Zakoni
Više kazne za prekršaje
Od ove će se godine prekršaj ponovno moći platiti na mjestu počinjenja, i to na temelju obveznoga prekršajnog naloga, koji će izdavati policija ili inspekcijske službe
Novi Prekršajni zakon koji je stupio na snagu je još jedan u nizu novih propisa kojima se nastoji rasteretiti sudove, povećati učinkovitost pravosuđa i smanjiti broj neriješenih sudskih predmeta, javlja HTV .
Građane tako dočekuju dulji rokovi zastare za prekršaje, više prekršajne kazne i njihovo jednostavnije izricanje. Ukratko, znatno stroži Prekršajni zakon.
Od ove će se godine prekršaj ponovno moći platiti na mjestu počinjenja, i to na temelju obveznoga prekršajnog naloga, koji će izdavati policija ili inspekcijske službe.
Ekspresna naplata bit će moguća samo za manje prekršaje, pa će pojedinci tako moći podmiriti do 1000 kuna, a pravne osobe do 10 000 kuna. Oni koji odmah plate prekršajni nalog, neće biti prekršajno evidentirani. A oni koji ulože prigovor, konačnu će odluku dobiti od prvostupanjskoga prekršajnog suda.
Novim se zakonom želi pojednostavniti i ubrzati prekršajni postupak te rasteretiti Visoki prekršajni sud, na kojem se više od 50 posto slučajeva obustavlja zbog zastare. Stoga je i rok u kojem se mora pokrenuti postupak produljen s jedne na dvije godine od počinjenja prekršaja, a apsolutna zastara prekršajnog progona nastupa za četiri godine.
"To znači da mnogi oni koji su vjerojatno do sada izjavljivali žalbu na prekršajno rješenje u nadi da će otići u zastaru, sada, na žalost njihovu, do toga neće vjerojatno dolaziti.", izjavio je Velimir Čolović, pomoćnik ministrice pravosuđa.
Povećane su i maksimalne kazne. Za pravne osobe novčana kazna može iznositi do milijun, a za fizičke do 50 tisuća kuna. A tijekom postupka, sud ili policija prekršitelju mogu izreći i mjere opreza, poput zabrane napuštanja boravišta, zabrane približavanja nekoj osobi ili privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili putovnice. "Što se tiče mjera opreza, idemo za tim da zakon bude moderan i u trendu sa situacijom koja vlada u društvu.", dodao je Čolović.
Čak 35 posto ukupnih zaostataka u pravosuđu odnosi se na prekršajne postupke. A hoće li novi zakon uspjeti rasteretiti sudove, trebalo bi se vidjeti već potkraj ove godine.
Vezane vijesti
-
-
S obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije, Vlada je u ponedjeljak u hitnu saborsku proceduru uputila dopunu Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojom se predlažu nove mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, ali i novčane kazne za prekršitelje.
-
Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja izjavio je u ponedjeljak da se njegova stranka protivi drakonskom kažnjavanju građana zbog nepoštivanja epidemioloških mjera i traži da o tome Hrvatski sabor odlučuje dvotrećinskom većinom.
-
Zastupnici Hrvatskog sabora u petak će glasovati o oporbenom prijedlogu za pokretanje pitanja povjerenja ministru gospodarstva i održivog razvoja Tomislavu Ćoriću, izmjenama Ovršnog zakona te o upućivanju pripadnika Oružanih snaga RH u međunarodne mirovne misije.
Izdvojeno
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
Reci što misliš!