Događaji

Zakoni

Više kazne za prekršaje

Više kazne za prekršaje

Od ove će se godine prekršaj ponovno moći platiti na mjestu počinjenja, i to na temelju obveznoga prekršajnog naloga, koji će izdavati policija ili inspekcijske službe

Novi Prekršajni zakon koji je stupio na snagu je još jedan u nizu novih propisa kojima se nastoji rasteretiti sudove, povećati učinkovitost pravosuđa i smanjiti broj neriješenih sudskih predmeta, javlja HTV .

Građane tako dočekuju dulji rokovi zastare za prekršaje, više prekršajne kazne i njihovo jednostavnije izricanje. Ukratko, znatno stroži Prekršajni zakon.

Od ove će se godine prekršaj ponovno moći platiti na mjestu počinjenja, i to na temelju obveznoga prekršajnog naloga, koji će izdavati policija ili inspekcijske službe.

Ekspresna naplata bit će moguća samo za manje prekršaje, pa će pojedinci tako moći podmiriti do 1000 kuna, a pravne osobe do 10 000 kuna. Oni koji odmah plate prekršajni nalog, neće biti prekršajno evidentirani. A oni koji ulože prigovor, konačnu će odluku dobiti od prvostupanjskoga prekršajnog suda.

Novim se zakonom želi pojednostavniti i ubrzati prekršajni postupak te rasteretiti Visoki prekršajni sud, na kojem se više od 50 posto slučajeva obustavlja zbog zastare. Stoga je i rok u kojem se mora pokrenuti postupak produljen s jedne na dvije godine od počinjenja prekršaja, a apsolutna zastara prekršajnog progona nastupa za četiri godine.

"To znači da mnogi oni koji su vjerojatno do sada izjavljivali žalbu na prekršajno rješenje u nadi da će otići u zastaru, sada, na žalost njihovu, do toga neće vjerojatno dolaziti.", izjavio je Velimir Čolović, pomoćnik ministrice pravosuđa.

Povećane su i maksimalne kazne. Za pravne osobe novčana kazna može iznositi do milijun, a za fizičke do 50 tisuća kuna. A tijekom postupka, sud ili policija prekršitelju mogu izreći i mjere opreza, poput zabrane napuštanja boravišta, zabrane približavanja nekoj osobi ili privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili putovnice. "Što se tiče mjera opreza, idemo za tim da zakon bude moderan i u trendu sa situacijom koja vlada u društvu.", dodao je Čolović.

Čak 35 posto ukupnih zaostataka u pravosuđu odnosi se na prekršajne postupke. A hoće li novi zakon uspjeti rasteretiti sudove, trebalo bi se vidjeti već potkraj ove godine.


Reci što misliš!