Događaji

Idassa 2007.

Mesić: Hrvatska od NATO-a može imati gospodarske koristi!

Mesić: Hrvatska od NATO-a može imati gospodarske koristi!

Ovo je prilika da se uvježbaju i koordiniraju timovi iz različitih zemalja koji su sposobni brzo reagirati kod najvećih katastrofa, rekao je Mesić

Hrvatski predsjednik Stipe Mesić obišao je jučer sudionike IDASSA 2007., najveće ikad održane NATO-ve civilne vježbe zaštite i spašavanja koja se od 21. do 24. svibnja održava na zadarskom području.

Mesić je obišao lokacije u Gaženici i Bibinjama u društvu zapovjednika HRM-a komodora Ante Urlića, zamjenika pomoćnika glavnog tajnika NATO-a Mauritsa Jochemsa te direktora vježbe Damira Truta.

Dio od 1.200 sudionika vježbe, pristiglih iz 44 različite zemlje, simulirali su saniranje posljedica razornog potresa i spašavanje preživjelih iz brodoloma te spašavanje unesrećenih iz teške željezničke nesreće na željezničkoj pruzi u Bibinjama.

- Ovo je prilika da se uvježbaju i koordiniraju timovi iz različitih zemalja koji su sposobni brzo reagirati kod najvećih katastrofa kojima može biti ugroženo civilno stanovništvo. Oduševljen sam načinom na koji su se naše ekipe uklopile u vježbu i pokazale koliko mogu. Tko može biti protiv spasilačkih timova koji inače sudjeluju u mirnodopskim akcijama, rekao je hrvatski predsjednik komentiravši kritike civilnih organizacija koje se protive prisustvu NATO-a u Hrvatskoj. Mesić je dodao da Hrvatska od NATO-a može imati i direktne gospodarske koristi proizvodeći opremu za druge članice Saveza.

Na novinarsku opasku o nedavnom posjetu jednoj tvornici duhana u trenutku kada su Hrvati, prema svježe obznanjenim istraživanjima, obilježeni kao "najpušačkija" nacija u Europi, Mesić je rekao kako on nije promicao pušenje.
- Radi o proizvodnji. Ljudi koji puše bi ostali pušači i da nema tvornica duhana u Hrvatskoj, pa zašto onda ne bi pušili hrvatske cigarete, poručio je Mesić
NATO-ov predstavnik Maurits Jochems objasnio kako Hrvatska neće ulagati nikakva sredstva pristupajući u Euro-atlantski vojni savez, osim sredstava koja će biti utrošena na postizanje standarda u civilnoj zaštiti. Jochems je, također, dodao kako NATO na području Hrvatske ne planira otvoriti nikakve vojne baze.

Koliko je potrebno utrošiti u dosezanje zahtjevnih standarda, nije bilo izričitog odgovora. Sama IDASSA će stajati oko 3 milijuna kuna, koje će po pola platiti Hrvatska i NATO, a Hrvatska je dodatna sredstva uložila u nabavku opreme koja će ostati hrvatskim spasilačkim službama.

- Cijena naše individualne obrane bi bila trostruko skuplja od obrane sa saveznicama iz NATO-a-bio je jasan Mesić rekavši, također, da će prihvatiti i poziv za odlazak u državni posjet Kubi ukoliko se pokaže da je to od državnog interesa RH. Svoj boravak na posljednjem summitu nestvrstanih zemalja održanom na Kubi Mesić je nazvao razumljivim državnim potezom koji se vodi logikom da su hrvatske firme jednom bile gospodarski prisutne u nesvrstanim zemljama te da su to tržišta na kojima bi se mogli lakše nametnuti nego na zapadno-europskom tržištu kojeg postavljamo kao imperativ.


Reci što misliš!