Događaji

Grad Pag

Pag proslavio Dan grada

Pag proslavio Dan grada

Andreja Bukša, gradonačelnik Paga je rekao kako Pag s ponosom obilježava svoj dan upravo u vrijeme kada se realiziraju brojni projekti koje će omogućiti kvalitetniji život svim građanima Paga

U nedjelju je u Pagu nizom svečanosti obilježen Dan Grada. U Gradskoj vijećnici je održana svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj je predsjednik Vijeća Franći Palčić uručio priznanja Grada Paga.

Ove su godine priznanja dobili Gradska glazba Pag i Andrijan Alaburić, 14.-godišnji član SRD "Orada" iz Paga. Gradska glazba je dobila priznanje zbog doprinosa u kulturi Paga i zbog toga što ove godine obilježava 85 godina neprekidnog djelovanja.

Andrijan Alaburić je nagradu dobio jer je nizom uspjeha na raznim natjecanjima postao član državne reprezentacije koja će sudjelovati na Svjetskom prvenstvu u udičarenju što će se održati u Barceloni.

Na svečanoj su sjednici, uz gradske vijećnike i članove Poglavarstva nazočni bili i gosti, Stanko Zrilić, predsjednik Županijske skupštine, prof. Josip Miletić, dožupan Zadarske županije, Ivan Dabo, gradonačelnik Novalje, Branko Hrg, gradonačelnik Križevaca, grada prijatelja Paga, Dubravko Pernjak, predstavnik Općinskog vijeća Kolana i mnogi drugi.

Andreja Bukša, gradonačelnik Paga je rekao kako Pag s ponosom obilježava svoj dan upravo u vrijeme kada se realiziraju brojni projekti koje će omogućiti kvalitetniji život svim građanima Paga.

"Premda je ovo svečan trenutak ipak ne mogu izostaviti činjenicu što je Grad zbog nefunkcioniranja državnog ureda za urbanizam pretrpio višemilijunsku štetu jer se nisu mogle dobivati građevinske dozvole pa ni najobičnije suglasnosti," rekao je gradonačelnik Bukša. "Zbog toga nije bilo naplate komunalnog doprinosa i raznih poreza, a nismo bili u mogućnosti dobiti sredstva iz državnih potpora za razne projekte jer je za ta sredstva potrebna građevinska dozvola.

No, usprkos tome, Grad je ipak učinio dosta, uredili smo niz cesta i putova, gradimo mjesnu kanalizaciju, obnovili smo vanjsku rasvjetu, postavili smo nove ferale u staroj gradskoj jezgri, radimo na obnovi crkvi u Dinjiški i Vlašićima, a kroz socijalne programe pružamo pomoć potrebitima, umirovljenicima i obiteljima za novorođeno dijete. Puno ulažemo u turizam, a rezultati toga je što smo lanjsku turističku sezonu završili s rekordnih 680 000 noćenja."

Bukša je istakao važnost izrade urbanističkih planova.

"Do sada smo izradili osam nižih planova, a radimo na još nekoliko kako bi se u Pagu pokrenula izgradnja," rekao je Bukša. "Izuzetno je važno što smo od Ministarstva mora, Hrvatskih cesta i Ministarstva kulture dobili gotovo 25 milijuna kuna. Ta će se sredstva uložiti u izgradnju zaobilaznice uz koju će se izgraditi autobusni kolodvor, obnovit će se državna cesta D-106 kroz mjesto Dinjiška, nakon turističke sezone počet će radovi na obnovi starog gradskog mosta, te ćemo nastaviti radove na dovršenju uređenja Kneževa dvora."

Nakon svečane sjednice Gradskog vijeća u Zbornoj crkvi Marijinog Uznesenja održana je misa koju je predvodio paški nadžupnik don Srećko Frka Petešić. Poslije mise su na Gradskom groblju otvorena i posvećena dva novoizgrađena objekta, mrtvačnica i kapela.

"Ova kapela je prvi vjerski objekt, prva crkvica izgrađena u Pagu nakon punih 500 godina i zbog toga zahvaljujem gradonačelniku, Poglavarstvu Paga i svima koji su tome pridonijeli," rekao je don Srećko Frka Petešić.

Gradonačelnik Bukša je istakao važnost mrtvačnice kao objekta koji je primjeren novim običajima i 21. stoljeću.

"Ovaj smo važan projekt uspjeli realizirati ne samo vrlo brzo od donošenja odluke nego po ocjeni svih i vrlo kvalitetno," rekao je gradonačelnik Bukša. "Uspjelo se to uz veliko zalaganje, te se zahvaljujem svojim suradnicima koji su u ovome dali velik doprinos."

Na kapelicu je postavljeno zvono koje je replika zvona iz Starog grada iz 1624. godine.

 


Iz povijesti Paga

Grad Pag slavi svoj dan 30. ožujka jer je upravo tog dana, 1244. godine kralj Bela IV izdao bulu kojom je Pagu podario status Slobodnog kraljevskog grada. Pozivajući se na taj dokument, a kojeg su potvrđivali i kasniji hrvatski vladari, Pag je vodio borbu za svoju autonomiju koju je uspio i izboriti te je već u 15. stoljeću imao vlastiti statut što je jedan od najstarijih takvih dokumenata u Hrvatskoj. Nakon što je dobio status Slobodnog kraljevskog grada, Pag je postao glavno otočno mjesto i uzeo je primat Kissi, dotadašnjem glavnom otočnom gradu. Ubrzo se mijenja i naziv otoka pa se više ne naziva Kissa, već Pag, a što se, među ostalim, vidi i na nizu starih pomorskih karata.

Reci što misliš!