Događaji

Katastrofa

U Mianmaru milijun beskućnika, pomoć se dostavlja na kapaljku

U Mianmaru milijun beskućnika, pomoć se dostavlja na kapaljku

Richard Horsey iz UN-ovog ureda za koordinaciju humanitarnih djelatnosti agenciji Reuters u Bangkoku je rekao da se očekuje da će broj mrtvih nastaviti rasti

Za oko milijun žrtava ciklona Nargis u Mianmaru danas se pomoć dostavljala na kapaljku, a Francuska je predložila da se iskoristi klauzula UN-a o "odgovornosti za zaštitu" i pomoć dostavlja izravno u Myanmar bez čekanja na odobrenje vojnih vlasti u Yangonu.

Vlade i humanitarne organizacije iz cijelog svijeta pokazale su želju da pomognu stradalima u Mianmaru no stručnjaci kažu da vladajući vojni režim u toj zemlji mora prevladati nepovjerenje spram vanjskog svijeta i otvoriti se za punu međunarodnu akciju dostave pomoći.

Francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner novinarima je danas rekao da se u Ujedinjenim narodima u New Yorku raspravlja o mogućnosti pozivanja na klauzulu o "odgovornosti za zaštitu".

Ujedinjeni narodi su 2005. priznali načelo "odgovornosti za zaštitu" civila kada njihove vlade ne mogu ili neće to učiniti, pa i u slučaju da to znači kršenje nacionalnog suvereniteta, izvijestila je agencija Reuters.

Interni UN-ov dokument kaže da myanmarska vlada odugovlači s izdavanjem viza humanitarnim djelatnicima koji čekaju kako bi pomogli preživjelima. Jedan od dokumenata koji je na uvid dobila agencija Associated Press kažu da su "vize još uvijek problem", te "da nije jasno kada će to biti riješeno".

Televizija Mianmara, glavni službeni izvor za broj žrtava i razmjere štete, nije objavila nove podatke od izvješća objavljenog jučer koje kaže da je poginulo 22.464, a nestalo 41.054 ljudi u najrazornijem azijskom ciklonu nakon oluje u Bangladešu 1991. u kojoj je život izgubilo 143.000 ljudi.

Richard Horsey iz UN-ovog ureda za koordinaciju humanitarnih djelatnosti agenciji Reuters u Bangkoku je rekao da se očekuje da će broj mrtvih nastaviti rasti.

"Sa svim tim mrtvima koji plutaju na vodi sada možete steći sliku o uvjetima s kojima se suočavaju ekipe na terenu. To je veliki logistički izazov", rekao je Horsey.


Reci što misliš!