Građevni otpad
U Hrvatskoj godišnje 2.600,000 tona građevnog otpada
U Zadarskoj županiji procijenjeno je od 2001. do 2005. nešto manje od 49 tona građevinskog otpada. Pretpostavlja se da će taj broj u razdoblju od 2006. do 2015 narasti na 99.170,77 tona
Prema Pravilniku o gospodarenju građevnim otpadom, kojeg je 2. travnja 2008. donijelo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, jedinice lokalne samouprave dužni su u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu Pravilnika, odrediti lokacije za gospodarenje građevnim otpadom na svojem području. Rok od 6 mjeseci ističe 11. listopada 2008. Nakon isteka roka Ministarstvo će od svih županija zatražiti izvješće o lokacijama.
Pravilnik zabranjuje odlaganje građevnog otpada na mjestu nastanka ili na lokacijama koje nisu za to predviđene. Posjednik građevnog otpada, a to može biti vlasnik, investitor ili izvođač, dužan je snositi sve troškove gospodarenja građevnim otpadom. On je dužan osigurati uvjete za njegovo odvojeno skupljanje i privremeno skladištenje. Odvojeno skupljeni otpad mora se predati tvrtci ili obrtniku koji temeljem Zakona o otpadu posjeduje dozvolu za gospodarenje građevnim otpadom i ima koncesiju za gospodarenje građevnim otpadom.
Jedinice lokalne samouprave, tj. gradovi i općine dužne su putem reciklažnih dvorišta osigurati preuzimanje građevnog otpada sa svojeg područja. Iako se ponovno može upotrijebiti oko 80% građevnog otpada, ukupno se reciklira samo 7%, a 11% se izdvoji kao sekundarna sirovina. Ministarstvo ovim Pravilnikom želi uspostaviti sustav koji bi osigurao da se 80% građevnog otpada reciklira.
Na mjestu nastanka otpada u većini slučajeva ne dolazi do razdvajanja pojedinih iskoristivih frakcija već se otpad miješa. Slična je situacija s ambalažnim otpadom kao dijelom građevnog otpada u kojem se nalazi niz vrijednih sekundarnih sirovina. U pojedinim jedinicama lokalne samouprave više od 80% otpada odloženog na divlja odlagališta čini građevni otpad. Prema podacima Agencije za zaštitu okoliša, dozvolu za gospodarenje građevnim otpadom prema Zakonu o otpadu ima ukupno 136 tvrtki.
Procijenjeno je da u Hrvatskoj godišnje nastane oko 2.600,000 tona građevnog otpada. U Zadarskoj županiji procijenjeno je od 2001. do 2005. nešto manje od 49 tona građevinskog otpada. Pretpostavlja se da će taj broj u razdoblju od 2006. do 2015 narasti na 99.170,77 tona.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!