Događaji

BiH

Potpisana Deklaracija o reformi policije u BiH

Potpisana Deklaracija o reformi policije u BiH

Potpisnici Deklaracije su izjavili kako vjeruju da će njome biti ispunjen ključan uvjet za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom

Predsjednici šest bosanskohercegovačkih stranaka koje čine parlamentarnu većinu u toj zemlji u nedjelju su u Mostaru potpisali Deklaraciju o reformi policije u BiH koja će biti dostavljena Europskoj uniji na razmatranje.

Deklaraciju su na sastanku, kojem je nazočio i Visoki predstavnik međunarodne zajednice Miroslav Lajčak, potpisali predsjednici HDZ BiH Dragan Čović, HDZ 1990. Božo Ljubić, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, Partije demokratskog progresa (PDP) Mladen Ivanić, Stranke za BiH (SBiH) Haris Silajdžić i Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić.

Potpisnici Deklaracije su izjavili kako vjeruju da će njome biti ispunjen ključan uvjet (reforma policije) za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom.

Ova Deklaracija je potpisana dva tjedna nakon što propao pokušaj reforme policije u BiH što je razljutilo Međunarodnu zajednicu koja je upozorila da Bosni i Hercegovini prijeti izolacija.

Ovo je prvi puta da su čelnici šest najjačih stranaka u BiH potpisali dokument o reformi policije u toj zemlji.

Potpisnici Deklaracije, kako je u njoj navedeno, suglasni su da će poduzeti sve potrebne aktivnosti za provođenje reforme policije u skladu s tri načela Europske unije.

Prvo je načelo da se sve zakonodavne i proračunske nadležnosti za sva pitanja policije moraju nalaziti na razini države. Drugo je da nema političkog miješanja u operativni rad policije, a treće je načelo da se lokalne policijske oblasti moraju utvrditi na temelju tehničkih kriterija za rad policije pri čemu se operativno zapovjedništvo sprovodi na lokalnoj razini.

U deklaraciji se navodi kako cjelokupna reforma policije u BiH ima za cilj funkcioniranje multietničke i profesionalne policije

Njome su se čelnici šest vodećih stranaka složili da će "struktura jedinstvenih policijskih snaga Bosne i Hercegovine odgovarati ustavnoj strukturi zemlje (BiH)".

Deklaracijom nije precizirano hoće li opstati sadašnja policija Republike Srpske i hoće li policijske regije prelaziti međuentitetstku granicu, što je bio razlog ranijih nepomirljivih stajališta političara iz Republike Srpske koji su se protivili ukidanju policije tog entiteta i stvaranju međuentitetskih policijskih regija, i političara iz Federacije BiH koji su tražili suprotno.

Deklaracija objašnjava kako će "nova i reformirana policijska struktura Bosne i Hercegovine biti zasnovana na relevantnim odredbama ustava BiH koji će uslijediti kroz proces ustavne reforme", što bi trebalo značiti kako će proces reforme policije u BiH pratiti proces ustavnih promjena u zemlji.

Deklaracija također navodi da će "detalji policijske strukture u BiH biti definirani dvama temeljnim zakonima: Zakonom o policijskoj službi BiH i Zakonom o policijskim službenicima BiH".

Deklaracija je potpisana nekoliko dana uoči zasjedanja Vijeća za provedbu mira, najavljenog za idući tjedan, na kojem će se, prema ranijim najavama, raspravljati o situaciji u BiH i njezinim europskim perspektivama.


Reci što misliš!