Događaji

Hrvatske autoceste

Milijunska pljačka HAC-a

Milijunska pljačka HAC-a

Prijava je stigla iz HAC-a

Policija je proteklog četvrtka upala u 139 prijevozničkih tvrtki i obrta te zaplijenila dokumentaciju i tahografe vozila zbog sumnje u višemilijunsku prijevaru pri plaćanju cestarine.

Obrada će potrajati neko vrijeme jer smo izuzeli doista veliku količinu dokumenata. No već je sada jasno da je riječ o milijunskim štetama rekao je Krunoslav Borovec, glasnogovornik Ravnateljstva policije. U akciji je sudjelovalo 18 policijskih uprava i Mobilna jedinica prometne policije, a većina je tvrtki pod istragom iz Splita i Zagreba. Borovec tvrdi da još nitko nije uhićen, ali da su mnogi ispitani.

Primili smo prijavu iz Hrvatskih autocesta. Oni su oštećeni i istraga nije usmjerena na njih rekao je Borovec. Međutim, Večernji je list u posjedu dokumenta poslanog upravi HAC-a 31. svibnja 2007. godine u kojem se proziva dio čelnika tvrtke zbog propusta koji su omogućili prijevaru.

U dokumentu se traži utvrđivanje odgovornosti Zvonimira Piliha, bivšeg direktora Sektora za naplatu cestarine, Milana Stankovića, pomoćnika direktora za logistiku, Ivana Jagatića, šefa odjela analitike, Zdravka Pribanića, šefa odjela tehničkih poslova, Berislava Stiplašeka, šefa unutarnje kontrole i Damira Čale, voditelja grupe za kontrolu naplate cestarine.

Njih šestoricu Željko Krapljan, direktor sektora za naplatu cestarina, nimalo biranim riječima proziva da su "neodgovornim i nesavjesnim radom" oštetili tvrtku i omogućili prijevare.

U Hrvatskim autocestama međutim nitko nije želio službeno komentirati policijsku akciju i eventualnu odgovornost šefova tvrtke.
Jedino što se od njih moglo dobiti najava je službenog puštanja u rad sustava za videonadzor autoceste i automatsko prepoznavanje registarskih pločica na naplatnim postajama. Iako je sustav trebao odavno proraditi, mjesecima se testirao, a radnike još od 2003. godine nitko nije obučio da se njime služe i održavaju ga.

Sutra će napokon sustav biti predstavljen na naplatnoj postaji Komin autoceste Zagreb Goričan. Kolika je šteta nastala zbog toga jer videonadzor nije proradio najbolje govori to da je policija dio prevaranata otkrila za testiranja opreme.

U dokumentu koji je Večernji list dobio od svog izvora u HAC-u nabrajaju se i drugi propusti čelnika i sumnje u masovnu manipulaciju magnetnim karticama za naplatu cestarine. Samo u protekloj godini i prva četiri mjeseca 2007. evidentirano je 4457 slučajeva u kojima je tvrtka oštećena za cestarinu. U svim tim slučajevima trebala je biti plaćena cestarina za 4. kategoriju vozila koja plaćaju najskuplju cestarinu.

Magnetne kartice koje HAC upotrebljava za naplatu nikada nisu propisno testirane. Testiranje 10 pokusnih rola trebalo je napraviti na naplatnoj postaji Ivanja Reka, koja ima najveći promet, no o tome ne postoji službeni dokument.

Umjesto izvještaja o testiranju napravljena je narudžba za magnetne kartice od tvrtke Augustini iz Zagreba. Odgovorni za to nikada nisu kažnjeni iako je HAC iz upotrebe morao povući veliki broj neispravnih magnetnih kartica.

U sustavu navodno još postoje neispravne kartice čiji je broj, tvrde u Hrvatskim autocestama, nemoguće ustanoviti. Zbog neispravnih kartica oštećen je HAC, ali i vozači koji su imali problema pri plaćanju cestarine.

Šestorici prozvanih na dušu se stavlja i da nisu željeli naručiti magnetne kartice sa serijskim brojevima. Zbog toga nitko u Hrvatskim autocestama ne zna koliko je kartica za naplatu cestarine izdano, koliko ih je naplaćeno, a koliko nikada nije vraćeno na naplatnim postajama. Zabilježeni su čak i slučajevi u kojima su radnici izrezivali kartice iz rola i na njima sami tiskali podatke te tako omogućili vozačima plaćanje jeftinije cestarine.

Unatoč svemu, odgovorni u HAC-u nisu pod istragom već se ona, prema policijskim tvrdnjama, zaustavlja samo na prijevoznicima prevarantima.


Reci što misliš!