Događaji

"S predsjednikom uz kavu"

Mesić: KIM prodati onom tko će pomoći da mljekara profunkcionira

Mesić: KIM prodati onom tko će pomoći da mljekara profunkcionira

Mesić je u emisiji Hrvatskog radija komentirao i slučaj Zagorec, zahtjeve odvjetničkog tima Ante Gotovine, rad HSP-a...

Predsjednik RH Stjepan Mesić zauzeo se danas da se Karlovačka industrija mlijeka (KIM) proda "onom tko će pomoći da mljekara profunkcionira", ocijenivši da "nije najbolje rješenje da se mljekara da onom tko se ne bavi mljekarstvom".

Zamoljen da komentira prodaju KIM-a tvrtki "Chemoderm", Mesić se, u emisiji "S predsjednikom uz kavu" Hrvatskog radija, založio da se čitav slučaj istraži od početka, odnosno da nadležna tijela utvrde kuda je otišlo 40 milijuna maraka kredita kojim je Miroslav Kutle 90-ih opteretio KIM.

Ocijenio je i da "nije najbolje rješenje da se mljekara da nekom tko se ne bavi mljekarstvom", te se založio da se KIM proda "onom tko će pomoći da mljekara profunkcionira, da kooperanti dobiju dodatni motiv za proizvodnju mlijeka, te da se otvore nova radna mjesta".

Zamoljen da komentira neslužbene informacije da bi ga Haški sud mogao zvati kao svjedoka u još nekim postupcima, Mesić je odgovorio kako je čuo da ga se u Haagu spominje kao mogućeg svjedoka, vezano uz njegova ranija svjedočenja.

Kazao je da će se, ako do njega dođe, odazvati pozivu na svjedočenje, jer sve hrvatske građane na to obvezuje Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom.

Komentirajući slučaj Vladimira Zagorca, Mesić je izrazio uvjerenje da će austrijski vrhovni sud potvrditi prvostupanjsku odluku da se Zagorca izruči Hrvatskoj.

"Austrija nema razloga da štiti bilo koga, pa tako ni Zagorca", rekao je Mesić.

Odbacio je i mogućnost da savjetnika Sašu Perkovića smjeni zbog susreta sa Zagorcem u Beču. "Za to nema ni jednog razloga, Perković je samo obavio zadatak koji smo mu dali Bajić i ja", rekao je.

Na pitanje je li ta afera plasirana kako bi se pred parlamentarne izbore smanjio njegov ugled u javnosti, Mesić je ocijenio da neki smatraju da bi njegov ugled bilo dobro smanjiti, jer se boje da bi u predizborno vrijeme mogao poduprijeti njihove protivnike.

Još jednom je naglasio da je kao predsjednik države izvanstranačka osoba, te da će poduprijeti opciju koja ponudi brži razvoj zemlje, ali ne kao predsjednik, nego kao građanin.

Upitan na kojem mjestu u budućoj vladi vidi predsjednika HSP-a Antu Đapića, Mesić je odgovorio da u vladi ne vidi mjesta za Đapića.

"S obzirom na magisterij, ja bih očekivao da će to biti znanost, ali navodno da je taj magisterij doveden u pitanje, ja ne vidim mjesto za gospodina Đapića upravo zbog tog magisterija", kazao je Mesić.

Iako je objasnio da se "malo šali", dodao je da u svijetu u javnom i političkom životu nema mjesta za onog tko na takav način pokušava doći do akademske titule.

Ocijenio je da su HSP-u prepreka hipoteke koje se vežu uz tu stranku.

Podsjetio je da je osnivač HSP-a Ante Starčević Hrvatsku iz Austrougarske monarhije htio izdvojiti na temelju državnog prava, te da nije podržao ideju Eugena Kvaternika o ustanku.

Ističući da je Starčević bio liberal i legalist, Mesić je kazao kako ne zna koja je sada osnova HSP-a.

"Ne znam koja je sada osnova HSP-a, da li provoditi zakon, ili se izdvajati negdje, jer izdvojili se jesmo, sad smo samostalna država", kazao je Mesić, dodajući da "taj dio treba definirati sama stranka".

"Ima izjava i rasprava koje se u toj stranci vode, koje ja podržavam, a ima i onih s kojima baš nisam u najboljem suglasju", dodao je.


"Što znači jamstvo Crkve?"

Novinara je zanimalo očekuje li predsjednik Mesić da će Haški sud generalu Anti Gotovini omogućiti da suđenje čeka u kućnom pritvoru uz jamstva Vlade i Crkve.
"Što znači jamstvo Crkve, koje će posljedice Crkva snositi ako se Gotovina ne pojavi pred sudom", upitao je Mesić, naglašavajući da su za prihvaćanje prijedloga Gotovinine obrane bitna isključivo jamstva Vlade, koja ima instrumente da ta jamstva i ispuni.
Ocijenio je da bi pozicija generala Gotovine danas bila znatno bolja da mu HDZ-ova vlast 90-ih nije onemogućila razgovor s haškim istražiteljima.
"Gotovina je četiri i pol godine bio u bijegu, i sada, što god mi mislili o tome, iako bih i osobno volio da se brani sa slobode, teško mi je zamisliti da je to izvedivo", rekao je.
Na pitanje je li spreman i sam jamčiti za Gotovinu, Mesić je odgovorio kako nema instrumente kojima bi mogao kontrolirati hoće li se netko pojaviti na sudu, ali da te instrumente ima Vlada.


Reci što misliš!