"Eko-Zadar" i "Čistoća" d.o.o. - Zadar
Vodič kroz pravilno odlaganje otpada
Čist okoliš pretpostavka je za zdrav život, a zdrav život pravo je svakog ljudskog bića. U kakvom ćemo okolišu živjeti odluka je koja počinje od nas samih, od svakog pojedinca. Čovjek svakodnevno proizvodi otpad; biorazgradivi i onaj koji to nije; opasni i neopasni otpad.
Najveći problem u okolišu jest neadekvatno odbačeni otpad, bilo da se odlaže na ilegalnim odlagalištima ili ispušta u vode, tlo i more. Posljedice su: zagađenje tla, podzemnih voda i mora, ugroženost zdravlja čovjeka i opstanak svih živih organizama. Ono što odbacimo u okoliš vratiti će nam se, jer ulazi u biološki lanac.
Pravilno odloženi otpad korisna je sirovina. Povećajmo, stoga, količinu odvojeno sakupljenog otpada. Odvajanje otpada omogućuje recikliranje i ponovnu uporabu čime se štede sirovine i energija, smanjuje onečišćenje voda i zraka, te smanjuje količina otpada.
KOJI OTPAD TREBA IZDVAJATI?
Otpad koji se može reciklirati: papir, karton, staklo, plastiku, metale, zeleni tj. biorazgradivi otpad.
Opasni otpad: baterije, akumulatore, motorna ulja, lijekove, kemikalije.
ŠTO JOŠ MOŽEMO UČINITI?
Štedimo električnu energiju i vodu, kupujmo reciklirano, poklonimo što nam više ne treba, koristimo reciklirani papir, platnene vrećice, baterije koje se mogu puniti i boje na bazi vode. Izbjegavajmo sprejeve i umjesto njih koristimo proizvode s crpnim raspršivačem. Koristimo deterdžente koji nisu na bazi fosfata, a umjesto opasnih kemikalija za čišćenje koristimo neotrovne. Odvojeno odlažimo i onu ambalažu za koju se ne plaća povratna naknada. Počistimo za kućnim ljubimcem, ne bacajmo žvakaće gume na pod.
Odjeću, igračke, ispravne uređaje i druge predmete koje ne koristimo možemo pokloniti putem internetske stranice udruge "Eko-Zadar" (www.eko-zadar.org). Među predmetima ponuđenim na stranici slobodni smo izabrati ono što je potrebno ili poželjno nama.
KOMUNALNI (KUĆNI) OTPAD
KRUPNI OTPAD
Stari namještaj i druge uporabne predmete veće mase možete odložiti u kontejnere za krupni otpad koje u vašem kvartu periodično postavlja "Čistoća" d.o.o. - Zadar ili u reciklažnom dvorištu pri Odlagalištu otpada u Diklu.
U kontejnere za prikupljanje krupnog otpada nemojte odlagati električni i elektronički otpad (kompjutore, kućanske aparate i sl.)
Raspored odvoza krupnog otpada po kvartovima nalazi se na internetskim stranicama www.cistoca-zadar.hr . Možete ga saznati i pozivom na 023/234-812. Odvoz krupnog otpada s Poluotoka do kraja 2009. godine bit će organiziran 6. lipnja, 3. listopada i 5. prosinca.
Krupni otpad građana "Čistoća" odvozi i na zahtjev, a usluga se naplaćuje u skladu s utvrđenim Cjenikom usluga. O cijeni odvoza informirajte se u "Čistoći".
Krupni otpad odvozi i "Reto centar". Kontakt telefoni: 091/32 40 422 i 023/ 322-885.
Cijena: 300 kn po satu + 50 kn za odvoz otpada. Cijena vrijedi za ukupno za 3 osobe i kombi.
PAPIR
Novine, časopise, knjige, bilježnice, kartone, papirnate vrećice i uredski papir možete odložiti u plavi kontejner ili u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu.
