Događaji

Pakistan

Benazir Bhutto ostat će u Pakistanu

Benazir Bhutto ostat će u Pakistanu

Pakistanski vojni vođa, general Pervez Musharraf, osudio je napad na svoju suparnicu nazvavši ga "urotom protiv demokracije"

Bivša pakistanska premijerka Benazir Bhutto ostat će u zemlji kako bi predvodila svoju stranku na parlamentarnim izborima u siječnju 2008., usprkos atentatu na nju u Karachiju, objavio je HTV u Dnevniku u 12 sati.

Usprkos prijetnjama islamističkih boraca bliskih Al-Qa'idi i talibanima, optužila je bivše dostojanstvenike vojnog režima generala Zie ul-Haqa, koji je dao pogubiti njezina oca 1979., da su isplanirali taj samoubilački atentat. No, istražiteljima se čini vjerojatnije da je riječ o islamističkom atentatu.

"Točno znam tko me želi ubiti. To su dostojanstvenici bivšeg režima generala Mohamada Zie ul-Haqa (1977.-1988.), koji su danas iza ekstremizma i fanatizma", kazala je Bhutto francuskom tjedniku Paris Match. "Moramo očistiti te elemente, još prisutne u našim tajnim službama. Dobar broj njih otišlo je u mirovinu, a onda su ponovno zaposleni. Danas imaju brojne ovlasti. Za njih predstavljam opasnost: ako vratim demokraciju u zemlji, izgubit će utjecaj", procijenila je Bhutto.

U napadu bombaša samoubojice na dočeku bivše pakistanske premijerke u Karachiju poginulo je 139 osoba, a više od 300 ih je ranjeno. U kaosu izazvanom dvjema eksplozijama u razmaku od samo nekoliko sekundi Bhutto nije ozlijeđena. Odmah je udaljena iz kamiona kojim se vozila među stotinama tisuća obožavatelja koji su joj priredili dobrodošlicu.

Pakistanska policija pronašla je glavu osobe za koju se pretpostavlja da je izvela samoubilački napad. "Pronašli smo glavu mogućeg bombaša samoubojice i upravo se obavljaju DNK testovi", rekao je Manzoor Mughal, policijski dužosnik koji sudjeluje u istrazi.

Militanti povezani s Al-Qa'idom, nezadovoljni što Bhutto daje potporu SAD-u u borbi protiv terorizma, prije su zaprijetili da će napasti bivšu pakistansku premijerku. Njezin suprug Asif Ali Zardari, međutim, optužuje prodžihadske elemente pakistantske obavještajne službe da su uključene u taj napad, a mnogi Pakistanci dijele njegovo mišljenje.

Bhutto se iz egzila, nakon osam godina, u Pakistan vratila na nagovor predsjednika Musharrafa, koji treba njezinu suradnju kako bi zadržao vlast.

Pakistanski vojni vođa, general Pervez Musharraf, osudio je napad na svoju suparnicu nazvavši ga "urotom protiv demokracije". Poručio je da će njegova vlada sve učiniti da uhvati i oštro kazni počinitelje toga napada.

Susjedna Indija osudila je pokušaj atentata na bivšu premijerku Benazir Bhutto i pozvala na zajedničku akciju protiv terorizma. Kina, bliska saveznica Pakistana, također se pridružila oštrim osudama napada i izrazila želju da Pakistan "održi društvenu stabilnost".

Europska unija je "snažno osudila teroristički napad" i izrazila bojazan vezanu uz izbore, priopćilo je portugalsko predsjedništvo Unije."Takvi događaji dovode u opasnost izborni proces", ocjenjuje EU i poziva "pakistanske vlasti i sve političke snage da učine sve kako bi zajamčili provedbu skorašnjih izbora".

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon "zgrožen" je "terorističkim napadom", ali je izrazio "uvjerenje da će političke snage zajedno raditi na jačanju nacionalnog jedinstva".

SAD je osudio brutalni napad na Pakistan i izrazio žaljenje zbog pogibije nedužnih. "Ekstremisti neće uspjeti spriječiti Pakistance da izaberu svoje predstavnike na demokratski i otvoren način", priopćio je glasnogovornik Bijele kuće Gordon Johndroe.

Vlada u Tokiju je "najoštrije osudila napad koji je očito bio usmjeren protiv bivše premijerke" i obećala nastavak borbe protiv terorizma.

Kanada je osudila "rušilačke napade koji osujećuju napore pakistanske vlade i naroda u izgradnji pravednog i demokratskog društva".

Afganistanski predsjednik Hamid Karzai je ocijenio da je "kukavički" napad na Bhutto, u kojem je poginulo 139 ljudi "pokazatelj nužnosti za nastavkom borbe protiv terorizma".


Reci što misliš!