Zdravstvo
Liječnici ne žele dežurati na moru
U Zadru postoji osam timova hitne medicinske pomoći, a tijekom turističke sezone radit će dva dodatna liječnička tima
Samo u prvih pet mjeseci ove godine broj turista u Šibensko-kninskoj županiji porastao je za 11 posto u odnosu na prošlu godinu. No, za razliku od lani, kada su tijekom sezone u pojačanim sastavima liječnički timovi radili u ambulantama šest turističkih mjesta, ove godine neće biti organizirana niti jedna turistička ambulanta.
Ravnatelj šibenskog doma zdravlja Ante Županović upozorio je prošlog tjedna da u županiji nema dovoljno liječnika, a na natječaj za rad u turističkim ambulantama javio se tek jedan liječnik. Zabrinuti čelnici Turističke zajednice najavljuju raspravu o tom problemu, no pitanje je kako i gdje pronaći "sezonske" liječnike za sezonu koja je već počela.
Iako nedostatak liječnika postaje sve veći problem u cijeloj Hrvatskoj, Šibensko-kninska županija je, na sreću, najdrastičniji primjer. Ostale su županije, premda ni približno ne "pate" od viška liječnika, ipak više-manje uspješno posložile pojačane liječničke timove za sezonu.
- U Istri su već pojačani timovi u turističkim ambulantama - ambulanta pri hitnoj pomoći u Puli radi još od Uskrsa, a od 1. lipnja non-stop rade sve turističke ambulante u Istri, osim pulske, kaže dr. Anđela Počekaj, ravnateljica Istarskih domova zdravlja. Dodaje i da hotelijeri otvaraju ambulante u sklopu hotela pa ne bi trebalo biti problema s primanjem stranih pacijenata.
Slično je i u Primorsko-goranskoj županiji u kojoj su ambulante već formirane u Loparu i Rabu, u Krku, Baškoj, Omišlju i Malinskoj, u Cresu, Nerezinama i Malom Lošinju. Ravnateljica Doma zdravlja Primorsko-goranske županije dr. Milena Kabalin kaže da se problem ekipiranja pojavio jedino u Krku, gdje nedostaje liječnik opće prakse, a nezaposleni ne žele prihvatiti sezonski posao. Inače, uz ambulante, za čiji je rad Županija osigurala 2,5 milijuna kuna, pojačane su i ekipe hitne pomoći pa će u pripravnosti biti laboratoriji i dijagnostika kojom raspolaže primorsko-goranski dom zdravlja.
U Zadru postoji osam timova hitne medicinske pomoći, a tijekom turističke sezone radit će dva dodatna liječnička tima. Dodatni timovi uvode se u Starigradu, na Viru i Pagu, dok će u Biogradu raditi još dvije medicinske ekipe. Svi su timovi već ekipirani osim u Pagu, gdje se još traži liječnik. Izraženiji problem s medicinskom pomoći i dalje se osjeća na otocima gdje često radi samo jedan liječnik, no uvođenjem dodatnih dežurstava i stalno organiziranim punktovima dežurstava nastoji se riješiti taj problemIzraženiji problem s medicinskom pomoći i dalje se osjeća na otocima gdje često radi samo jedan liječnik, no uvođenjem dodatnih dežurstava i stalno organiziranim punktovima dežurstava nastoji se riješiti taj problem.
Splitsko-dalmatinska županija bit će dobro pokrivena mrežom turističkih ambulanti, a dodatni timovi hitne medicinske pomoći bit će organizirani u Makarskoj, Trogiru i Kaštelima te na Braču, Hvaru i Visu.
Tjedan dana prije i poslije Sinjske alke bit će pojačana i služba hitne medicinske pomoći u Sinju.
- Dobra organizacija hitne medicinske pomoći te razvijanje mreže turističkih ambulanti ne može se osmisliti u posljednji trenutak jer Hrvatska pati od nestašice liječnika. Potrebno je imati dovoljan broj ljudi te uskladiti rasporede i plan godišnjih odmora. Manje sredine imaju velike probleme jer liječnici uglavnom žele raditi u većim mjestima i gradovima. U Splitsko-dalmatinskoj županiji nemamo takvih problema, ali nije isključeno da ih neće biti, ističe dr. Leo Luetić, ravnatelj Ustanove za hitnu medicinsku pomoć Splitsko-dalmatinske županije.
Dubrovačko-neretvanska županija ima puno veće potrebe nego što ih može financirati. Prema procjeni struke, za optimalnu pokrivenost krajnjeg juga liječničkim timovima potrebno je više od tri milijuna kuna, no za sad se osigurava tek 884.000 kuna. Ipak, dodatni liječnički i timovi hitne pomoći brinut će o sigurnosti turista tijekom srpnja i kolovoza u Dubrovniku, Stonu, Konavlima, Župi dubrovačkoj, Mljetu, Janjini, Korčuli, Vela luci, Pločama i Kleku.
Timovi na cestama već dežuraju
Posebni medicinski punktovi formirani su i na autocestama. Od 6. lipnja vikendima dežura medicinska ekipa na autocesti Zagreb - Split koja će raditi i vikendima u rujnu. Od 1. srpnja do 31. kolovoza na autocesti će stalno dežurati po dvije ekipe. Poseban punkt formiran je i na poluautocesti Zagreb - Rijeka u Delnicama.
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!