Događaji

Srbija izvozila oružje u Mianmar

Srbija izvozila oružje u Mianmar

U Mianmaru jugoslavenski avioni, haubice i čamci

Eskalacijom sigurnosnog stanja u Mianmaru, pažnja međunarodne zajednice posebno je usmjerena na ponašanje zemalja koje s mianmarskom vojnom huntom održavaju kontakte i s kojom su u prošlosti surađivale.

Jedna od tih zemalja je bivša Jugoslavija, kasnije Srbija, koja je u Mianmar (bivšu Burmu) izvozila velike količine naoružanja proizvedenog u tvornicama bivše SFRJ, a kasnije i pogonima u Srbiji, prenosi beogradski B92.

Mianmar je trenutno pod sankcijama Europske unije i SAD-a, ali ne i Ujedinjenih naroda, iako postoji preporuka OESS-a o prekidu izvoza u tu zemlju.

B92 navodi kako je u Srbiji malo poznato da je bivša Jugoslavija, a danas Srbija, surađivala s Mianmarom još od sredine pedesetih godina, posebice u domeni naoružavanja te zemlje.

Mianmarska vojska u velikoj je mjeri naoružana opremom jugoslavenske tj. srpske proizvodnje, a oružje i bojna oruđa dopremana su Mianmaru i u vrijeme Miloševićevog režima, ali i nakon njegova svrgavanja.

Vojni analitičar Aleksandar Radić za B92 kaže kako je Jugoslavija Mianmaru prodala razne vrste oružja, od streljačkog naoružanja, protuoklopnih sredstava, topova, do na desetine riječnih čamaca, jugoslavenske proizvodnje pri čemu je mianmarskoj vojsci pružana logistička podrška. Mianmaru su nakon remonta 1991. isporučeni laki jurišni avioni G-4, a Radić navodi kako te letjelice trenutno imaju ključnu ulogu u mianmarskom zrakoplovstvu.

U izvještaju koji je Srbija i Crna Gora uputila UN-u u svibnju 2005, navodi se da je ta zemlje u Mianmar izvezla 36 haubica kalibra 105mm, domaće proizvodnje.

Jugoslavije je pak 2002. prijavila da je godinu ranije izvezla u Mianmar 36 haubica kalibra 105mm, tipa M2A1, američke proizvodnje te 18 istih haubica jugoslovenske proizvodnje, s dodatnom opremom.

Drugi veliki posao posljednjih godina bio je izvoz samohodne haubice kalibra 155 Nora, s naprednom tehnologijom, kojom se namjenska industrija Srbije posebno ponosi.

U Ministarstvu obrane Srbije navode kako se pri izvozu oružja u Mianmar vodilo računa o tome tko je krajnji korisnik oruđa. Prema tom ministarstvu, oružje se prodavalo samo mianmarskoj vojsci, ali ne i policiji koja proteklih dana brutalno guši prosvjede u toj zemlji.

B92 zaključuje kako pravno nitko ne spori da nema kršenja sankcija u izvozu prema Mianmaru, međutim dvojbeno je pitanje moralnosti izvoza oružja u tu zemlju koja ima ozbiljne unutrašnje probleme.


Reci što misliš!