Događaji

NATO

Potpora NATO-a antiraketnom štitu pobjeda za Busha

Potpora NATO-a antiraketnom štitu pobjeda za Busha

Bushev uspjeh u pridobivanju ranije skeptičnih europskih vlada ojačat će njegov položaj u razgovorima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je proturaketni štiti osudio kao početak nove utrke u naoružanju

Jednoglasna potpora NATO-a američkom planu postavljanja proturaketnog štita u istočnoj Europi i zaključenje pregovora s Češkom Republikom o izgradnji radarskih instalacija za taj sustav, pobjeda je predsjednika Georgea W. Busha izborena na summitu NATO-a u Bukureštu, ocjenjuje u petak američki tisak.

Predsjednik Bush pospješio je u četvrtak svoje planove o postavljanju kontroverznog proturaketnog štita u istočnoj Europi, osvojivši jednoglasnu potporu NATO saveznika i zaključivši sporazum s Češkom o izgradnji radarskih instalacija za taj sustav na njezinu tlu, piše u petak The Washington Post, ističući u podnaslovu kako je to "Pobjeda za Busha".

Bushev uspjeh u pridobivanju ranije skeptičnih europskih vlada ojačat će njegov položaj u razgovorima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je proturaketni štiti osudio kao početak nove utrke u naoružanju, dodaje Post.

Uspjeh u pitanju obrane od projektila, ublažit će udarac koji je Bush primio odbijanjem njegova prijedloga da za Ukrajinu i Gruziju započne postupak približavanja NATO-u, ocjenjuje list.

Među uspjehe koje je ostvario na svom šestom i posljednjem summitu NATO-a, Post ubraja i osiguravanje savezničkih pojačanja za misiju ISAF-a u Afganistanu, te "predsjedanje kod uručivanja pozivnice u članstvo za Hrvatsku i Albaniju", uz napomenu da je Grčka vetom spriječila pozivnicu za Makedoniju.

The New York Times navodi da je "NATO izdao pozivnice za članstvo dvjema važnim zemljama zapadnog Balkana - Hrvatskoj i Albaniji".

Inzistiranje Grčke na "vetu za poziv malenoj Makedoniji bilo je neugodnost za NATO", navodi NY Times i dodaje kako su prigovore Atene da Makedonija mora promijeniti ime zbog istovjetnosti s nazivom sjeverne grčke pokrajine i "nestabilnosti", dužnosnici NATO-a ocijenili "komičnima".

The Los Angeles Times ističe da je, uoči posljednjeg summita Bush-Putin u Sočiju, NATO iskazao podršku planu predsjednika SAD-a o obrani od projektila, kojem se Putin energično opirao.

Pozive u članstvo Hrvatskoj i Albaniji, te novi iskorak u približavanju Savezu Crne Gore i BiH, LA Times ocjenjuje nastavkom NATO-ve "dramatične evolucije na istok".

Kada Hrvatska i Albanija budu primljene iduće godine, to će povećati na 12 broj članica koje su dodane Savezu u gotovo dva desetljeća od završetka Hladnog rata. Uzimajući u obzir da su i druge dvije balkanske zemlje (BiH i Crna Gora) napravile korak dalje prema članstvu, NATO nastavlja pokazivati dramatično napredovanje prema istoku, ocjenjuje The Los Angeles Times.


Reci što misliš!