Događaji

Nevrijeme

Nevrijeme na sjeverozapadu Europe

Nevrijeme na sjeverozapadu Europe

Koliko je i u Nizozemskoj situacija ozbiljna svjedoči i zatvaranje roterdamske brane Maaslant, prvi put otkako je izgrađena

Nevrijeme je poharalo sjeverozapadnu Europu. Najteže je bilo u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj, a u Sjevernome moru zatvaraju se naftne bušotine.

Olujni vjetar uzburkao je Sjeverno more čiji su valovi na istočnoj obali Engleske dosezali visinu više od šest metara. Stanovništvo više priobalnih gradova bilo je prisiljeno napustiti svoje domove pred plimnim valom koji je spremno dočekan. No uz sve pripreme prošle noći, ujutro su ulice na engleskoj obali poprimile izgled amsterdamskih kanala. A koliko je i u Nizozemskoj situacija ozbiljna svjedoči i zatvaranje roterdamske brane Maaslant, prvi put otkako je izgrađena.

Poplavljene ulice iznenadile su i sjevernu Njemačku. Vjetar je ondje dosezao brzinu od 130 kilometara na sat. Izlijevanjem rijeke Elbe i Wesser najviše su stradali Hamburg i Bremen. Luka Hamburga djelomično je poplavljena.

Uz vjetrove koji pušu jače od 100 km na sat, razina vode je prešla uobičajenih 3,33 metara, što se nije dogodilo u posljednjih osam godina. Obale luke Hamburga na Elbi, nedaleko ušća u Sjeverno more, bile su pod vodom, kao i tržnica ribe, jedno od većih atrakcija grada. Poplavljena je i poslovna četvrt i luksuzne rezidencije Hafenstadt i taj je sektor evakuiran.

Trajekti koji voze do njemačkih otoka u Sjevernom moru plovili su vrlo neredovito, a neke su linije prekinute.

Rano poslijepodne zbog nevremena su vlasti zatvorile kanal Kiela, koji povezuje Sjeverno i Baltičko more, a u kanalu je ostalo blokirano 67 brodova.

Od velike štete strahuju i svjetske burze. Kako je u Norveškoj oluja uzrokovala prestanak rada na više naftnih bušotina u Sjevernome moru, očekuje se ponovni rast cijene već ionako skupe nafte.


Reci što misliš!