pp telašćica
WWF zajedno s ribarima za očuvanje vrsta u morskim zaštićenim područjima
Samo principima održivog ribarstva te uključivanjem lokalnih ribara osigurat će se dugoročna održivost morskih resursa a time i dobar ekonomsko-socijalni status lokalnog stanovništva. U Hrvatskoj projekt se provodi u Parku prirode Telašćica.
WWF je zajedno s partnerima pokrenuo projekt „FishMPABlue2“, kojim žele u morskim zaštićenim područjima, riznicama morske biološke raznolikosti, uvesti prakse održivog ribarstva.
Samo principima održivog ribarstva te uključivanjem lokalnih ribara osigurat će se dugoročna održivost morskih resursa a time i dobar ekonomsko-socijalni status lokalnog stanovništva. U Hrvatskoj projekt se provodi u Parku prirode Telašćica.
Glavni cilj novih alata, koji će se testirati tijekom projekta, je uključivanje ribara u procese upravljanja priobalnim ribolovom sa zajedničkim ciljem očuvanja ribljih stokova i biološke raznolikosti morskih zaštićenih područja.
„Unatoč velikom socio-ekonomskom značaju, priobalni ribolov u morskim zaštićenim područjima ne dobiva uvijek pozornost koju zaslužuje. Priobalni ribari često su isključeni iz procesa donošenja odluka pa se suočavaju s društveno-ekonomskim poteškoćama što dovodi do neodrživog iscrpljivanja morskih resursa. Projektom želimo osigurati punu uključenost ribara u upravljanje ribolovom u zaštićenim područjima te tako osigurati i dugoročnu raspoloživost prirodnih resursa“, rekao je Patrik Krstinić, koordinator projekta u WWF Adria.
Implementacijom mjera iz „Paketa alata za upravljanje priobalnim ribarstvom“, koji je razvijen tijekom prve faze projekta, u 11 morskih zaštićenih područja iz šest zemalja Sredozemlja testirat će se učinkovitost mjera u poboljšanju upravljanja ribarstvom ali i usavršiti predviđene mjere.
Velika pozornost posvetit će se i umrežavanju morskih zaštićenih područja te izmjeni dobrih praksi.
„Tijekom projekta testirat ćemo inovativne mjere za upravljanje priobalnim ribolovom, koje su razvijene u okviru FishMPABlue1 projekta. Ukoliko se pokažu uspješne te se stanje ribljih populacija popravi, a lokalni ribari budu zadovoljni, želimo njihovu upotrebu prenijeti u svakodnevnu praksu upravljanja morskim zaštićenim područjima u Sredozemlju“, zaključio je Krstinić.
Projekt FISHMPABLUE2 je sufinanciran od strane fondova Europske unije ERDF i IPA. Projekt traje tri godine, od studenog 2016. do listopada 2019. godine, a vrijedi 3,5 milijuna eura.
Vezane vijesti
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Javnim pozivom za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zadra za 2025. godinu planirana je dodjela sredstava u iznosu od 332.000,00 eura.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
Izdvojeno
-
Naša umjetnica Manuela Vladić Maštruko 16. prosinca predstavlja novu slikovnicu koja nosi naziv "Ja, stablo"
-
U petak, 13. prosinca s početkom u 11 sati, na paškoj Pijaci održao se program u sklopu Adventa u Pagu „Dolazi nam Sveta Lucija“.
-
Zagađenje zraka finim česticama ubilo je gotovo 240.000 ljudi u Europskoj uniji u 2022. godini, što je pad od pet posto u odnosu na prethodnu, stoji u izvješću Europske agencije za okoliš objavljenom u utorak.
-
Još jedna lijepa humanitarna priča bajkera Zadarske županije, moto klub D8 Maslenica prikupljao je donacije za štićenike Crvenog križa koja je bila izuzetno uspješna!
Reci što misliš!