Nepotpuna istina
Liborius: Gotovina je prešutno priznao
Liborius je rekao kako je njegov nadređeni ustvrdio da je pljačke, paleži i razaranja bilo, na što Gotovina nije rekao ništa
Svjedok tužiteljstva u postupku protiv trojice hrvatskih generala pred Haškim sudom Soeren Liborius rekao je kako je general Ante Gotovina prešutno priznao kako su neposredno nakon Oluje hrvatski vojnici sudjelovali u paležu, pljački i uništavanju. U protuispitivanju obrana je uspjela to prikazati kao nepotpunu istinu, prenosi HRT .
Danac Liborius bio je operativni službenik i vođa jednog od triju timova Promatračke misije Europske zajednice (ECMM), koji je od srpnja do studenog 1995. bio raspoređen u Kninu.
Kako je objavila Hina, trećeg dana davanja iskaza Liborius je rekao kako se u jednom razgovoru o tome što se događa na terenu u rujnu 1995., u kojem su sudjelovali on, njegov nadređeni, francuski visoki časnik i Gotovina, na kraju postavilo pitanje tko kontrolira vojsku. Gotovina je tada navodno rekao da su profesionalni vojnici pod kontrolom svojih nadređenih i da se njih ne može optužiti za palež, uništavanje i pljačke.
Liborius je rekao kako je njegov nadređeni ustvrdio da je pljačke, paleži i razaranja bilo, na što Gotovina nije rekao ništa. Svjedok tužiteljstva to je protumačio kao njegovo prešutno priznanje da je bilo izvanrednih događaja, što je, prema njegovim riječima, bio izraz koji su hrvatske vlasti koristile za pljačke, palež, razaranje i ubojstva.
Rekao je i kako ne zna koliko je točno sastanaka imao s generalom Ivanom Čermakom, ali se sjeća njegova sastanka s veleposlanicima Trojke EU-a 19. listopada 1995. Tada je Čermak nijekao palež i pljačku pripadnika HV-a, dok je na pitanje francuskog veleposlanika o tome zašto je zapaljeno Kistanje odgovorio kako je to napravljeno u Oluji. Međutim, dodao je kako to nisu učinili profesionalni vojnici, već pripadnici pričuve, koji su običan narod, koji je to radio iz osvete za ono što su pretrpjeli.
Nakon 4 sata i 33 minute Liboriusova iskaza pred tužiteljem, u ime obrane prvi ga je počeo ispitivati Luka Mišetić, odvjetnik generala Gotovine.
Mišetić je svjedoku rekao kako je ocjena da je Gotovina "šutnjom" priznao da su u zločinima sudjelovali i profesionalni vojnici bila izmišljena, na što je on rekao kako to nije točno, već da je Gotovina s jedne strane držao "službenu" liniju Hrvatske da profesionalni vojnici nisu bili krivi, ali da je ponašanjem (šutnjom) zapravo priznao da je to bilo tako.
Na tvrdnju Mišetića kako je to bilo neistinito izvješće, Liborius je rekao da to nije bila neistina, nego nepotpuna istina. Na dodatno Mišetićevo pitanje koliko puta je pisao "nepotpunu istinu", odgovorio je kako je to jedini slučaj kojeg se sad može sjetiti.
Vezane vijesti
-
Predsjednik Sudskog vijeća rekao je kako će, ako to bude zatraženo, optuženim generalima biti dopušteno da se u završnici i sami obrate Sudskom vijeću
-
Tužiteljstvo ustraje na tezi o udruženom zločinačkom pothvatu tvrdeći da su hrvatske vlasti granatiranjem, razaranjem i zastrašivanjem prisilno uklonile Srbe iz dotad okupiranih hrvatskih područja
-
Predsjedavajući sudac Orie rekao je tužiocu Wespieju da je dovedena u pitanje transparentnost rada tužiteljstva
-
Žganjer je u to doba bio županijski državni odvjetnik i rekao je da je on dobio bilješke o trima obavijesnim razgovorima i tražio istragu o smrtima u Gruborima gdje je 1995. stradalo sedmero civila
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!