Uhićen
Hrvatska još nije službeno obaviještena o Zagorčevu izručenju
Glasnogovornici Ministarstva pravosuđa i Ravnateljstva policije izjavili su kako od austrijskih kolega još nisu dobili nikakve obavijesti
Hrvatske institucije još nisu službeno obaviještene o uhićenju umirovljenoga generala Vladimira Zagorca, čije izručenje Hrvatska traži zbog sumnje da je kao pomoćnik ministra obrane zloupotrijebio položaj i ovlasti te pronevjerio pet milijuna dolara.
Glasnogovornici Ministarstva pravosuđa i Ravnateljstva policije izjavili su kako od austrijskih kolega još nisu dobili nikakve obavijesti.
Glasnogovornik Ravnateljstva policije Krunoslav Borovec kazao je da o Zagorčevu uhićenju policija zasad ima samo neslužbene informacije te je objasnio da Austriju na slanje službene obavijesti ne obvezuju nikakvi rokovi.
"Uhićenje potvrđuje da se radi dobar posao", kratko je prokomentirala glasnogovornica Ministarstva pravosuđa Vesna Dovranić. No, kako Hrvatska o uhićenju još nije službeno obaviještena, kazala je da se ne može reći kada bi Zagorec mogao biti izručen Hrvatskoj.
No, Zagorčev hrvatski odvjetnik Zvonimir Hodak očekuje da bi on u Hrvatsku mogao biti doveden "po kratkom postupku" - u idućih nekoliko dana ili najkasnije sljedeći tjedan.
"Sama procedura vrlo je jednostavna. Uhićenoga generala u ekstradicijskom pritvoru treba pregledati liječnik i zatim već prvim zrakoplovom može biti poslan u Zagreb", kazao je Hodak Hini.
On smatra da je Zagorčevo uhićenje rezultat političkih dogovora "Banskih dvora ili Pantovčaka s austrijskom Vladom", uoči sutrašnjih izbora u toj zemlji. "Hrvatskoj je za pregovore s Europskom unijom trebalo uhićenje neke krupne ribe, što je nedavno izjavio i izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda", rekao je Hodak.
Opovrgnuo je medijska nagađanja da je Zagorec uhićen zbog opasnosti od bijega. "Da je to želio učiniti, mogao je barem 20 puta", dodao je Hodak. Kazao je i da su činom uhićenja povrijeđena ljudska prava njegova klijenta jer su ga pred malodobnim sinom "zaskočila dvadesetorica specijalaca".
Umirovljenoga generala Zagorca Hrvatska sumnjiči za zloporabu položaja i ovlasti, tj. da je, odlazeći s dužnosti pomoćnika ministra obrane 2000., iz sefa MORH-a odnio dragulje koje mu je 1993. predao njemački trgovac oružjem kao jamstvo za pet milijuna američkih dolara preuzetih od MORH-a, a namijenjenih kupnji oružja za obranu Hrvatske.
Za tu se aferu u javnosti doznalo tijekom suđenja Hrvoju Petraču i ostalima zbog otmice Zagorčeva sina Tomislava. Nakon što je Hrvatska podigla optužnicu protiv njega, Zagorec je pobjegao u Austriju, gdje je uhićen lani u ožujku na temelju međunarodne tjeralice, no ubrzo je platio jamčevinu od milijun eura i pušten je da se brani sa slobode.
Odluku o izručenju potvrdile su tri austrijske sudske instance, a Zemaljski sud u Beču odbio je u svibnju zahtjev Zagorčeve obrane o ponavljanju sudskog postupka zbog izvođenja novih dokaza te je potvrdio odluku o izručenju.
Vezane vijesti
-
-
Poligrafski test je u potpunosti prošao, čime je, smatra njegov odvjetnik Zvonimir Hodak, eliminiran kao mogući ubojica Ive Pukanića
-
Zagorec će u Remetinečkom zatvoru biti smješten u jednokrevetnu sobu
-
''Nisam i ne želim Austriji stvoriti teškoće. Moj je stav da tajne o međudržavnim transakcijama oko naoružavanja i trebaju ostati tajnima'', kaže Zagorec
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!