Više udruga traži da nadležni ispitaju slučaj Mirjane Pukanić
Mirjana Pukanić pozvala je 3. travnja novinare u svoj stan u središtu Zagreba kako bi dala intervju o svom braku, optužujući supruga da ju je 12 godina varao sa suradnicom te da joj ne želi dati razvod jer je cijela imovina, uključujući i Nacional, na njezino ime
Nekoliko nevladinih udruga - B.a.B.e., Centar za mirovne studije, Centar za Edukaciju, Savjetovanje i Istraživanje (CESI), Cenzura, Udruga tjelesnih invalida TOMS i Udruga OSI u jučerašnjoj je javnoj izjavi zatražilo da nadležna tijela ispitaju "slučaj Mirjane Pukanić", jer smatraju da su djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) i djelatnica Centra za socijalnu skrb ozbiljno prekršili njezina ljudska prava.
U izjavi spomenute udruge navode kako je upućuju javnosti zbog prisilnog odvođenja Mirjane Pukanić iz njezina privatnog stana 3. travnja, u vrijeme održavanja konferencije za novinare, te zbog njezina smještaja u psihijatrijsku ustanovu.
"Bez ikakve namjere da ulazimo u pitanja stručne procjene duševnoga stanja gospođe Pukanić, tražimo od nadležnih tijela da ispitaju ovaj slučaj i postupe po zakonu, posebno s obzirom na to da se ovaj događaj ne može izuzeti iz konteksta postupka lišenja poslovne sposobnosti gospođe Pukanić koji je pokrenuo njezin suprug", stoji, uz ostalo, u izjavi.
Udruge upozoravaju da su "mjere prisilnog odvođenja i zadržavanja dopuštene iznimno u slučaju kada se radi o osobama s težim duševnim smetnjama koje uslijed svoje duševne smetnje ozbiljno i izravno ugrožavaju vlastiti život, zdravlje ili sigurnost, odnosno život, zdravlje ili sigurnost drugih osoba, uz propisani liječnički nalog za prisilnom hospitalizacijom izdan na temelju pregleda osobe za koju se izdaje".
Kako navode, u cilju zaštite gospođe Pukanić, ali i svih ostalih osoba s duševnim smetnjama, udruge pozivaju sve nadležne institucije, uključujući i Liječničku komoru, da se očituju o ovom događaju i utvrde odgovornost osoba i institucija za moguće povrede ljudskih prava i pravila struke.
U suprotnom, ističu, bit će prisiljeni obratiti se međunarodnim institucijama nadležnima za zaštitu ljudskih prava i prava osoba s duševnim smetnjama te podsjećaju da je Hrvatska potpisnica Europske konvencije za sprječavanje torture, nehumanog i ponižavajućeg postupanja.
Hrvatsku Vladu i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi pozivaju da se što hitnije uspostavi funkcionirajuće Državno povjerenstvo za zaštitu osoba s duševnim smetnjama sukladno zaključku Vlade RH iz studenoga 2007. koje predviđa Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, a za što rok istječe u lipnju ove godine.
Prema pisanju nekih medija, po Mirjanu Jusup Pukanić, suprugu izdavača Nacionala Ive Pukanića, 3. travnja došli su policija, kola Hitne pomoći i socijalna radnica kako bi ju, protiv njezine volje, odveli na liječenje.
Mirjana Pukanić pozvala je 3. travnja novinare u svoj stan u središtu Zagreba kako bi dala intervju o svom braku, optužujući supruga da ju je 12 godina varao sa suradnicom te da joj ne želi dati razvod jer je cijela imovina, uključujući i Nacional, na njezino ime.
Ivo Pukanić, kako su prošloga tjedna prenijeli neki mediji, rekao je da nije poslao policiju po suprugu koja je teško bolesna i opasna po okolinu, te da bi joj razvod dao istoga trenutka, ali da ne zna tko bi tada vodio brigu o njoj.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!