Stari papir možete odložiti u prostoru tvrtke "Unijapapir" d.d., Uvala Bregdetti 23, tel.: 023/315-506, www.unijapapir.hr .
U stari papir ne spadaju: tetrapack ambalaža, fotografije, plastificirani, zauljeni ili metalizirani papir, upotrijebljene maramice, pelene i slično.
PLASTIČNA, STAKLENA I METALNA AMBALAŽA
Trgovine čiji je prodajni prostor veći od 200 m2 obvezne su preuzimati ambalažu alkoholnih i bezalkoholnih pića, stolne, mineralne i izvorske vode, mlijeka i tekućih mliječnih proizvoda, voćnih sirupa i ostalih tekućih proizvoda na voćnoj, mliječnoj i drugoj bazi, zapremine veće od 0,20 lit. u staklenoj, plastičnoj, aluminijskoj, željeznoj i limenoj ambalaži.
Trgovine isplaćuju naknadu od 0,50 kn po komadu. Trgovine ne isplaćuju naknadu za povratnu ambalažu čiju višekratnu uporabu osiguravaju sustavom kaucije (boce piva zapremine od pola litre i staklene boce mineralne vode zapremine od 1 litre).
ODLAGANJE OSTALE PLASTIKE IZ DOMAĆINSTAVA
PET (polietilenterftalat) proizvodi se iz zemnog plina ili nafte. Plastična vrećica ili boca u prirodi se razgrađuje od 100 do 1.000 godina. S ekološkog stajališta najodgovornije je izbjegavati korištenje plastičnih proizvoda, osobito plastične ambalaže, a onu ambalažu koju ne možemo izbjeći važno je odvojeno odlagati.
"Čistoća" d.o.o. - Zadar u sklopu pilot projekta Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sakuplja ambalažni otpad od ostalih polimera iz domaćinstava, to jest onaj za koji se ne dobiva povratna naknada u što spadaju:
• polietilenske (najlonske) vrećice, folije, filmovi, mjehurasta (blister) ambalaža koja može imati i oznake: PE-HD, PE-LD, PP i sl.
• boce od jestivog ulja, destilirane vode, sredstava za čišćenje i pranje (koja ne sadrže opasne tvari), kozmetike, lijekova (osim citostatika, jer su sadržavale opasnu tvar), prehrambenih proizvoda i sl., a koje mogu imati i oznake: PE-HD, PE-LD, PP i sl.
• čaše i posude od jogurta, sira i sl. koje mogu imati i oznake: PS, P
• pjenasta ambalaža od koje su izrađeni podlošci za prehrambene proizvode, zaštitna ambalaža za razne prehrambene proizvode od stiropora koja može imati oznaku EPS i sl.
• ostali proizvodi od plastike: čepovi, plastični tanjuri, pribor za jelo i sl., koji mogu imati oznake: PE-HD, PP, PVC, PS, PET i sl.
U svrhu odlaganja ovog otpada domaćinstvima su podijeljene namjenske žute vreće. Svako domaćinstvo dobilo je 12 vreća za razdoblje od 6 mjeseci. Na vrećama su istaknute upute o njihovom korištenju.
U ove je vreće zabranjeno odlagati komunalni otpad, te plastičnu ambalažu onečišćenu opasnim tvarima (od motornih ulja, antifriza, herbicida, pesticida, derivata nafte, različitih kiselina i lužina i sl.). U vreće je preporučljivo odlagati opranu ambalažu. Vreće nije dozvoljeno odlagati u spremnike za komunalni otpad.
Odvoz ostalih polimera (plastičnog otpada odloženog u žutim vrećama) provodi se dva puta mjesečno. Za svaku zonu točno je određen dan u tjednu predviđen za odlaganje i odvoz otpada.
Vreće, isključivo tim danima, odložite kraj kontejnera ili na mjesto na koje iznosite posude ("kante") s kućnim otpadom. Vreće će biti odvezene isti dan vozilima namijenjenim za sakupljanje isključivo ove vrste otpada i zbrinute na pravilan način.
