Događaji

Dan bijelog štapa

Slijepe osobe poručuju: Ako planirate oslijepiti, pažljivo odaberite državu u kojoj ćete živjeti!

Slijepe osobe poručuju: Ako planirate oslijepiti, pažljivo odaberite državu u kojoj ćete živjeti!

U Udruzi slijepih Zadarske županije ogorčeni su odnosom države prema slabovidnim i slijepim osobama, a dodatak na slijepoću koji u Hrvatskoj iznosi 38 eura mjesečno, smatraju sramotnim

Međunarodni dan bijelog štapa, 15. listopada, obilježava se kako bi se podigla svijest o problemima slabovidnih i slijepih osoba.

15. listopada 1932. godine slijepi Francuz Fransoa Lezer nastradao je u prometnoj nesreći, o čemu je potresno pisala jedna novinarka, predloživši tadašnjoj vladi Francuske da slijepi ubuduće nose bijele štapove koji su uočljiviji od drugih oznaka.

Bijeli štap je simbol nezavisnosti i samostalnosti slijepe osobe jer je čini samostalnijom, nezavisnijom i prepoznatljivom u društvu u kojem se kreće.

U Zadarskoj županiji Dan bijelog štapa neće se posebno obilježavati. U Udruzi slijepih Zadarske županije ogorčeni su odnosom države prem slabovidnim i slijepim osobama, a dodatak na slijepoću koji u Hrvatskoj iznosi 38 eura mjesečno, smatraju, najblaže rečeno sramotnim.

- Na nekoliko lokacija u Zadru zalijepili smo plakate koji su poslani iz Hrvatskog saveza slijepih, a koji javnosti šalju jasnu poruku o trenutnom položaju slijepih "Ako planirate oslijepiti pažljivo birajte državu u kojoj ćete živjeti" - kazao nam je predsjednik Udruge slijepih Zadarske županije, Marinko Vidaić.

Vidaić ističe kako su u nekoliko navrata bilo putem prosvjeda, bilo peticijom, od vladajućih tražili da se status slijepih osoba pod hitno promijeni. Prijedlozi Zakona ušli su, kaže Vidaić, u proceduru, no do dana današnjeg baš ništa nije se promijenilo.

Usporedbe radi, Vidaić ističe kako u Francuskoj dodatak na slijepoću iznosi 715 eura, u Italiji 670 eura, u Njemačkoj 500 eura, a sa 175 eura slijepe osobe pomažu Srbija, Crna Gora i BiH.

- Moramo posebno zahvaliti gradskoj i županijskoj vlasti, nadbiskupiji, te brojnim donatorima uz čiju pomoć uspijevamo preživljavati, no mi ne želimo milostinju. Želimo integraciju u društvo, a ne biti građani drugog reda - poručio je Vidaić, dodavši kako su čak i za vrijeme bivše Jugoslavije slijepe osobe imale bolji status u društvu.

Zadarska Udruga slijepih broji oko 250 članova, tek 10 ih je zaposleno, pa je stoga jasno kako je 38 eura iznos kojeg se državna vlast treba posramiti. Od države traže da dodatak iznosi oko 2160 kuna, što je ističu manje od polovice onoga što je potrebno slijepoj osobi.

Iako mu je još u svibnju obećao prijem, premijer Ivo Sanader do danas nije primio i saslušao Vidaića. - Premijer se bavi ulaskom u Europsku uniju, a promislite mogu li slijepi sa 38 eura u Uniju - rekao je Vidaić.

Na sreću, unatoč brojnim problemima, nisu zabilježena samoubojstva slijepih osoba u Zadarskoj županiji, a nadu u bolje sutra članovima Udruge slijepih, daje i odnos Zadrana, ne samo prema slijepima, već i prema osobama s ostalim invaliditetima.

- Pohvale svima, osim onoj skupini građana, koja i dalje drsko i bezobrazno zauzima parkirna mjesta za invalide i oduzima im prednost u svakodnevnom životu - zaključio je Vidaić.


Reci što misliš!