Događaji

Zabrana pušenja

Zadarski ugostitelji spremni na primjenu zabrane pušenja, ali i zabrinuti za egzistenciju

Zadarski ugostitelji spremni na primjenu zabrane pušenja, ali i zabrinuti za egzistenciju

Ugostiteljima je ostavljena mogućnost da ograde prostoriju za pušače, ali ona košta oko 50.000 kuna, a tajnik Obrtniče komore Zadar Ivo Marin smatra da se zadarski ugostitelji neće odlučiti na ovaj potez jer je neizvjesno hoće ili uopće vratiti uloženi novac, pogotovo ako ih pogodi pad prometa

Od sutra se u Hrvatskoj u punom opsegu počinje primjenjivati Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda. O tome koliko su zadarski ugostitelji primpremljeni na novi zakon, strahuju li od gubitka prometa i mogućeg otpuštanja radnika, razgovarali smo s tajnikom Obrtničke komore Zadar Ivom Marinom, predsjednikom Udruženja obrtnika Stjepanom Kneževićem i predsjednikom Sekcije za ugostiteljstvo i turizam Dubravkom Milinom Kviskom.

Naime, zabrani pušenja u kafićima i restoranima najviše se protivi Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore, koji ističe da će ta mjera u trenutačnoj ekonomskoj krizi dodatno ugroziti opstanak 5.800 restorana i oko 10.000 barova koji su izvor egzistencije za 16.000 obrtnika ugostitelja te oko 100.000 zaposlenika.

"Nikome nije u interesu da se zakon provodi na štetu ugostitelja i njihovih radnika. S obzirom da s Vladom i Ministarstvom imamo partnerski odnos, vjerujem da će oni prihvatiti naše zatjeve i prijedloge, jer je egzistencija ljudi na prvom mjestu", kaže Milin te dodaje kako će najteže biti vlasnicima ugostiteljskih objekata manjih od 50 metara četvornih:

"Institucije bi tim ljudima trebale ponuditi nekakav stimulans, jer će oni zasigurno imati štete. Također, nadam se da će Vlada i Ministarstvo dopustiti primjenu tzv. austrijskog modela te nam dati mogućnost da se opredijelimo hoće li naši objekti biti za pušače ili isključivo za nepušače. Ugostitelji u turističkim zonama vjerojatno neće osjetiti velike razlike tijekom ljetnih mjeseci, ali oni u untrašnjosti zemlje mogli bi se s tim suočiti vrlo brzo", kaže Milin.

Ivo Marin ističe kako među zadarskim ugostiteljima vlada zabrinutost kako će se i koliko učinkovito primjenjivati inspekcijski nadzor:

"Ugostitelji ne žele izigravati "policajce", odnosno da oni budu ti koji će svako malo tjerati goste iz kafića ili restorana jer su zapalili cigaretu. Naime, pušenje je, nažalost, duboko ukorijenjeno u našem mentalitetu i kao svaku ovisnost bit će ga nemoguće suzbiti ili smanjiti preko noći, pa je za pretpostaviti da će neki gosti možda stvarati probleme. Zbog toga vjerujem da će Vlada i Ministarstvo pronaći neko rješenje", kaže Marin.

Ugostiteljima je ostavljena mogućnost da ograde prostoriju za pušače, ali ona košta oko 50.000 kuna, a Ivo Marin smatra da se zadarski ugostitelji neće odlučiti na ovaj potez jer je neizvjesno hoće ili uopće vratiti uloženi novac, pogotovo ako ih pogodi pad prometa.

Iako podržava borbu protiv duhanske ovisnosti, Marin kaže kako zbog činjenice da država potiče proizvodnju duhana te dopušta njegovu prodaju, ugostiteljima treba dopustiti slobodu izbora hoće li u njihovom objektu biti dopušteno pušenje, isto kao što se građanima daje sloboda izbora hoće li pušiti ili ne.

Stjepan Knežević kaže kako se nada da će sanitarni inspektori biti fleksibilni prema ugostiteljima, jer je u samom zakonu još mnogu nejasnoća vezano uz dio koji se odnosi na otvorene prostore, odnosno terase:

"Oko 80% zadarskih ugostiteljih objekata ima štekate i ugostitelji misle da će na njima biti dopšteno pušenje. Međutim, prema novom zakonu, ako imate poluzatvorenu terasu, pušenje također nije dopušteno. No, sada se nameće pitanje - što znači to "poluzatvoreno", je li to čvrsti objekt, pomočni objekt i slično", pita se Knežević te dodaje kako bi inspektori trebali ugostitelje u početku opominjati, a ne odmah primjenjivati naplatu kazni, jer bi ih takvo što moglo dotući.

"Dolazi nam turistička sezona i cilj nam je zaposliti što više radnika. Kako ćemo ih plaćati ako nam se smanji promet i ako nas odmah "udare" po džepu? Iskreno se nadam da će se pronaći neko rješnje koje će svima odgovarati, pa tako i gostima pušačima i nepušačima, jer nama je cilj zadovoljni gost", kaže Stjepan Knežević.

Što se pak tiče prostorija za pušače i on smatra da će vrlo mali broj zadarskih ugostitelja biti spreman na taj korak, no takve će prostorije morati imati trgovački centri, noćni klubovi i barovi.

Svi sugovornici istaknuli su da će zadarski ugostitelji poštovati prvođenje zakona i da su spremni, no koliko će ga poštovati gosti i hoće li zloporabiti prijatljstva s konobarima ili vlasnicima objekata te zapaliti "dok ih nitko ne vidi", tek ćemo vidjetiti.

Spomenimo još i da unatoč zabrani pušenja mnoge europske države popuštaju ugostiteljima, pa je primjerice i finska vlada dopustila vlasnicima restorana i kafića u središtu grada da se odluče hoće li biti pušački ili ne pušački objekti. Osim toga, njemački ugostitelji tužili su svoju državu zbog provođenja ovog zakona, budući da su zbog pada prometa bili prisiljeni ne samo otpuštati radnike nego i zatvarati objekte.


Reci što misliš!