Odvoz se organizira u popodnevnim satima (iza 15:00 sati), osim u zonama 3 i 9 (Voštarnica, Poluotok i Jazine 1) gdje se odvozi u jutarnjim satima (iza 08:00 sati). Dodatne informacije potražite na tel.: 023/234-892.
Zone:
1. Diklo (ponedjeljkom, svaki drugi tjedan, počevši od 9.3.)
2. Brodarica, Petrići, Belafuža, Mocire (utorkom, svaki drugi tjedan, počevši od 10.3.)
3. Voštarnica (srijedom, svaki drugi tjedan, počevši od 11.3.)
4. Jazine 2, Smiljevac (četvrtkom, svaki drugi tjedan, počevši od 12.3.)
5. Stanovi, Bili brig (petkom, svaki drugi tjedan, počevši od 13.3.)
6. Ričine, Arbanasi, Gaženica (subotom, svaki drugi tjedan, počevši 14.3.)
7. Bokanjac, Novi Bokanjac (ponedjeljkom, svaki drugi tjedan, počevši od 16.3.)
8. Sokin brig, Crno (utorkom, svaki drugi tjedan, počevši od 17.3.)
9. Poluotok, Jazine 1 (srijedom, svaki drugi tjedan, počevši od 18.3.)
10. Kožino, Petrčane (četvrtkom, svaki drugi tjedan, počevši od 19.3.)
11. Sinjoretovo, Ploča, Dračevac (petkom, svaki drugi tjedan, počevši od 20.3.)
12. Skročini, Špada, Maslina, Plovanija, Višnjik (subotom, svaki drugi tjedan, počevši od 21.3.)
NAJLON
Najlon (PE - foliju) možete odložiti u prostoru tvrtke "Unijapapir" d.d., Uvala Bregdetti 23, tel.: 023/315-506. Najlonske folije mogu se odložiti i u vreće za odlaganje ostalih polimera, tzv. žute vreće.
MET AMBALAŽU (limenke) treba odložiti u kontejnere za metalnu ambalažu (oznaka MET) ili u kontejnere zajedno s PET ambalažom (oznaka PET/MET) u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu. U te kontejnere nije dopušteno bacati limenke s ostacima boja, lakova, ulja i kemikalija, te metalnu ambalažu koja je sadržavala zapaljive tekućine (dezodoransi i drugi sprejevi).
STAKLENU AMBALAŽU odložite u kontejnere za staklo u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu. Tamo možete odložiti i staklene tegle koje trgovine ne prikupljaju. Prije odlaganja staklenu ambalažu treba isprazniti, skinuti čepove i zatvarače. Boce se ne moraju odvajati po bojama. U kontejnere za staklenu ambalažu ne smiju se odlagati prozorska stakla, keramičko posuđe, žarulje, te ostale vrste stakla kao što su bolničko i laboratorijsko staklo.
Staklenu ambalažu koja nije u sustavu povratne naknade, uključujući i boce od pića zapremine 0,20 lit. i manje, možete odložiti i u prostoru tvrtke "Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6, tel.: 023/340-777.
ORGANSKI OTPAD
Ukoliko imate vrt - kompostirajte!
Organski otpad čini nešto više od trećine ukupnog otpada u kanti za smeće, a sastoji se od kuhinjskih otpadaka i otpadaka iz vrta. Kompostiranjem se iz organskog otpada dobiju vrijedne humusne tvari koje služe za obnovu i poboljšanje kvalitete tla. Kompostirati se mogu ostaci voća, povrća, ljuske jaja, talog kave ili čaja, lišće, trava, sitno granje, drvena ambalaža, ali NE i ostaci mesnog porijekla.
ŽIVOTINJSKI OTPAD
Uginule životinje ili njihove dijelove zbrinjava "Veterinarska stanica Zadar" d.o.o., tel.: 023/ 322-877.
