Događaji

provjerili smo:

Može li i na koji način Grad Zadar spriječiti nova onečišćenja park šume Musapstan?

Može li i na koji način Grad Zadar spriječiti nova onečišćenja park šume Musapstan?
Branko Božić

Zbog sramotnog onečišćenja park šume Musapstan u Zadru, zatražili smo relevantne informacije od Odjela za komunalne djelatnosti i okoliš Grada Zadra!

Novo onečišćenje park šume Musapstan potaknulo nas je da se zapitamo može li i na koji način Grad Zadar stati na kraj ili barem umanjiti ovu problematiku?

O razmjerima onečišćenja ovdje.

Očitovanje Grada Zadra donosimo u cjelosti!

Vezano za divlja odlagališta na području Grada Zadra, obavještavamo vas o aktivnostima koje Grad Zadar provodi u cilju sprečavanja njihova nastanka i uklanjanja istih:

Park šuma Musapstan zagađena raznim otpadom Park šuma Musapstan zagađena otpadom

Učestala i redovita kontrola lokacija putem komunalnog redarstva

Na onečišćenim lokacijama kontinuirano se vrši obilazak komunalnog redarstva o čemu se vode zapisnici te se jednom godišnje sastavlja izvješće i podnosi Gradskom vijeću u sklopu godišnjeg Izvješća o lokacijama i količinama odbačenog otpada te troškovima uklanjanja odbačenog otpada na području Grada Zadra.

Budući da komunalni redar u slučaju uočavanja počinitelja za vrijeme nadzora onečišćenih lokacija nije ovlašten legitimirati počinitelja, dogovoreno je i provedeno nekoliko zajedničkih nadzora uz asistenciju Ministarstva unutarnjih poslova - PU Zadarske. Tijekom takvog nadzora, u travnju ove godine jedan je počinitelj uhvaćen prilikom nepropisnog odbacivanja otpada te mu je naplaćena kazna.

Postavljanje znaka upozorenja o zabrani odbacivanja otpadom

Znakovi zabrane odlaganja otpada postavljeni su na 10 lokacija na kojima je utvrđeno nepropisno odbacivanje otpada.

Uklanjanje nepropisno odbačenog otpada:

Provodilo se po provedenim postupcima javne nabave putem ovlaštene osobe, u okviru Programa održavanja javnih površina putem Čistoće d.o.o., Zadar i putem akcija prikupljanja otpada.

Tako je 2015. godine uklonjeno ukupno 1300 tona otpada, u 2016. godini 824,86 tona a u 2017. godine 1043,89 tona (podatak za 2017. nije konačan i ažurirati će se po okončanju godine).

Postavljanje informacije o kontaktu i načinu na koji je moguće prijaviti nepropisno odbacivanje otpada

Informacije su postavljene na mrežnoj stranici www.zatostovolimzadar.hr.

Provedba edukativno-informativnih aktivnosti

U okviru programa “Zato što volim Zadar“, kojem je cilj osmišljeno i sustavno planiranje i provedba edukativno-informativnih aktivnosti u odgovornom postupanju s otpadom, a koji je pokrenut 2014. godine uz financijsku potporu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izvršene su sljedeće aktivnosti: postavljena je internetska stranicawww.zatostovolimzadar.hr, kreiran je vodič za pravilno odvajanje otpada (brošura) koji je tiskan u 1000 primjeraka, kreiran je letak za slanje direktnom poštom koji je tiskan u 35.000 primjeraka i dostavljen građanima putem uplatnica TD Vodovod d.o.o., kreiran je banner koji je objavljen na www.zatostovolimzadar.hr, internet stranici Grada Zadra i zadarskih portala te je objavljen edukativno-informativni oglas u novinama, izrađen je scenarij te su producirani radijski spotovi.

Sufinanciranje udruga u provedbi projekata edukacije u području gospodarenja otpadom

Putem Natječaja za financiranje programa/projekata udruga iz područja zaštite okoliša za 2016. godinu, financirano je i realizirano 10 projekata iz područja gospodarenja otpadom kao prioritetnog područja te je ove godine u tijeku realizacija 5 projekata udruga.

Podržavanje akcija prikupljanja otpada izdavanjem suglasnosti za akcije prikupljanja otpada

U 2015. izdane su 4 suglasnosti za provedbu akcije skupljanja otpada, u 2016. – 7 akcija, u 2017. - 5 akcija.

