prekid šutnje
Vatikanski revizor: Bio sam prisiljen odstupiti nakon razotkrivenih nepravilnosti
Prvi vatikanski glavni revizor, koji je u lipnju bez objašnjenja podnio ostavku, prekinuo je šutnju i objavio kako je bio prisiljen odstupiti pod pritiskom optužbi nakon što je otkrio dokaze o mogućim protuzakonitim aktivnostima.
Razgovarajući s novinarima iz četiri medijske organizacije uključujući Reuters u uredu svojih odvjetnika u Rimu, Libero Milone također je kazao kako vjeruje da neki u Vatikanu žele usporiti nastojanja pape Franje usmjerene na provedbu financijske reforme.
Pojedinosti o nepravilnostima koje je razotkrio, kako tvrdi, nije u mogućnosti otkriti zbog sporazuma o tajnosti podataka. Reuters nije uspio nezavisno potvrditi njegove optužbe, koje Vatikan čvrsto odbacuje.
Zamjenik državnog tajnika Svete stolice, nadbiskup Giovanni Angelo Becciu, kazao je u intervjuu za Reuters da su Miloneove optužbe "lažne i neopravdane".
"Išao je protiv svih pravila i špijunirao privatne živote svojih nadređenih i zaposlenika, uključujući mene", rekao je Becciu. "Da nije pristao podnijeti ostavku, bili bismo ga tužili".
Čelnik vatikanske policije Domenico Giani rekao je za Reuters kako postoje "premoćni dokazi" protiv Milonea. Ni Becciu ni Giani nisu ponudili detaljnija objašnjenja svojih tvrdnji.
Milone je napustio Vatican dvije godine nakon što je uz veliku pompu imenovan kako bi se uvela veća transparentnost u povremeno nejasne financije središnjice Rimokatoličke crkve.
U vrijeme podnošenja ostavke, s još tri godine do isteka ugovora, ni Vatikan ni Milone, bivši predsjednik uprave i izvršni direktor globalne računovodstvene tvrtke Deloitte u Italiji, nisu dali nikakvo objašnjenje za njegov odazak. Vatikan je u priopćenju samo otkrio kako je riječ o "sprazumnoj odluci".
Milone, koji je prije radio i u Ujedinjenim narodima te automobilskom divu Fiatu, tvrdi da mu je Becciu ujutro 19. lipnja naredio da podnese ostavku. Rečeno mu je da se od njega traži da odstupi temeljem sedmomjesečne istrage vatikanske policije.
"Činjenice koje su mi podastrijete u jutro 19. lipnja bile su lažne, fabricirane", istaknuo je Milone. "Bio sam šokiran. Pojašnjenja nisu bila nikako vjerodostojno utemeljena".
Becciu i Giani ističu da je Miloneu bio ponuđen izbor: podnijeti ostavku ili se suočiti s javnom tužbom vatikanskih sudova. "Na određeni način, štitili smo njegovu reputaciju", pojasnio je Becciu.
Milone kaže da su ga optužili za zlouporabu sredstava jer je uposlio vanjsku tvrtku za provjeru sigurnosti računala u uredima u Vatikanu u kojima je radio s još 14 zaposlenika, uključujući dva svoja zamjenika.
U dokumentu kojim vatikansko tužiteljstvo odobrava pretres ureda na dan njegove ostavke, koji su Miloneovi odvjetnici pokazali novinarima, stoji kako je provodio istrage "jasno kršeći" statute svoje službe, te da se bez odobrenja bavio poslovima visokopozicioniranih članova Crkve.
Milone je kazao kako se to odnosi na njegovu istragu sumnji oko mogućeg sukoba interesa jednog talijanskog kardinala, čije ime nije htio otkriti. Njegova istraga nije ništa pronašla, no Milone tvrdi kako je uvjeren da ga se kažnjava jer ju je uopće i pokrenuo.
Njegovi su problemi započeli 27. rujna 2015., rekao je, kada je posumnjao da je netko provalio u njegovo računalo. Kontaktirao je vanjsku tvrtku da provjeri nadzorne uređaje, koja je pak otkrila neautoriziran pristup u njegovo računalo.
Reuters nije uspio nezavisno potvrditi o kojoj je tvrtki riječ niti kakav je bio zaključak njezine istrage.
Becciu je kazao kako postoje dokazi da je vanjski ugovaratelj pomagao Miloneu u špijuniranju drugih.
Milone je ustvrdio da je, nakon 12 sati ispitivanja u vatikanskoj policiji, odličio potpisati pismo ostavke kako bi "zaštitio svoju obitelj i reputaciju".
Na pitanje zbog čega je čekao tri mjeseca kako bi ispričao svoju stranu priče, rekao je da mu je trebalo vremena da razmisli "i pusti da se stvari slegnu".
Sredinom srpnja pismeno je sve objasnio i papi, ali mu ovaj nije odgovorio, rekao je.
Becciu je kazao da je papa znao za istragu i dokaze protiv Milonea prije nego mu je rečeno da odstupi.
Vezane vijesti
-
Papa Franjo zamolio je poglavara Grčke pravoslavne Crkve Jeronima II. za oprost za zločine koje je počinila Katolička Crkva.
-
Papa Franjo, koji se u nedjelju nakratko sastao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom na početku višesatnog posjeta Budimpešti, rekao je da u Europi treba ugasiti fitilj antisemitizma na sastanku s predstavnicima židovske zajednice.
-
Papa Franjo u nedjelju je pozvao na dijalog koji bi pridonio okončanju sukoba u Afganistanu i stanovnicima te zemlje omogućio život u miru, sigurnosti i u uzajamnom poštovanju te je izrazio solidarnost sa stanovnicima Haitija, čiju je zemlju u subotu pogodio razoran potres.
-
Papa Franjo izašao je iz bolnice Gemelli u Rimu gdje je podvrgnut operaciji debelog crijeva prije deset dana, izvijestili su u srijedu lokalni mediji.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!