Sindikat
Kaznena prijava protiv Ane Knežević
Ana Knežević je za Index izjavila kako nema nikakve osnove za kaznenu prijavu jer je sve odluke donijela u dogovoru sa nadležnim tijelima, bez kršenja statuta
Sindikat tekstila, obuće, kože i gume Hrvatske podnio je Državnom odvjetništvu kaznenu prijavu protiv Ane Knežević, predsjednice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Svjetlana Šokčević, predsjednica Sindikata tekstila, kao razlog kaznene prijave navela je to što je Ana Knežević s ostalim socijalnim partnerima potpisala zaključak po kojem Zakon o minimalnoj plaći tekstilcima garantira nižu minimalnu plaću nego ostalim radnicima. Šokčević tvrdi da je predsjednica SSSH potpisala taj zaključak bez odluke nadležnih tijela.
"Sindikat tekstila nije dao niti jedan valjani prijedlog, a sada druge optužuju"
Ana Knežević je za Index izjavila kako nema nikakve osnove za kaznenu prijavu jer je sve odluke donijela u dogovoru sa nadležnim tijelima, bez kršenja statuta. Napomenula je da je Sindikat tekstila 17. svibnja zatražio njenu ostavku, da bi Vijeće odbilo raspravljati o tome jer su sve odluke donesene na nadležnim tijelima.
"SSSH je dogovorio i sastanak s ministrom gospodarstva Damirom Polančeca na kojem se trebalo naći rješenje kojim bi se pomoglo radnicima u tekstilnoj industriji. Na tom sastanku Svjetlana Šokčević nije rekla niti jednu riječ. Zapravo, rekla je kako ne trebaju nikakvu pomoć ministarstva jer će sve riješiti dogovorom sa socijalnim partnerima", rekla nam je Ana Knežević.
Što se tiče dogovora po kojem radnici u tekstilnoj industriji imaju manju minimalnu plaču od ostalih, Knežević kaže da je to zato jer poslodavci tog sektora teško isplaćuju i dosadašnje plaće i da je takva situacija u cijelom svijetu.
"Svjetlana Šokčević svoj nerad i nesposobnost hoće prebaciti na nekog drugog. Mi smo iskreno htjeli pomoći, a oni nisu dali nikakav prijedlog. Zanima me samo hoće li sada tužiti i Vladu i Sabor", kazala je Ana Knežević.
Sindikat tekstila je također uputio Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti članka 5. Zakona o minimalnoj plaći kojim je utvrđeno da će zaposleni u tekstilnoj, drvnoprerađivačkoj i kožarsko-obućarskoj industriji u prvoj godini stupanja na snagu zakona primati 94 posto minimalne plaće, u drugoj 96 posto, u trećoj 97 posto, te u četvrtoj 98 posto plaće.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
-
Tri školska sindikata koja su u subotu održala prosvjed u Zagrebu zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama te sustavom ocjenjivanja poručila su da se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
-
Iako se može djelovati kao jednostavna mjera za izbjegavanje bakterijske kontaminacije, iza ove prakse je više nego što se čini na prvi pogled.
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
Reci što misliš!