Vrijedni 11 milijuna funti
Srbija Hrvatskoj pokušala ukrasti tri stana
Hrvatska je najprije zatražila sudsku zabranu raspolaganja spomenutim stanovima, koja je i prihvaćena za dva stana koja se sada koriste za smještaj diplomatskog osoblja Srbije
Republika Srbija pokušala je prikriti i otuđiti tri vrijedna stana u Londonu, koja su pripadala bivšoj državi, a na koja pravo polaže i Hrvatska.
Kako doznaje Jutarnji list riječ je o stanovima vrijednim između pet i šest milijuna funti, a nalaze se na prestižnim lokacijama u Londonu i sada ih koristi srbijanska diplomacija.
Hrvatska je u međuvremenu pokrenula sudski postupak protiv Srbije i dobila ga. Prema našim informacijama, Visoki sud pravde u Londonu 2. srpnja 2009. presudio je u korist Hrvatske.
Tu informaciju potvrdili su i u hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova, ali o detaljima sudske odluke nisu željeli govoriti. Hrvatska diplomacija otkrila je prijevaru tijekom 2007. godine, nakon što je već postignut dogovor o raspodjeli 123 diplomatsko-konzularna objekta bivše države diljem svijeta.
Posljednji sastanak zemalja sljednica SFRJ o podjeli imovine bivše države održan je u Zagrebu početkom 2007., ali Srbija ni tada nije prijavila tri vrijedna stana u Londonu.
Hrvatska je najprije zatražila sudsku zabranu raspolaganja spomenutim stanovima, koja je i prihvaćena za dva stana koja se sada koriste za smještaj diplomatskog osoblja Srbije.
Ali Srbija je uložila prigovor na zabranu raspolaganja za treći stan, vrijedan oko 2,5 milijuna funti, u kojemu je i sada smješten srbijanski vojni ataše.
Potom je pokrenut sudski spor kojim je Hrvatska zatražila zabranu raspolaganja spornom nekretninom, dok je Srbija pred sudom tvrdila da Hrvatska nema pravo na to.
Londonski Visoki sud pravde u konačnici je presudio u korist Hrvatske.
Ostale države sljednice nisu tužile Srbiju, ali su podržale Hrvatsku u namjeri da vrati otuđene stanove u sukcesijsku imovinu. Ministarstvo vanjskih poslova je svim našim diplomatskim predstavništvima u svijetu poslalo zahtjev da provjere stanje imovine bivše države. Nakon londonskog slučaja moglo bi se otkriti da su zatajene i neke druge nekretnine koje nisu upisane u prvotnu sukcesijsku listu diplomatsko-konzularnih objekata.
Sudski je spor u ime Hrvatske vodio odvjetnik James Crawford, ali nismo uspjeli doznati koliko su stajale njegove usluge. No Srbija će morati platiti Hrvatskoj više od 50.000 funti za pokrivanje žalbenih troškova.
Vezane vijesti
-
Ženska košarkaška reprezentacija Hrvatske u srijedu putuje u bugarski Botevgrad na prvu utakmicu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2023., a susret protiv Bugarske je dan kasnije (18 sati).
-
Beograd će dobiti ulicu Mate Parlova, najuspješnijeg jugoslavenskog boksača svih vremena i osvajača naslova europskog i svjetskog prvaka, te olimpijskog šampiona, odlučilo je u utorak povjerenstvo Skupštine Beograda, u trenutku dok se u srbijanskoj prijestolnici održava Svjetsko prvenstvo u boksu.
-
Ministrica kulture i informiranja Srbije Maja Gojković i čelnica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) Jasna Vojnić oslikavanjem lika bana Josipa Jeličića na zidu svečane dvorane označile su u subotu navečer početak unutarnjih radova na obnovi njegove rodne kuće.
-
Negiranje hrvatskog jeziku u udžbeniku Republike Srbije sramotno je i nedopustivo, poručio je u utorak hrvatski premijer Andrej Plenković i dodao da će to reći srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!