Događaji

Poskupljenje

Koliko stanovnici Europe plaćaju litru mlijeka?

Koliko stanovnici Europe plaćaju litru mlijeka?

Danci i Nijemci u prosjeku piju najjeftinije mlijeko u Europi

Otkupna cijena mlijeka porast će za 10 posto, dogovorili su početkom tjedna proizvođači mlijeka i nadležno ministarstvo. 'Smiješi' nam se novo poskupljenje mlijeka, a po nekim najavama, val poskupljenja neće stati samo na tome. TotalPortal.hr je istražio: koliko litru mlijeka prosječno plaćaju stanovnici drugih europskih zemalja?

Danci i Nijemci u prosjeku kupuju najjeftinije mlijeko u Europi. Oni svoju litru plaćaju prosječno oko 4,40, odnosno oko 4,55 kuna, dok Hrvati sa svojim mnogo lošijim standardom plaćaju prosječno 5,44 kune po litri. Uzmu li se u obzir i prosječne plaće, proizlazi da si prosječni Hrvat po svom standardu može priuštiti šalicu mlijeka, a Nijemac cijelu litru.

Talijani svoju litru mlijeka plaćaju najskuplje u Europi - u prosjeku oko 10,30 kuna. Slijede ih Grci s 9,55 kuna i Austrijanci s 7,70 kuna po litri, stoji u podacima poslijeljetnog istraživanja tržišta mlijeka EU, koje možete pročitati na VOL.at-u.

Mađari za litru mlijeka moraju izdvojiti prosječno oko 7,10 kuna po litri, a Poljaci oko 6,30 kuna po litri.

Prosječna cijena litre mlijeka u Srbiji iznosi oko 4,70 kuna, u Rusiji oko 4,90 kuna, u Francuskoj i Španjolskoj oko 5,90 kuna, a u Nizozemskoj oko 6,53 kune po litri.

Cijene na policama su, dakle, raznolike. No zanimljivo je da su otkupne cijene mlijeka u državama Europske unije uglavnom mnogo više no u Hrvatskoj. U nekim zemljama proizvođači dobivaju i više od 3,50 kune za najkvalitetnije mlijeko, a samo 5 posto hrvatskih proizvođača, uz poticaje prije povećanja 1. prosinca, dobiva 2,20 kuna.

Tešku situaciju na tržištu mlijeka ove je godine prouzročila suša, rast cijena žitarica i stočne hrane, povećana potražnja u Kini i Latinskoj Americi te općenito globalni poremećaji. Može li nas to utješiti i u očima hrvatskih građana opravdati nova poskupljenja?


Reci što misliš!