Događaji

Haški sud

Žužul: Tuđman bi za mir i živote pregovarao i s crnim vragom

Žužul: Tuđman bi za mir i živote pregovarao i s crnim vragom

Miomir Žužul, nekadašnji ministar vanjskih poslova, svjedoči o vremenu uoči Oluje, kada je bio na čelu hrvatskih pregovarača s pobunjenim Srbima u Ženevi

Na Međunarodnom sudu za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) svjedoči Miomir Žužul, treći svjedok obrane generala Ante Gotovine u predmetu Gotovina, Čermak i Markač

Miomir Žužul, nekadašnji ministar vanjskih poslova, svjedoči o vremenu uoči Oluje, kada je bio na čelu hrvatskih pregovarača s pobunjenim Srbima u Ženevi. Prisjeća se da nikada nije čuo za plan protjerivanja Srba iz tzv. Krajine. Za pokojnog predsjednika Franju Tuđmana kaže da je rekao da bi pregovarao i s crnim vragom, ako će to spasiti živote i dovesti do mirnog rješenja, izvijestila je Hrvatska televizija.

Akcija je dobila zeleno svjetlo tek 3. kolovoza 1995. i to nakon što su Srbi u Ženevi odbili potpisati plan Z4. No ni tada ni poslije nije se odustalo od mirne reintegracije okupiranih područja, što je kasnije i ostvareno u istočnoj Slavoniji, svjedočio je Žužul.

U petak je svoje trodnevno svjedočenje završila Vesna Škare-Ožbolt, kao druga svjedokinja obrane generala Gotovine. Škare-Ožbolt je ustvrdila da je Oluja bila neminovna te da nije postojao nikakav plan protjerivanja hrvatskih Srba. Bosanski Hrvati u njihove su kuće naseljavani samo zato što nije bilo prostora za nove izbjeglice. Napomenula je da je i tadašnji predsjednik Franjo Tuđman bio ljutit i ogorčen nad zločinima nakon Oluje te da je procesuirano oko 2000 osoba s hrvatske strane.

Prije njezina iskaza, dvodnevno svjedočenje dovršio je Slobodan Lazarević, nekadašnji jugoslavenski kontraobavještajac i oficir tzv. krajinske vojske.

Lazarević je rekao da su krajinske vlasti uoči Oluje namjerno i smišljeno među srpskim civilima širile strah od dolaska hrvatskih snaga kako bi oni napustili tada okupirana hrvatska područja te se, prema planu tadašnjeg Beograda, naselili na Kosovu.

Vijeće Haškog suda obrani trojice generala je dodijelilo 210 sati za izvođenje ukupno 135 svjedoka.

Obrani generala Ante Gotovine, koja ima najviše svjedoka, čak 67, dodijeljeno je 90 sati za izvođenje dokaza, odvjetnici generala Mladena Markača su dobili 75 sati za ispitivanje 26 svjedoka, a Čermakova obrana će morati u 45 sati ispitati 42 svjedoka.


Reci što misliš!