OPASNI OTPAD
Opasni otpad moramo odvojeno sakupljati!
Opasni otpad ne nastaje samo u industriji već i u kućanstvima. Komunalni otpad, proizvodni otpad, ambalažni otpad, građevinski otpad, električni i elektronički otpad, vozila kojima je istekao vijek trajanja i otpadne gume mogu biti opasni otpad. Opasne tvari nalaze se u baterijama, akumulatorima, bojama, lakovima, kemikalijama, motornom ulju, starim lijekovima, razrjeđivačima, pesticidima, električnom i elektronskom otpadu. Te tvari mogu biti otrovne, kancerogene, mutagene, infektivne, zapaljive, eksplozivne. Uđu li u vodu ili tlo mogu uzrokovati oboljenje ljudi i naštetiti drugim živi organizmima.
ELEKTRIČNI I ELEKTRONIČKI OTPAD
U električni i elektronički otpad spadaju: hladnjaci, perilice, štednjaci, električni radijatori, termo-akumulacione peći, klima uređaji, TV prijamnici, mikrovalne peći, mali kućanski aparati, satovi, vage, električni noževi, računala, pisači, kopirni aparati, telefoni, mobiteli, video kamere, videorekorderi, audio pojačala, glazbeni instrumenti, oprema za snimanje i reprodukciju zvuka, rasvjetna tijela, električni alati, električne igračke, termostati, medicinski uređaji, samoposlužni aparati...
Električni i elektronički otpad nije primjereno odlagati u kontejnere za krupni otpad. Električni i elektronički otpad važno je odlagati odvojeno iz razloga što neke od komponenti od kojih je sastavljen spadaju u opasni otpad (hladnjaci, primjerice, sadrže plinove freone, a monitori teške metale). Elektronički otpad je štetan jer sadrži niz štetnih kemijskih spojeva poput kadmija, arsena, olova, žive, kroma, berilija, fosfora i plastike.
Svaki uređaj lakši od 30 kilograma možete besplatno predati u trgovini prilikom kupnje novog uređaja. Uređaje možete odložiti i u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu.
Za sve vrste otpadnih električnih i elektroničkih uređaja i opreme ukupne mase veće od 30 kilograma možete naručiti besplatan odvoz pozivom na: 0800/444-110 (besplatni telefonski poziv s fiksne telefonske linije), unosom naloga preko internetske stranice www.eeotpad.com , SMS-om: 098/444-110, e-mailom: prijava@eeotpad.com .
Sve vrste električnih i elektroničkih uređaja, uključujući i one lakše od 30 kilograma, možete predati tvrtki "Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6 (pon-pet 07-15 i sub. 07-13), tel: 023/340-777.
Elektronički i elektronski otpad odvozi i "Reto centar". Kontakt telefoni: 091/32 40 422 i 023/322-885. Cijena 300 kn po satu + 50 kn za odvoz otpada. Cijena vrijedi za ukupno za 3 osobe i kombi.
STARE GUME
Stare gume dužni smo prilikom zamjene odložiti kod vulkanizera koji ih je dužan preuzeti. Za stare gume ne isplaćuje se naknada.
Stare gume možete odložiti i u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu ili u prostoru tvrtke "Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6, tel.: 023/340-777.
STARI AUTOMOBILI
Za predavanje otpadnog vozila kontaktirajte tvrtku "Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6, na tel.: 023/340-777.
Građanin će, za vozilo koje je sam predao tvrtki, primiti naknadu od 0,40 kn/kg, dok naknada za vozilo po koje su došli djelatnici tvrtke iznosi 0,10 kn/kg.
Vozilo mora biti isporučeno u cijelosti. Vlasnik je dužan predati presliku prometne dozvole ili priložiti zapisnik komunalnog redarstva ukoliko predaje vozilo nepoznatog vlasnika.
METALI
Bakar, aluminij, mesing, olovo i željezo otkupljuje tvrtka "Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6, tel: 023/340-777.
