju Kaštelanskog zaljeva, a odvijat će se temeljem Scenarija koji predviđa aktiviranje sustava traganja i spašavanja na moru, sustava za suzbijanje iznenadnih onečišćenja mora, sustava civilne zaštite u području vatrogastva i čišćenja obale od onečišćenja. Naime, morski prostor od strateške je važnosti za opstojnost i razvoj Republike Hrvatske, kao najvredniji i najosjetljiviji prirodni sustav te ga s posebnom pozornošću treba zaštititi od svih mogućih ugroza pa tako i onečišćenja iz svih izvora.
Terenska vježba je godišnja vježba spremnosti državnog stožera koji djeluje u okviru Plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora te ujedno i godišnja vježba Središnje koordinacije za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Scenarij vježbe predviđa, radi nedostatnih vlastitih kapaciteta vatrogastva i kapaciteta za suzbijanje onečišćenja mora, aktivaciju međunarodne pomoći i specijaliziranih timova za gašenje požara, kao i timova za čišćenje onečišćenja mora i obale, putem Centra za koordinaciju hitnih intervencija (Emergency Response Coordination Centre – ERCC). ERCC će mobilizirati nužne kapacitete i stručnjake iz zemalja članica, dok će o potrebi osiguravanja dodatne pomoći biti obaviještena i Europska agencija za pomorsku sigurnost (European Maritime Safety Agency - EMSA), koja će Republici Hrvatskoj staviti na raspolaganje brod čistač „Marisa-N“, opremljen opremom za suzbijanje onečišćenja većih razmjera, kao i opremu za suzbijanje onečišćenja mora iz novouspostavljenog EAS centra, smještenog u Ravenni.
Državnim stožerom koji se aktivira sukladno planu intervencija u slučajevima većih onečišćenja mora zapovijeda dužnosnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a u radu stožera sudjeluju i predstavnici drugih tijela: Ministarstvo obrane, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo poljoprivrede i ribarstva, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo financija, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo kulture i Ministarstvo pravosuđa. Uz njih su, u središnju koordinaciju uključeni su Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Glavni ravnatelj policije, Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, Zapovjednik Hrvatske ratne mornarice i Zapovjednik Obalne straže Republike Hrvatske. Pored članova Stožera u godišnjim vježbama sudjeluju i članovi Županijskih operativnih centara Splitsko - dalmatinske, Šibensko - kninske i Zadarske županije, pod zapovjedništvom lučkih kapetana iz Zadra, Šibenika i Splita.
Dosadašnji način postupanja dokazao je kako je zajedničko, pravovremeno i usklađeno djelovanje svih tijela najbolji način nadzora i zaštite morskog prostora pod jurisdikcijom RH, a čime se postiže i racionalna uporaba raspoloživih kapaciteta na nacionalnoj razini te veća povezanost svih ljudskih i materijalnih resursa.
O EMSA-i
Europska agencija za pomorsku sigurnost jedna je od
decentraliziranih agencija EU. Sa sjedištem u Lisabonu, Agencija
pruža tehničku pomoć i podršku Europskoj komisiji i državama
članicama u razvoju i provedbi zakonodavstva EU-a o sigurnosti
pomoraca, onečišćenju brodovima i pomorskoj sigurnosti. Također
je dobio operativne zadatke na području odgovora na onečišćenje
nafte, praćenja plovila te u dugoročnom identifikaciji i praćenju
plovnih objekata.
Presudni poticaj državama članicama Europske unije vezano uz uspostavu EMSA-e uslijedio je nakon katastrofalnih posljedica pomorskih nesreća u kojima su sudjelovali brodovi 'Erika' (1999. godine) i 'Prestige' (2002. godine), a koje su prouzročile masovna onečišćenja mora istjecanjem nafte i naftnih derivata te velikim ekološkim katastrofama duž Španjolske i Francuske obale, čije posljedice ekosustavi i danas. Navedene ekološke katastrofe potakle su zajednicu Europskih država na donošenje odluka kojima se omogućilo financiranje bolje pripreme sustava zaštita u slučajevima onečišćenja mora uslijed masivnih izlijevanja nafte u more. Iznad i iznad raspoloživih resursa na razini pojedinih država članica.
Međudržavna suradnja osigurana je u sklopu Subregionalnog plana zemalja kojima je Jadran zajedničko more, a koji podrazumijeva međunarodnu pomoć država članica u slučajevima onečišćenja većih razmjera. Naime, godišnje se u hrvatske luke iskrca oko 11,5 milijuna tona opasnih i štetnih tvari, uglavnom ulja, dok se takvih tvari na cijelom Jadranskom moru iskrca oko 72 milijuna tona, stoga je za Republiku Hrvatsku međunarodna suradnja i organiziranje međunarodnih terenskih vježbi u cilju preveniranja i suzbijanja onečišćenja mora većih razmjera, od presudne važnosti.
Vezane vijesti
-
Ljutnja je normalna, zdrava emocija koju svatko ponekad iskusi. Temeljne emocije, poput tuge, straha ili krivnje, također se mogu izraziti bijesom i ljutnjom.
-
Poučena iskustvima petrinjskog potresa u Hrvatskoj Slovenija će u srpnju održati praktičnu vježbu djelovanja za slučaj eventualnog potresa slične jakosti, najavila je u ponedjeljak tamošnja uprava za zaštitu i spašavanje koja djeluje u okviru ministarstva obrane.
-
Izdržaj (plank) je jedan od najpopularnijih i najučinkovitijih vježbi za trbušne mišiće u cijelome svijetu. Ne samo da ojačava trbuh i rameni obruč, nego uključuje mišiće cijelog tijela.
-
Kad pregledavaš društvene mreže, sigurno vidiš prijateljice, ali i poznate osobe koje objavljuju savršene Selfieje iz teretane, odnosno imaju šminku na licu dok vježbaju. Razumijemo da netko želi sakriti bubuljicu ili dvije, ali puder na licu dok vježbaš nikako nije dobra ideja.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Reci što misliš!