Događaji

tjedan psihologije

U Gradskoj knjižnici predavanje dr. Mire Klarin: Koliko privrženost utječe na naš rani razvoj?

U Gradskoj knjižnici predavanje dr. Mire Klarin: Koliko privrženost utječe na naš rani razvoj?

Povodom 11. tjedna psihologije pozivamo na predavanje u organizaciji Društva psihologa Zadar i Sekcije za psihologiju obitelji, braka i partnerstva.

Prof.dr.sc. Mira Klarin s Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru danas će u 18 sati održati predavanje u Gradskoj knjižnici Zadar. 

Predavanje je namijenjeno psiholozima, studentima psihologije, socijalnim radnicima i srodnim strukama.

U izlaganju će biti govora o teorija privrženosti koja čini temelj za razumijevanje dječjeg razvoja i načina kako ljudi žive, rastu i prilagođavaju se, ali služi i za razumijevanje kapaciteta za partnerstvo, roditeljstvo i pružanje sigurne i konzistentne skrbi osobito u situacijama anksioznosti, liječenja i opasnosti. 

Pruža nam mogućnost u razumijevanju procesa i načina kako se štitimo  u situacijama kada osjećamo opasnost, odnosno pruža mogućnost za razumijevanje odabranih načina “kako ostati živ kao individua” (Bain, Morisson, 2011).

Istraživanja iz neurobiologije nesumnjivo podupiru tezu o utjecaju privrženosti na rani razvoj mozga. Štoviše, istraživanja odnosa između uma, mozga i socijalnih odnosa otišla su toliko daleko da se razvila znanstvena disciplina interpersonalna neurobiologija koja proučava međuodnos uma, mozga i odnosa (bio-psiho-socijalna istraživanja). 

Obzirom da u osnovi odnosa između roditelja i djeteta i odnosa među partnerima stoji emocionalna i bihevioralna dinamika upravljana istim biološkim sustavima, govorimo o privrženosti kroz životni vijek.


Reci što misliš!