Događaji

tribina sve za nju

Svjetski dan raka jajnika: Tihi ubojica o kojem nema puno saznanja

Svjetski dan raka jajnika: Tihi ubojica o kojem nema puno saznanja
Duško Jaramaz/PIXSELL

Rak jajnika najsmrtonosniji je od genitalnih karcinoma, a povodom Svjetskog dana raka jajnika koji se obilježava 8. svibnja udruga Sve za nju organizirala je tribinu 'Zajedno u prevenciji i liječenju'

Ovom tribinom žele ukazati na 'tihog ubojicu' zbog čijih ga nevidljivih simptoma oboljele žene najčešće otrkivaju u kasnijoj fazi.

Svake godine oko četvrt milijuna žena diljem svijeta oboli od raka jajnika, a 140 tisuća ih umre od njega. 'Naša je misija koristiti svaku priliki da osvještavamo ne samo rizike bolesti, nego i mogućnosti zaštite i liječenja i da ohrabrimo žene da provode redovite preglede', izjavila je Ljiljana Vukota iz udruge Sve za nju te poručila: "Ovaj dan posvećujemo svima onima koje se nose s rakom jajnika i članovima njihove obitelji. Ovo radimo zbog toga ne samo da osjete podršku Udruge, nego i podršku stručnjaka. Naravno radimo to i za zdrave žene kako bismo im poručili da nisu bespomoćne i da se mogu odgovornije ponašati u svojim životima. Da negdje trebaju osluhnuti poruke koje im šalju i žena koje imaju iskustvo raka jajnika i isto tako i stručnjaci".

Jaka Miholić koja se 9 godina bori s bolešću kroz operacije i kemoterapije, pozdravila je inicijativu Udruge za zdrave žene kroz obilježavanje Svjetskog dana i zajedništva u borbi protiv raka jajnika. "Vjerujemo da će na taj način pobuditi svijest žena da je zdravlje dar i da smo dužni odgovorno se ponašati prema njemu. To ćemo postići redovitim kontrolama i sudjelovanjem na organiziranim edukacijama. Zato drage žene ne odgađajte lječničke preglede i budite sebi na prvom mjestu", poručila je Miholić.

Herman Haller s KBC-a Rijeka je istaknuo da u zadnjih 40-ak godina nema bitnih pomaka u prevenciji i u razumijevanju same bolesti raka jajnika koja nema ranih simptoma. Otkrivanje same bolesti je u preko dvije trećine slučajeva u uznapredovalim stadijima, a postoje dva tipa - benigniji i maligni. "Radi same bolesti o kojoj mi danas ne znamo puno, isto tako vrlo teško je detektirati u pravom trenutku i postaviti dijagnozu bolesti koja se pojavljuje unutar tri mjeseca. Samim time naše mogućnosti koje su u cijelom svijetu prisutne danas se zasnivaju na tumorskim markerima i raznim oblicima ROM-a, indeksa nisu dali željene učinke", rekao je Haller.

Najčešće se javlja nakon 65. godine, a rizik od oboljenja povećava kasna menopauza ili niski paritet, u čemu pomažu antibaby pilule ili trudnoća. Dodao je kako je znanost prihvatila da se tumor razvija u jajovodima i prelazi u jajnik, a nova saznjanja su iskristalizirala mogućnost smanjenja rizika.

"Od upotrebe oralne hormonske kontracepcije, skidanja jajnika i maternice, podvezivanja jajovoda, skidanje jajovoda ili skidanje kompletnog jajovoda i jajnika", kazao je Haller. Pritom tvrdi da treba svakoj ženi, koja više ne planira rađati, prilikom obavljanja drugih operativnih zahvata ponuditi mogućnost odstranjivanja oba jajovoda. S čim su u Hrvatskoj počeli, a Višnja Matković s KBC-a Zagreb izdvojila je Olaparib kao prvi ciljani lijek za raka jajnika.

"Mi smo sretni jer u ovom trenutku u Hrvatskoj imamo dostupan lijek i može se davati, lijek je učinkovit, dobro se podnosi i imamo prva iskustva s njim", rekla je Matković.A izrađena je i publikacija Hrvatske smjernice za genetičko savjetovanje i testiranje za nasljedni rak dojke i jajnika.


Reci što misliš!