Događaji

Lijekovi

HZZO: Nema više novca za skupe lijekove

HZZO: Nema više novca za skupe lijekove

HZZO nastoji edukacijom riješiti problem rada bolničkih povjerenstava koja odobravaju zahtjeve za lijekove

Potrošen je najveći dio iznosa od 250 milijuna kuna, koliko je ove godine usmjereno u Fond skupih lijekova za liječenje rijetkih bolesti, karcinoma i hepatitisa C, no iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) poručuju pacijentima da se ne brinu jer će HZZO i dalje financirati te lijekove.

Naime, rebalansom državnog proračuna Fond skupih lijekova povećan je za 50 milijuna kuna, koliko iznose i dugovi za te lijekove iz prošle godine, a od prvotno previđenih 200 milijuna kuna dosad je potrošeno 175 milijuna kuna, istaknuli su čelnici Zavoda na današnjoj konferenciji za novinare.

Direktor HZZO-a Većeslav Bergman predviđa da će do kraja godine troškovi za skupe lijekove narasti na oko 330 milijuna kuna, što znači da će odobreni iznos biti premašen za 70-ak milijuna.

Povećanje troškova, ističe Bergman, nije neobično s obzirom na postupno proširenje liste skupih lijekova, na koju ulaze novi lijekovi ili se proširuje primjena već postojećih lijekova na nove bolesti.

HZZO nastoji edukacijom riješiti problem rada bolničkih povjerenstava koja odobravaju zahtjeve za lijekove, jer to rade po nejasnim kriterijima što dovodi do nesporazuma koji bespotrebno produljuju čekanje na potrebne lijekove.

Najčešće se događa da se skupim lijekovima želi zaobići uobičajena terapija za liječenje neke bolesti propisane kliničkim smjernicama, a slijede problemi s nepotpunom dokumentacijom, traženjem lijeka bez postavljene dijagnoze, slanjem starih nalaza itd.

Dr. Tonči Buble iz Odjela za lijekove kaže da je HZZO lani odobrio više od 7.000 zahtjeva za skupe lijekove, među kojima su najčešće bila dva onkološka lijeka Mabthera i Glivec. Također je zamjetno da raste broj zahtjeva za odobravanjem interferona za hepatitis C.

Buble smatra kako je Fond skupih lijekova povećao dostupnost tih lijekova i jednakost pacijenata u njihovu korištenju, pa će broj pacijenata i troškovi za lijekove i dalje rasti.

Jedna je od novih HZZO-ovih mjera, kojom se to želi smanjiti, sklapanje godišnjih ugovora o sufinanciranju terapije određenim lijekom između proizvođača i HZZO-a, rekao je Buble.


Reci što misliš!