Godišnji odmor
U Hrvatskoj do 37, a u Francuskoj i do 39 dana godišnjeg
U Hrvatskoj je zakonom određeni minimum 18 radnih dana, a kolektivnim ugovorima se obično ugovara više od toga, dok je u EU minimalno trajanje godišnjeg odmora četiri tjedna
Najave da će se ulaskom u Europsku uniju Hrvati više odmarati, a manje raditi, sigurno vesele sve zaposlene. No, iako bi u prosjeku trebali dobiti nešto više dana plaćenog godišnjeg odmora te raditi manje sati tjedno, promjene neće biti drastične.
Pogotovo ako se uzmu u obzir najnovija istraživanja prema kojima su, što se odmora tiče, u najpovoljnijem položaju Francuzi koji rade 35 sati tjedno i imaju prosječno 39 dana plaćenog godišnjeg odmora.
»Prema Akcijskom planu koji je usvojila Vlada za Poglavlje 19, do kraja ove godine Hrvatska će potpuno preuzeti pravne stečevine Europske unije vezane uz socijalnu politiku i zapošljavanje, a tu spadaju i Direktiva o radnom vremenu te zakonski minimum plaćenog godišnjeg odmora«, pojasnila je državna tajnica za rad u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Vera Babić. Istaknula je kako će, zapravo, više biti riječ o usklađivanju, budući da se na razini EU-a godišnji odmori određuju u tjednima.
»U Hrvatskoj je zakonom određeni minimum 18 radnih dana, a kolektivnim ugovorima se obično ugovara više od toga, dok je u EU minimalno trajanje godišnjeg odmora četiri tjedna«, kaže državna tajnica. Poslodavci u Hrvatskoj obično svojim radnicima na zakonom zajamčenih 18 dana godišnjeg dodaju slobodne dane za, na primjer, godine radnog staža i školsku spremu. Tako se, prema nekim podacima, hrvatski radnici, uključujući praznike, odmaraju godišnje više od 30, ponekad čak 37 dana.
Istraživanje koje je proveo portal MojPosao pokazalo je, međutim, da Hrvati imaju prosječno 23 dana godišnjeg odmora, ali da pritom neiskorišteno ostaje devet dana. Osim toga, više od polovice zaposlenih ne dobiva regres, a isto toliko ih nije zadovoljno brojem dana godišnjeg te bi htjeli dulji odmor. No, da mogu birati između povišice i slobodnih dana, radnici u Hrvatskoj radije bi izabrali povišicu nego slobodne dane. P
redsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever smatra da će ulaskom u EU hrvatskim radnicima, što se tiče radne satnice, biti bolje. Naime, radni tjedan u Hrvatskoj trenutačno ima 40 sati te maksimalno 10 prekovremenih radnih sati, dok je na razini EU-a određeno da radnici ukupno ne mogu raditi više od 48 sati tjedno.
»Najveći problem je stereotip, koji često i mi sami podržavamo, da su naši radnici lijeni i da ne vole raditi. Zanimljivo je da kad naš radnik ode u inozemstvo, jedan je od najcjenjenijih. To ne bi bilo moguće da nema radne navike. Prava je istina da ljudi u Hrvatskoj rade preko svake mjere«, rekao je Sever.
Tvrdi da u mnogim djelatnostima zaposlenici rade čitave dane, što se najbolje vidi po zahtjevima da trgovine rade nedjeljom. »Umjesto zalaganja da se stvari dovedu u normalu, mi cjelodnevni rad prihvaćamo kao nešto normalno«, naglašava Sever, zaključujući kako su mnogi radnici danas obitelj zamijenili poslom.
Europski i američki običaji
U europskim zemljama minimalni plaćeni godišnji odmori određeni su zakonom, dok u SAD-u o tome odlučuju uprave kompanija. Stoga Amerikanci odrade najviše, čak 45,6 tjedana godišnje, a imaju u prosjeku samo 12 dana godišnjeg odmora. Slijede ih Australci, Španjolci i Kanađani, na sredini ljestvice su Britanci koji odrade oko 42 tjedna, dok su na poslu najmanje Nijemci, Francuzi i Nizozemci, oko 34 radna tjedna. Francuzi imaju čak 63 posto više slobodnog vremena od Britanaca te tri puta više od Amerikanaca.
Poslodavci u Njemačkoj se žalili da se radi premalo
Prije nekoliko godina njemački su gospodarstvenici upozoravali da se u zemlji radi premalo i prekratko te da vlada nerad! Tvrdili su da bi se uz pola sata duljeg rada na tjedan njemački BDP povećao za 22 milijarde eura na godinu. Uz to, dulji rad u proizvodnji doveo bi do povećane potrebe i za drugim robama, što bi otvorilo još 60.000 radnih mjesta. Opovrgavajući teze da bi skraćenje radnog tjedna otvorilo više novih radnih mjesta, navodili su primjer Francuske koja ima najmanji tjedni fond radnih sati no nije se povećao broj zaposlenih niti se smanjila stopa nezaposlenosti.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
-
Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin rekla je u petak kako sumnja da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke, a među autorima dezinformacija navela je Dominika Alpeza, Dejana Kljajića i Vinka Kojundžića, najavivši da će Kojundžića tužiti zbog širenja laži.
-
Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji 'možemovci' sugeriraju u svojim objavama.
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Reci što misliš!