Događaji

Zrakoplovna nesreća

Nuklearna podmornica u potrazi za francuskim zrakoplovom

Nuklearna podmornica u potrazi za francuskim zrakoplovom

Službeni Pariz optužio je brazilske vlasti da su prerano i nepromišljeno objavile da izvučene palete i plutače pripadaju francuskom airbusu.

O razlogu pada Air Franceova zrakoplova u Atlantski ocean i dalje se ništa ne zna, u potragu se uključila i nuklearna podmornica francuske vojske. Njome će pokušati detektirati signale iz crnih kutija, prenosi HRT .

Obrat u cijeloj priči je priznanje brazilskih vlasti da krhotine izvađene iz oceana ipak ne pripadaju zrakoplovu koji se srušio na kobnom letu 447. Službeni Pariz optužio je brazilske vlasti da su prerano i nepromišljeno objavile da izvučene palete i plutače pripadaju francuskom airbusu.

Helikopteri su iz oceana oko 1100 km sjeveroistočno od obale izvukli nosače za prtljagu i dvije bove. No istražitelji su utvrdili da je riječ o otpadu koji nema veze s nestalim zrakoplovom. I dalje se ne zna gdje je nestali zrakoplov Airbus 330 koji je u ponedjeljak nestao na letu iz Rio de Janeira u Pariz.

Sve je manje nade i za pronalazak tijela putnika. Nakon što su ustanovili da su prvobitni nalazi bili tek smeće što je plutalo na površini, brazilski su zrakoplovci nastavili potragu.

Stručnjaci se i dalje pitaju što je dovelo do kobne nesreće i smrti svih 228-ero ljudi u modernom zrakoplovu kojim su upravljala tri iskusna pilota. Teško je reći hoće li se ikad doznati što se dogodilo jer su podaci o letu i snimke komunikacije najvjerojatnije na dnu oceana. Na internetskoj stranici časopisa Aviation Herald piše da je francuski zrakoplov poslao niz automatskih poruka u samo četiri minute, prijavljujući pogreške u sustavu i naglo poniranje. U rekonstrukciji događaja stručnjaci se oslanjaju na te poruke. Prema njima, otkazao je cijeli sustav, a to bi značilo da se zrakoplov raspao u zraku.

U potrazi sudjeluje i francusko zrakoplovstvo. Područje od 6.000 četvornih kilometara kod brazilske sjevernoistočne obale pretražuje ukupno 11 zrakoplova. U nedjelju bi se potrazi trebala pridružiti i francuska fregata, a 12. lipnja i francuski istraživački brod "Pourquoi pas" (Zašto ne). Taj brod opremljen je robotima koji su specijalizirani za istraživanje podmorja na velikim dubinama. Njihova glavna zadaća bit će pronalazak crne kutije i snimača podataka, iako su šanse za njihov pronalazak vrlo male.

Podsjetimo, brazilski ministar obrane Nelson Jobim izjavio je da Airbus koji se srušio vjerojatno nije eksplodirao. Zaključili su to zbog velike količine goriva na površini oceana. No brazilske su vlasti opet pogriješile: 20-kilometarski trag kerozina na moru nije iz zrakoplova, riječ je o ulju iscurjelom iz jednog broda.

Isključena je i mogućnost terorističkog napada.

 


Reci što misliš!