Događaji

Prosvjed

Kao da je 18. studenoga 1991.

Kao da je 18. studenoga 1991.

Srebrenica: Suosjećamo s Vukovarom, presuda neprihvatljiva i obeshrabrujuća

Kao da je 18. studenoga 1991., ništa se nije promijenilo - govorili su jučer stradalnici Vukovara, grada koji je dan poslije haaške presude Šljivančaninu, Radiću i Mrkšiću za likvidaciju 260 ranjenika na Ovčari zanijemio od šoka. Mjesto masovne grobnice i dalje obilaze ratni stradalnici, paleći na svijeće za žrtve i prosvjedujući zbog presude za koju mogu reći samo - sramotno, piše Jutarnji.hr o današnjem prosvjedu u Vukovaru.

- Pukli bismo da nismo došli na Ovčaru - kaže Danica Sorić, Vukovarka koja je nakon pakla '91. u kojem je izgubila supruga život nastavila izvan Vukovara, u Zadru. Danica Bužić plakala je na Ovčari zbog sina kojeg u 16 godina nije pronašla.

Postojanje Suda u Haagu već je dugo upitno, a presuda "vukovarskoj trojci" kap koja je prelila čašu i dokazala kako pravde nema i na tom je sudu za Vukovar očito neće ni biti - komentirao je Stipo Šeremet, čelnik Hvidre u Vukovaru- Idem tu zbog svih ubijenih. Možda je i moj Zvonko tu. Traga mu nema od 11. studenoga, izgubila sam tražeći i pamet, i snagu, i riječi - dodaje Danica.Iako živi u Vukovaru, Nada Jantol, majka čiji je sin ubijen na Ovčari, u zloglasni hangar iz kojeg su odvođeni na stratište još nikada nije ušla, nije smogla snage niti jučer. - Neka svatko plati za svoje što je učinio, ja proklinjat ne mogu - kaže.

Dalje od Ovčare, na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, brojni Vukovarci opraštali su se jučer od još dvije žrtve iz ‘91., dvojice branitelja čiji je pokop dodatno "pritisnuo" mučnu atmosferu Vukovara.

- Gledajući način na koji je počinjen zločin na Ovčari i znajući da su ranjenici iz vukovarske bolnice dovedeni do iskopane rupe i bjesomučno ubijani, cijeli vrh JNA i izravni počinitelji morali su biti proglašeni krivima i primjereno osuđeni.

Postojanje Suda u Haagu već je dugo upitno, a presuda "vukovarskoj trojci" kap koja je prelila čašu i dokazala kako pravde nema i na tom je sudu za Vukovar očito neće ni biti - komentirao je Stipo Šeremet, čelnik Hvidre u Vukovaru.

U Vukovar je stigao brzojav iz Srebrenice od načelnika općine Abdurahmana Malkića. - Obitelji Srebrenice duboko su iznenađene i razočarane presudama Mrkšiću, Šljivančaninu i Radiću za zločine počinjene na Ovčari. Presuda je simbolična, neprihvatljiva i obeshrabrujuća kako po visini izrečenih kazni, tako i po njihovu obrazloženju, što predstavlja poraz ideje Haaga - stoji u brzojavu nakon presude koja je "uvreda za vukovarske žrtve i njihove obitelji".

Za danas u podne, u središtu Vukovara, Koordinacija udruga iz Domovinskog rata najavila je provjedni skup, a stradalnici će se do tada okupljati u molitvi za žrtve pokraj kamenog križa na ušću Vuke u Dunav.

Koordinacija braniteljskih udruga zatražila je od Vlade i DORH-a obustavu postupaka protiv osumnjičenih hrvatskih građana u Domovinskom ratu te "drastičnu promjenu odnosa prema cinizmu i aroganciji Carle Del Ponte".

U pismu Vladi navodi se kako haaška presuda predstavlja "užas i sramotu svjetske politike prema žrtvama Vukovara, ranjenicima iz vukovarske bolnice, članovima njihovih obitelji, suborcima i cijeloj Hrvatskoj".

Gradonačelnica Zdenka Buljan poručila je Vukovarcima da smognu snage izdržati, i da dostojanstveno kao i do sada izraze ogorčenje haaškom presudom. - Nadamo se da će oni koji su donijeli tu sramotnu odluku dobro razmisliti kada bude uložena žalba. To im je zadnja prilika da vrate kredibilitet Sudu u Haagu - rekla je.


Reci što misliš!