Metale možete odložiti i u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu.
GRAĐEVINSKI OTPAD
Građani grada Zadra koji imaju mjesto boravka na području Grada Zadra mogu svoj građevinski otpad, koji nastaje u kućanstvu, besplatno odložiti na Odlagalištu otpada u Diklu, ukoliko ga sami dovezu u osobnom vozilu ili u osovinskoj prikolici za osobna vozila.
STARO MOTORNO ULJE
Preporučuje se motorno ulje mijenjati kod automehaničara koji je dužan skrbiti za njegovo zbrinjavanje. Otpadna motorna ulja mogu se odložiti u reciklažnom dvorištu Odlagališta otpada u Diklu, kao i zauljene krpe i kante. Benzinske postaje koje obavljaju uslugu zamjene motornog ulja moraju imati i spremnik za motorno ulje i poseban kontejner u kojeg se mogu odložiti zauljene krpe i kante.
Otpadana ulja se moraju zbrinjavati odvojeno; zabranjeno je u spremnik za motorna ulja odlagati ulje iz kočnica.
OTPADNA MAZIVA ULJA
Otpadna maziva ulja možete odložiti u spremnike u reciklažnom dvorištu pri Odlagalištu otpada u Diklu i u prostoru tvrtke "Odlagalište sirovina" d.o.o, Ive Dulčića 6, tel.: 023/340-777.
OTPADNA JESTIVA ULJA
Ugostitelji, te obrtnici ili institucije koji dnevno pripremaju više od 20 obroka dužni su osigurati sakupljanje i privremeno skladištenje otpadnih ulja. Prodavatelj (trgovina) koji prodaje svježe ulje dužan je osigurati kupcu obavijest o mjestu na kojem može predati svoje otpadno ulje bez naplate naknade.
Otpadno jestivo ulje može se odložiti bez naknade u reciklažnom dvorištu na Odlagalištu otpada u Diklu.
STARE BATERIJE I AKUMULATORI
Stare baterije su opasne jer sadrže metale. Stare baterije i akumulatore dužne su preuzeti sve trgovine koje ih prodaju. Možete ih besplatno odložiti u za to namijenjen spremnik unutar reciklažnog dvorišta Odlagališta otpada u Diklu.
"Odlagalište sirovina" d.o.o., Ive Dulčića 6, uz isplatu naknade preuzima otpadne akumulatore. O aktualnom iznosu naknade informirajte se na tel.: 023/340-777.
STARI LIJEKOVI
Ljekarne su dužne preuzimati stare lijekove i druge farmaceutske proizvode. U medicinski otpad spadaju i inzulinske igle.
ŠTO SE MOŽE ODLOŽITI NA ODLAGALIŠTU OTPADA GRADA ZADRA U DIKLU?
Komunalni otpad, neopasni proizvodni (tehnološki) otpad, građevinski otpad, čisti iskop zemlje i kamenja. Zabranjeno je odlaganje radioaktivnog, tekućeg i opasnog otpada, vrućeg i lako zapaljivog otpada.
ŠTO SE MOŽE ODLOŽITI U RECIKLAŽNOM DVORIŠTU PRI ODLAGALIŠTU OTPADA GRADA ZADRA U DIKLU?
Na raspolaganju su vam posude za odvojeno odlaganje papira, stakla, plastike (PET ambalaža), metala (limenke), starih baterija i lijekova.
U reciklažno dvorište moguće je odložiti i otpadna jestiva i maziva ulja i antifriz, zauljenu ambalažu i krpe, otpadne akumulatore, otpadne fluorescentne cijevi, električni i elektronički otpad, otpadne baterije, stare lijekove, kemijski otpad (pesticide, otapala, boje, lakove, kiseline, lužine i sl.), glomazni otpad, sve vrste otpadnih polimera (plastike) i otpadnih vrećica.
Reciklažno dvorište na raspolaganju vam je 0-24 h.
Preuzmite brošuru (PDF)
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!