žele primiti migrante
Španjolci izašli na ulice zbog migranata
Oko 17.00 sati po mjesnom i srednjoeuropskom vremenu Via Laietana bila je preplavljena prosvjednicima
Po procjeni lokalne policije oko 160.000 ljudi se u subotu okupilo u Barceloni tražeći da Španjolska "odmah" prihvati tisuće migranata kao što je obećala 2015.
Gradonačelnica drugog po veličini španjolskog grada ljevičarka Ada Colau, pozvala je okupljene da "izađu na ulicu" i sudjeluju u povorci pod nazivom "Želimo prihvatiti" ("volem acollir" na katalonskom).
Oko 17.00 sati po mjesnom i srednjoeuropskom vremenu Via Laietana - ulica koja iz stare gradske jezgre vodi u luku - bila je preplavljena prosvjednicima, izvijestio je fotograf AFP-a. Mnogi sudionici su na sebi imali transparent "nema više isprika, prihvatimo ih odmah". Povorku je organizirala platforma "Naša kuća je vaša kuća" ("Casa nostra casa vostra", na katalonskom).
Sukladno obvezama prema EU-u, Španjolska od 2015. mora prihvatiti oko 16.000 kandidata za azil koje su već primile druge zemlje. No dosad ih je stiglo samo 1100.
Vezane vijesti
-
Španjolska je zamijenila Italiju kao glavni ulaz u Europsku uniju za migrante koji dolaze preko Sredozemlja, objavili su u utorak Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Frontex, Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu.
-
Gumeni čamac s desecima migranata pristao je u srijedu na plaži prepunoj turista u španjolskom ljetovalištu Zahari de los Atunes na obali Andaluzije.
-
-
Hrvatskom braniču Šimi Vrsaljku, ozlijeđenom u utorak tijekom utakmice Porta i Atlética, u petak je operirana jagodična kost na desnoj strani lica a španjolski klub nije naveo kada bi se mogao vratiti na teren.
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Reci što misliš!