Sloboda medija
Observer: Sloboda medija je bila veća za vrijeme Tuđmana
Preston piše kako ovdje televizijski voditelji ostaju bez posla jer su istraživali što nisu smjeli, dopisnike se udaljuje jer su preduboko zavirili u priču, redakcije se prvo rješavaju onih koji misle svojom glavom, a ima tu i nasilja, zastrašivanja, prijetnji, pa čak i ubojstava
Britanski Observer kritizira EU da ništa ne čini u pogledu slobode medija, navodeći primjer Hrvatske u kojoj je situacija gora nego u Tuđmanovo vrijeme.
'Europska unija je (barem legenda tako kaže) embrij superdržave koja pokušava upravljati do u detalje našim životima. Ali, evo me u Hrvatskoj, zemlji koja bi se sljedeća trebala pridružiti EU-u i slušam novinare s područja cijelog Balkana kako govore o slobodi medija ili, bolje rečeno, represiji nad medijima', piše Peter Preston.
'Bolje je bilo u Tuđmanovo vrijeme', kaže ogorčeno jedan istraživački novinar iz Zagreba, 'tada je on u svom vlasništvu imao sudstvo, pa ga nije bilo briga što pišeš; sad su suci neovisni, pa te političari moraju zaustaviti prije nego progovoriš o bilo čemu zanimljivom'.
Preston piše kako ovdje televizijski voditelji ostaju bez posla jer su istraživali što nisu smjeli, dopisnike se udaljuje jer su preduboko zavirili u priču, redakcije se prvo rješavaju onih koji misle svojom glavom, a ima tu i nasilja, zastrašivanja, prijetnji, pa čak i ubojstava.
Tekst navodi da je brutalno baviti se u današnje vrijeme novinarstvom na Balkanu, dok Europa sramežljivo gleda takvu situaciju tek sa strane. U Sloveniji, Bugarskoj i Rumunjskoj neke se vrlo čudne stvari događaju. I, kao što je u Hrvatskoj poznato iz primjera Ive Pukanića od prije 10 mjeseci, možeš dobiti metak na kućnom pragu.
Američka nevladina organizacija Freedom House, koja prati razvoj demokracije, u posljednjem je poretku zemalja označila Bugarsku i Rumunjsku kao 'djelomično slobodne' smjestivši ih na 76. i 94. mjesto na ljestvici. Hrvatska je kliznula na 81. mjesto, a na vrhu lige djelomično slobodnih je Berlusconijeva Italija (na broju 65).
Apsurdnim smatra da bi se balkanske države morale ugledati u Italiju, u kojoj Berlusconi kontrolira šest od sedam televizijskih kanala. Preston zaključuje da EU, unatoč obećanjima i raznim studijama o pluralizmu u medijima, ne poduzima ništa kad su u pitanju stvarne slobode medija.
Vezane vijesti
-
-
2010. bila je godina u kojoj je pristup slobodnim medijima imao najmanji broj ljudi na svijetu u više od deset godina
-
Od zemalja u hrvatskom okruženju, Freedom House je upozorio na veliki pad medijskih sloboda u Mađarskoj
-
Od sedam ujutro novine su prestale s radom, internetski portali ne obnavljaju stranicu, a svi televizijski kanali s vijestima prebacili su se na ranije snimljeni program
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!