Grad Zadar i sam već nekoliko godina za redom organizira akciju čišćenja “Zelena čistka”, u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje kao dio globalne akciju „Let's do it! World claen up!“, u suradnji s udrugom „Eko-Zadar“, u koju su se uključili učenici osnovnih škola, udruge i građani te se ujedno promovira odgovorno postupanje s otpadom. Akcijom se prethodnih godina uglavnom čistila upravo šuma Musapstan.

Radionica o gospodarenju azbestnim otpadom

U suradnji s udrugom Moj otok iz Krka krajem 2016. organizirana edukativna radionica o gospodarenju građevnim otpadom koji sadrži azbest u sklopu koje je provedena anketa među građanima radi prikupljanja informacija o količini azbestnog otpada na području Grada Zadra, o čemu je Grad Zadar, sukladno Pravilniku o građevnom otpadu i otpadu koji sadrži azbest (Narodne novine 69/16), a u cilju planiranja budućeg sustava gospodarenja azbestnim otpadom, dostavio podatke FZOEU. Također je tiskan edukativni letak „Moj Zadar bez azbesta“ koji je koncem prošle godine u 35 000 primjeraka podijeljen građanima putem uplatnica TD Vodovod d.o.o.

Uspostavljena je Evidencija lokacija onečišćenih otpadom na području Grada Zadra

Evidencija se kontinuirano ažurira podacima prilikom pojave novih lokacija, po dojavi od strane građana ili uočavanjem tijekom redovitih nadzora komunalnog redarstva.

Temeljem članka 137. Zakona o održivom gospodarenju otpadom, Hrvatska agencija za okoliš i prirodu dužna je uspostaviti Informacijski sustav gospodarenja otpadom RH, čiji sastavni dio će biti aplikacija za evidenciju lokacija onečišćenih otpadom, ali navedeni sustav još nije uspostavljen. Po uspostavi navedenog sustava, Grad Zadar će iz svoje Evidencije lokacija onečišćenih otpadom prenijeti podatke u Informacijski sustav gospodarenja otpadom RH.

Donose se sljedeći dokumenti u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, početkom svake kalendarske godine:

·       Izvješće o lokacijama i količinama odbačenog otpada te troškovima uklanjanja

odbačenog otpada na području Grada Zadra za prethodnu kalendarsku godinu

·       Odluka o provedbi posebnih mjera sprječavanja odbacivanja otpada za tekuću kalendarsku godinu

·       Izvješće o izvršenju Plana gospodarenja otpadom Grada Zadra za prethodnu kalendarsku godinu

Zakonom o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13) zabranjeno je odbacivanje otpada u okoliš te utvrđena načela gospodarenja otpadom, od kojih načelo „onečišćivač plaća“ definira financijsku odgovornost posjednika i proizvođača otpada za nezakonito postupanje s otpadom. Nadalje, jedinica lokalne samouprave je dužna osigurati sprječavanje odbacivanja otpada na način suprotan Zakonu te uklanjanje tako odbačenog otpada i to: mjerama za sprječavanje nepropisnog odbacivanja otpada i mjerama za uklanjanje otpada odbačenog u okoliš.

Mjere za sprječavanje nepropisnog odbacivanja otpada uključuju uspostavu sustava za zaprimanje obavijesti o nepropisno odbačenom otpadu, evidentiranje lokacija odbačenog otpada te provedbu redovitog godišnjeg nadzora područja jedinica lokalne samouprave radi utvrđivanja postojanja odbačenog otpada.

Grad Zadar je ispunio sve tri prethodno navedene mjere, no unatoč tome i dalje je prisutno neodgovorno odlaganje otpada na lokacijama koje za to nisu predviđene, što za posljedice ima nepovoljan učinak na okoliš i financijsko opterećenje proračuna Grada Zadra, a posljedično i građana.

Stoga je potrebno dodatno povećati učestalost nadzora nad divljim odlagalištima i postupati po čl. 36., Zakona koji regulira način postupanja komunalnog redara te također, u cilju povećanja učinkovitosti nadzora komunalnog redarstva, a vezano za neovlaštenost pri legitimiranju eventualnih prekršitelja, u provedbi nadzora komunalnog redarstva potrebno je osigurati suradnju s Ministarstvom unutarnjih poslova.

Grad Zadar

Upravni odjel za komunalne djelatnosti i okoliš


Reci što misliš!