Događaji

Crkva

Ujedinjenje Katoličke i Pravoslavne crkve

Ujedinjenje Katoličke i Pravoslavne crkve

Priznanje uloge primasa rimskog biskupa je utvrđeno, a prema dodatnim pojašnjenjima lokalni biskupi su autonomni

Prvi put nakon rascjepa dviju crkava 1054. godine, potpisan je dokument s 46 članaka koji postavlja temelje ujedinjenja Katoličke i Pravoslavne crkve. Potpisala su ga izaslanstva predstavnika obiju crkava, prenosi talijanski list Repubblica.

Na tom dugotrajnom savjetovanju vatikansko je izaslanstvo predvodio kardinal Walter Kasper, predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, a metropolit Joannis Zizioulas vodio je izaslanstvo patrijarhata Konstantinopola. Predstavnici Ruske pravoslavne crkve napustili su savjetovanje u Ravenni, jer su na njemu sudjelovali predstavnici Pravoslavne crkve Estonije, koji su u vrijeme SSSR-a bili pod moskovskim patrijarhatom, a odcijepili su se uz blagoslov patrijarha Konstantinopola Bartolomea I.

Moskovski patrijarh Aleksej II. ne priznaje primas patrijarha Konstantinopola. U dokumentu potpisanom u Ravenni utvrđuje se kako je Papa "prvi među patrijarsima", a Rim je "prvo sjedište". Te su dvije točke među glavnima koje su dovele do rascjepa između katolika i pravoslavaca 1054., a sada bi mogle biti temelj ponovnog ujedinjenja.

Dakle, priznanje uloge primasa rimskog biskupa je utvrđeno, a prema dodatnim pojašnjenjima lokalni biskupi su autonomni. Na lokalnoj razini vlast je u rukama biskupa, na regionalnoj razini skupina crkvi priznaje unutar sebe jednog prvaka (protos, na grčkome jeziku), a onda na univerzalnoj razini, kako se navodi, "oni koji su prvi u različitim regijama, zajedno sa svim biskupima, surađuju u onome što se odnosi na ukupnost Crkve".

U tom kontekstu se naglašava kako "prvi moraju priznati tko je prvi među njima". Repubblica ocjenjuje kako ovaj dokument donosi smjernice za put prema ujedinjenju kršćanskih crkvi.


Reci što misliš!