Vojne mirovine
Hrvatska upeterostručila broj mirovina za HVO
Za usporedbu, lani u srpnju Hrvatska je isplatila 3.029 istih naknada, tako da je u godinu dana broj korisnika porastao za više od 100 posto
Hrvatska je u srpnju isplatila 6.174 novčane naknade pripadnicima HVO-a te obiteljima poginulih članova HVO-a, što je 2006. godine regulirano Ugovorom između RH i BiH o suradnji na području prava stradalnika rata u BiH koji su bili članovi HVO-a i njihovih obitelji.
Za usporedbu, lani u srpnju Hrvatska je isplatila 3.029 istih naknada, tako da je u godinu dana broj korisnika porastao za više od 100 posto
Jednostavnim rječnikom kazano, Hrvatska se ovim ugovorom obvezala da će svim HVO-ovcima koji su dokazali ranjavanje ili zarobljavanje tijekom ratnih operacija u BiH, kao i članovima obitelji poginulih, isplaćivati razliku između naknada u BiH i onih koje bi primali od Hrvatske da su bili pripadnici HV-a i ZNG-a.
Mirovinski fond podatke za mirovine i naknade koje se isplaćuju na osnovi ovog ugovora objavljuje od veljače prošle godine, kada su na popisu bile 1.673 osobe.
Jednostavnom matematičkom metodom dolazi se do spoznaje da su u dvije godine od stupanja na snagu Ugovora ukupno 1.673 hrvatska državljana iz BiH dobila rješenje za naknadu, a onda je ta brojka u 16 mjeseci narasla na 6.174.
Posebnih objektivnih razloga za tako rapidno povećanje nema, a naknada u ovom trenutku iznosi nešto manje od 3.000 kuna. Tolika je, naime, razlika u primanjima vojnih žrtava, zarobljenika i ranjenika, u dvije susjedne države. Ponovno s malo matematike može se izračunati kako su državljani susjedne zemlje u veljači prošle godine iz hrvatskog proračuna dobivali ukupno nešto manje od pet milijuna kuna mjesečno, a prošli mjesec iz proračuna se za njih izdvajalo oko 18 milijuna kuna.
Iako nekakve službene statistike ne postoje, Hrvatsko vijeće obrane brojilo je ukupno oko 50.000 osoba, ali treba znati da je dobar dio njih tijekom ratnih godina i službeno bio u sastavu Hrvatske vojske, tako da oni već po toj osnovi imaju sva prava hrvatskih branitelja i samim time ne ulaze u brojke regulirane Ugovorom. Koliko točno iznosi broj osoba koje su bile samo u sustavu HVO-a, teško je točno ustanoviti, tim prije jer se u BiH i dan-danas vode provjere o razvojačenim pripadnicima HVO-a i Armije BiH.
Treba podsjetiti da se početkom 2008. godine pojavila priča kako je čak 25.000 ljudi iz Armije BiH i HVO-a osumnjičeno da su lažirali svoje navodno sudjelovanje u ratnim operacijama. Tada se iz hrvatske Vlade najavljivalo obavljanje dodatnih provjera pripadnika HVO-a koji primaju novčanu pomoć od RH. Do danas nije poznato jesu li provedene ikakve provjere.
Vezane vijesti
-
Iz državnog proračuna izdvaja se oko 700 milijuna kuna godišnje, a kriznog poreza oslobođena je većina umirovljenika HVO-a jer nemaju prebivalište u Hrvatskoj
-
Udruženje zatočenika iz Stoca, gradića na jugu Hercegovine, izrazilo je razočaranje što će hrvatski predsjednik Zoran Milanović u srijedu na Kninskoj tvrđavi uručiti odličje i dvjema postrojbama Hrvatskoga vijeća obrane, držeći ih odgovornima za progon i zatvaranje Bošnjaka za vrijeme rata.
-
Ministar obrane Mario Banožić istaknuo je u utorak kako će uložiti sve napore radi prevencije nesretnih događaja u Hrvatskoj vojsci nakon što je u nešto više od mjesec dana, izvan službe, smrtno stradalo pet pripadnika Oružanih snaga RH.
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u saborskom Aktualnom prijepodnevu kako će u sljedećih nekoliko tjedana biti isplaćen covid dodatak umirovljenicima.
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Reci što misliš!