Događaji

Zdravstvo

Sve manje hrvatskh pacijenata odlazi na liječenje u inozemstvo

Sve manje hrvatskh pacijenata odlazi na liječenje u inozemstvo

Većeslav Bergman, direktor HZZO-a, objašnjava što se radi u državnom zdravstvenom osiguranju kada je u pitanju podmirivanje u pravilu velikih troškova liječenja u inozemstvu

Tek nekoliko dana staru bebu roditelji su hitno prevezli u Padovu na transplantaciju jetre. HZZO će vjerojatno platiti troškove operacije, ali pitanje je hoće li platiti i preoperativnu obradu, jer je dvoje liječnika vanjskih suradnika stručne komisije procijenilo da je obradu bilo moguće napraviti u Hrvatskoj, te bi troškovi bili manji. I treći vještak je podržao operaciju u inozemstvu, jer je riječ o vrlo maloj bebi, ali je ocijenio da se u Hrvatskoj moglo stručno obaviti preoperativne pretrage, piše Vjesnik

Većeslav Bergman, direktor HZZO-a, objašnjava što se radi u državnom zdravstvenom osiguranju kada je u pitanju podmirivanje u pravilu velikih troškova liječenja u inozemstvu.

Prvih osam mjeseci ove godine u inozemstvu se o trošku HZZO-a liječilo 287 hrvatskih pacijenata, dok ih je lani bilo 437. Ovogodišnji su osmomjesečni troškovi 28 milijuna kuna, a proračun za cijelu godinu je 35 milijuna. Najčešće se putuje u inozemne bolnice radi kardiokirurških zahvata, onkoloških i oftalmoloških bolesti te genetskih, metaboličkih i hematoloških, a uobičajena odredišta su u Austriji, Njemačkoj ili Italiji. Pacijenti su pretežito djeca do dvije godine te ona od sedam do 18 godina. Liječenje je u pravilu uspješno: lani je umrlo dvoje djece, a za četvero se može reći da liječenje nije dalo zadovoljavajuće rezultate.

Bergman podsjeća da svi osiguranici imaju pravo na liječenje u inozemstvu ako se ono ne može uspješno obaviti u zemlji. Stoga na preporuku svog liječnika treba podnijeti zahtjev Direkciji HZZO-a, uz to priložiti medicinsku dokumentaciju, prijedlog specijalista i ovjereni prijevod medicinske dokumentacije o eventualnom ranijem liječenju u inozemstvu. Uz zahtjev se rješava i pitanje financiranja prijevoza i pratnja.

No, bez prethodnog rješenja (na podneseni zahtjev) nitko nema pravo na naknadu troškova u HZZO-u, osim u posebnim slučajevima zbog hitnosti, ubrzanog termina i sličnog. HZZO može izdati jamstveno pismo radi osiguranja plaćanja, a papirologija se rješava kasnije.

S mnogim zemljama Hrvatska je potpisala konvencije, pa se pacijentu ne isplaćuje »na ruke«, nego dio fakture za liječenje koje nije ugovoreno među državama. Nakon završenog liječenja potrebno je u roku od 15 dana Direkciji HZZO-a dostaviti otpusno pismo i drugu medicinsku dokumentaciju.

Obavezno uzeti skijaško osiguranje!

Uoči sezone skijanja HZZO poziva sve koji se idu rekreirati u inozemstvo da se zdravstveno osiguraju. Dosad je mnoge šokiralo kada su u inozemnim klinikama iz vlastita džepa morali platiti namještanje kosti ili operaciju, a od HZZO-a nisu dobili povrat novca. Dan inozemnog osiguranja u HZZO-u za hitne slučajeve iznosi 16,28 kuna, a operacije u inozemstvu stoje tisuće eura. U sezoni od 15. prosinca 2007. do 15. travnja 2008. osiguranje je za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu uplatilo samo 1390 građana, pretprošle sezone samo 801, a najavljeno je da će ove sezone preko granice na skijanje - 200.000 ljudi. Prije puta potrebno je u najbližem uredu HZZO-a uzeti potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite te unaprijed platiti poseban doprinos za zdravstvenu zaštitu u inozemstvu za sve dane planiranog boravka.

 


Reci što misliš!