Događaji

Vatrogastvo

Od ove jeseni škola za vatrogasce i u Zadru

Od ove jeseni škola za vatrogasce i u Zadru

Škola za dobivanje diplome profesionalnog vatrogasca traje godinu dana

Srednja škola za vatrogasce postoji samo u Zagrebu, a od ove jeseni takva škola započinje s radom i u Zadru te će biti jedina područna škola za vatrogasce u Hrvatskoj. Škola za dobivanje diplome profesionalnog vatrogasca traje godinu dana, a nastava u Zadru započinje 10. listopada i traje do 1. veljače. Drugi semestar nastavlja se u vatrogasnoj školi u Zagrebu i traje od 1. veljače do 1. srpnja.

Pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Zadar/Foto: JVP Zadar

Uvjet za upis u školu je već završena srednja škola, a pohađati je mogu, osim članova dobrovoljnih vatrogasnih društava, i drugi zainteresirani građani. Jednogodišnje školovanje stoji sedam tisuća kuna, od čega članovima dobrovoljnih društava Vatrogasna zajednica plaća polovicu, ali iznosu od 3.500 kuna treba dodati i troškove smještaja i hrane koje plaća sam polaznik.

Zapovjednik zadarske Javne vatrogasne postrojbe Željko Šoša kaže da je dosad zainteresiranih za upis u školu više od 40 iako će škola u prvoj godini nastave primati 30-ak učenika u jedan razred jer je to optimalan broj za kvalitetno obrazovanje.

Nastava će se odvijati pet dana u tjednu, a obuhvaćat će teoretski i praktični dio. Teoretski dio obavljat će se u listopadu i studenome dok praktični započinje u prosincu i završava u siječnju.

JVP Zadar ima 160 profesionalaca

Obrazovanje vatrogasaca odvijalo se u Zadru i prije, davne 1977. i 1994. godine. Javna vatrogasna postrojba Zadar ima sveukupno 160 profesionalnih vatrogasaca, od kojih je u Zadru 107, a ostatak je u postrojbama Gračaca, Benkovca i Biograda. Dobrovoljnih je vatrogasnih društava u Zadarskoj županiji 28 u kojima je po 20-ak vatrogasaca. Ove su godine dosad na svom području ugasili čak 1.275 požara, srećom bez ijedne ljudske žrtve.

Javna vatrogasna postrojba u Zadru dobro je opremljena svime potrebnim za odvijanje praktičnog dijela nastave od tornja, visinskih sprava do sanitarnog čvora i dr. Nastavnici su inženjeri zaštite od požara, kojih u Zadru također ima dovoljno.

Drugi semestar odvijat će se u Zagrebu gdje postoji dio opreme koje u Zadru nema. Riječ je o komorama u kojima se uči gašenje požara u zatvorenim prostorima i u mraku.

"Bit će tragedija ako se i nakon tragedije na Kornatima ne nauči ništa", komentira zapovjednik Šoša veliku kornatsku tragediju. Ističe da zadarski vatrogasci stalno uče, a dokaz tome je i ovoliki broj kandidata prijavljenih za školovanje za profesionalnog vatrogasca.

Apelira na poglavarstva gradova i općina koji još nisu osnovali dobrovoljna društva, što su po Zakonu o vatrogastvu dužni učiniti, da to učine što prije, prije sljedeće požarne sezone.

Na zadarskom području to su Vir, Vrsi, Bibinje, Zemunik, Ražanac i Galovac. Opremanje društava država financira sa 80 posto, a ostatak same općine.

Obuka je besplatna i obavlja se u Zadru. Sve općine koje imaju godišnji proračun do pet milijuna kuna moraju izdvojiti 15 posto sredstava godišnje, što je, ističe Šoša, dovoljno za nabavu dobre opreme.


Reci što misliš!