Događaji

Znanost

Znanstvenici stvorili "supermiševe" koji žive 40 posto dulje

Znanstvenici stvorili

Miševe su genetskim inženjeringom stvorili znanstvenici iz Centra za istraživanje raka (CNIO) te Sveučilišta iz Valencije

Španjolski znanstvenici stvorili su "supermiševe", otporne na rak i koji mogu živjeti 40 posto dulje nego obični miševi. Miševe su genetskim inženjeringom stvorili znanstvenici iz Centra za istraživanje raka (CNIO) te Sveučilišta iz Valencije, a studija je objavljena u časopisu Cell, javlja DPA

Ključ cijelog eksperimenta je enzim telomeraze, koji održava strukturu telomera. A telomere su kompleksi proteina i DNA na krajevima kromosoma koje se obično skraćuju sa svakom diobom stanice i tako služe kao pokazatelji biološke dobi stanica.

Miševi su stvoreni genetskim inženjeringom kako bi bili otporni na rak tako što je u njima bila povećana količina telomeraze.

Takvom metodom dobiveni su miševi s boljom neuromuskularnom koordinacijom, s manjom mogućnošću razvoja dijabetesa i zdravijim tkivom već u ranoj dobi nego što ima običan miš. Osim toga, proizvedeni miševi žive 40 posto dulje od običnih.

Odnos između telomeraze i starosti poznat je od 1990. godine, no ovo je prvi put da je produljena očekivana životna dob cijelog organizma, rekla je Maria Blasco.

Slične tehnike mogle bi omogućiti ljudima da žive do 120 godina, kaže Blasco, ali ipak dodaje da na ljude nije moguće primijeniti jednaku metodu genetičkog inženjeringa.


Reci što misliš!