Događaji

Sanacija

Materijalom od srušene Tvornice glinice prekrit će se bazeni lužine

Materijalom od srušene Tvornice glinice prekrit će se bazeni lužine

Nakon preliminarnih istraživanja na lokaciji deponija bazena kod bivše tvornice i izrade procjene nultog stanja okoliša, zadarska tvrtka Sirovina započela je početkom ove godine sanaciju bazena

"Očekuje se dozvola Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za uklanjanje svih ruševnih objekata bivše Tvornice glinice u Obrovcu. Tvornica će faktički završiti u svom mulju jer će se ono što se sruši koristiti u sanaciji bazena lužine", najavio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti Vinko Mladineo za nedavnog boravka u Zadru kad je sa Zadarskom županijom i predstavnicima lokalne samouprave potpisao ugovore o sufinanciranju sanacije odlagališta komunalnog otpada.

Dio građevina bivše tvornice neće se rušiti jer će poslužiti za gospodarske namjene, a Zadarska županija još nije odlučila kako će se taj prostor iskoristiti. Dugo su trajali napori Zadarske županije da se riješi problem bivše tvornice, najveće ekološke bombe na ovome području. Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, tj. Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, lani su krenuli u sanaciju bazena s ostacima lužine i drugih štetnih tvari na lokaciji bivše tvornice.

Nakon preliminarnih istraživanja na lokaciji deponija bazena kod bivše tvornice i izrade procjene nultog stanja okoliša, zadarska tvrtka Sirovina započela je početkom ove godine sanaciju bazena. U bazene se nasipava kamen, zemlja i otpadni građevinski materijal, a planirano je da taj postupak sanacije završi u roku od pet godina. Dosad je napravljen veliki dio posla, a najvažnije je da je već učinjeno toliko da se lužina ne može izlijevati iz bazena, pogotovo za jakih bura.

Iz manjega bazena istodobno se obavlja ispumpavanje lužine, a zatim započinje proces isparavanja. Ispumpavanje se obavlja dosta brzo, dok isparavanje traje dugo, što ovisi o vremenu, tj. o količini oborina. Nakon prekrivanja i isparavanja, bazen će se prekriti geotekstilom, glinom i laporom i na kraju humusom.

Osim sanacije bazena bivše tvornice, Fond za zaštitu okoliša dosad je s jedinicama lokalne samouprave i tvrtkama na području ove županije dosad sklopio 93 ugovora o zaštiti okoliša i energetskoj učinkovitosti, te za programe gospodarenja posebnim kategorijama otpada, sveukupno vrijedna 425 milijuna i 450.515 kuna.

Opasnost od teških metala

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancira postupak sanacije, ministarstvo će osigurati dio sredstava iz Državnog proračuna, a Stručne službe Zadarske županije također pomažu. Bivša je tvornica ostavila oko 850 tisuća metara prostornih otpadnog crvenog mulja i oko 650 tisuća metara otpadnih lužina koji su uskladišteni u dvama bazenima uz tvornicu. Stalna su opasnost teški metali u otpadnim vodama pogotovo zato što su bazeni smješteni na poroznome zemljištu i za velikih kiša izlijevaju se u rijeku Zrmanju. Na sreću, ekoincidenti nisu ugrozili vodoopskrbni sustav iz Zrmanje iz koje se vodom opskrbljuje i grad Zadar.


Reci što misliš!