Događaji

Bali: Komemoracija uz petogodišnjicu bombaških napada

Bali: Komemoracija uz petogodišnjicu bombaških napada

Cvijećem i molitvom članovi obitelji spomenuli su se 202 žrtve stradale u terorističkom napadu

Preživjeli, rodbina i prijatelji 202 osobe ubijene u bombaškim napadima 12. listopada 2002., na indonezijskom turističkom otoku Baliju, danas su održali komemoraciju u spomen na žrtve islamske terorističke skupine koja je danas oslabljena, ali još je uvijek prijetnja.

Cvijećem i molitvom članovi obitelji spomenuli su se 38 indonezijskih žrtava pred spomenikom u okrugu Kuta Beach, gdje su bombe eksplodirale u dva noćna kluba, prenosi agencija dpa.

Ostale žrtve, njih 164, bili su strani turisti iz europskih i azijskih zemalja, a 88 iz Australije i stoga je posebna ceremonija u prisustvu obitelji i prijatelja žrtava održana u australskom konzulatu na Baliju.

Počinitelji napada članovi su terorističke skupine Jemaah Islamiyah (JI), ogranka mreže Al Qaide iz jugoistočne Azije, odgovorne za nekoliko terorističkih napada u Indoneziji zadnjih godina.

Trojica militanata - Imam Samudra, Ali Guffron i njegov mlađi brat Amrozi, osuđeni su i čekaju na izvršenje smrtne kazne, nakon što je Vrhovni sud u rujnu odbacio njihove posljednje žalbe.

Datum izvršenja kazne nije određen i obitelji žrtava drže da pravda presporo djeluje te se pitaju zašto oni već nisu smaknuti.

Trojica osuđenih poručili su, u izjavi koju su pročitali njihovi odvjetnici, da će njihova smrt donijeti "svjetlo vjernicima i u paklu spržiti nevjernike".

Nakon napada na Baliju eksplodirao je automobil-bomba u hotelu Mariott u Džakarti 2003. godine i ubio 12 osoba, a devet je žrtava napada pred australskim veleposlanstvom u rujnu 2004.

Uoči eksplozija na Baliju Indonezija je ojačala veze na polju sigurnosti s Australijom i Sjedinjenim Državama čime se kod kuće izložila napadima vjerskog ekstremizma i terorizma, piše Reuters.

Prijetnja skupine JI danas se čini oslabljena, tvrdi direktorica Međunarodne krizne skupine za jugoistočnu Aziju Sidney Jones te navodi da je danas glavna opasnost Noordin Top, militant u bijegu koji je osmislio napade.

"JI još uvijek postoji kao organizacija, ali većina njezinih članova ne želi izvoditi bombaške napade, zapravo većina se ne slaže s taktikom Noordina", tvrdi Jones.

Posljednji veliki bombaški napad dogodio se prije dvije godine, kada su se trojica islamskih militanata povezana s Noordinom raznijela pred restoranima na Baliju i ubila 30 osoba.

Policijski glasnogovornik ističe da su ti ljudi i dalje opasni poput "tigrova koji spavaju baš kada procijenimo da su slabi, oni mogu ponovo napasti".


Reci što misliš!