Događaji

Nuklearni program

Iran ne mijenja stav

Iran ne mijenja stav

Jučerašnja objava vijesti o tome kako je Iran pristao smanjiti dio svojeg programa obogaćivanja urana uzrokovala je pad cijene nafte za više od jednog američkog dolara na njujorškoj i londonskoj burzi

Iransko stajalište o nuklearnom programu nije se promijenilo, izjavila je iranska vlada danas, nakon što je jučer objavljeno kako je Islamska republika pristala djelomično smanjiti program nakon ponude Europske unije, javlja Index.hr .

 

"Iranski stav o svom miroljubivom nuklearnom programu nije se promijenio. Iran i dalje inzistira na pregovorima, ali istodobno traži svoja prava osigurana međunarodnim pravom", rekao je glasnogovornik iranske vlade.

Jučerašnja objava vijesti o tome kako je Iran pristao smanjiti dio svojeg programa obogaćivanja urana uzrokovala je pad cijene nafte za više od jednog američkog dolara na njujorškoj i londonskoj burzi.

Paket ekonomskih mjera Iranu je u ime EU, Francuske, Rusije, Velike Britanije i SAD-a ponudio Javier Solana, šef diplomacije EU-a. Ne zna se točan sadržaj ponude, ali u medije je izašlo kako se radi o djelomičnom ukidanju postojećih i zaustavljanju novih ekonomskih sankcija u zamjenu za šestotjedno zamrzavanje iranskog nuklearnog programa.

Osim toga, Iranu bi se dopustilo da u dogovoru s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) nesmetano razvija nuklearni program.

Iranski program prijetnja miru

Iranci uporno tvrde kako su njihove namjere oko razvoja nuklearnog programa miroljubive, tj. kako će obogaćeni uran koristiti kao nuklearno gorivo. S druge strane, SAD i Izrael sumnjaju kako Iran namjerava proizvoditi nuklearno oružje, a više puta su najavili i vojni napad na tu zemlju ukoliko ne prestane obogaćivati uran.

Iran inače kontrolira dio zaljeva Hormuz, koji je ključna točka za prijevoz bliskoistočne nafte. Blokada tog zaljeva prouzročila bi globalnu energetsku krizu, a Iran je najavio kako zadržava pravo blokade. Da se to ne dogodi, brine se američka Peta flota, spremna na takav potez reagirati vojnom akcijom. Nuklearna bomba u rukama Irana tu bi turbulentnu situaciju dodatno potpirila.

Izrael strahuje da bi nuklearno oružje u iranskim rukama okrenulo odnos snaga na Bliskom istoku u iransku korist, i tako nešto si ni u kom slučaju ne želi dopustiti.


Reci što misliš!