Događaji

Guverner HNB-a

Rohatinski: Najgori gospodarski udar je iza nas

Rohatinski: Najgori gospodarski udar je iza nas

HNB-ovo držanje tečaja kune stabilnim i kontrolu javnog duga smatra glavnim prepostavkama za izbjegavanje financijske krize u koju su upale zemlje iz okruženja Hrvatske

Hrvatska je prošla najgori gospodarski udar. Počinje postupni, spor i dugotrajan oporavak. Ključni državni sektor turizam dobro se drži, a pad industrijske proizvodnje dotaknuo je dno i polako kreće nabolje. Ocjene su to guvernera Hrvatske narodne banke Željka Rohatinskog za Dow Jones Newswires, prenosi HRT

HNB-ovo držanje tečaja kune stabilnim i kontrolu javnog duga smatra glavnim prepostavkama za izbjegavanje financijske krize u koju su upale zemlje iz okruženja Hrvatske.

Rohatinski procjenjuje da će BDP na godišnjoj razini pasti oko 5,5%. Po njemu glavni problem ostaje vanjski dug koji je već gotovo 87% BDP-a. Mišljenja je da će Vladi trebati još jedno izdanje obveznica, koje će izdati jesenas da pokrije proračunski deficit.

Vlada je ove godina već izdala jednom obveznice. Investitori su ih dobro prihvatili iako je Moody's smanjio kreditni rejting Hrvatske. Stoga Rohatinski zaključuje kako ulagači bolje vjeruju u Hrvatsku nego rejting agencije.


Hrvatska gospodarska komora očekuje pad BDP-a 5-6%

Nastavak međugodišnjeg pada BDP-a može se očekivati do kraja godine, a stopa za cijelu godinu mogla bi iznositi od 5 do 6 posto, rečeno je na skupštini Hrvatske gospodarske komore.

Na nastavak negativnih tendencija u ovoj godini upozorava indeks pouzdanja potrošača, indeks očekivanja potrošača te indeks raspoloženja potrošača koji su u ovoj godini najnegativniji od krizne 1999. Optimizam potrošača ne jača, što onda implicira i odgodu oporavka potražnje, kazala je direktorica Centra za makroekonomske analize HGK Jasna Belošević Matić.

Govoreći o trendovima u gospodarstvu, istaknula je kako će u ovoj godini biti zabilježen pad BDP-a, što nije zabilježeno posljednjih deset godina. Uzrok tako naglog pada u većoj je mjeri svjetska kriza. Ipak, hrvatsko je gospodarstvo, zbog modela rasta posljednjih 15-ak godina i postojeće strukture, više i dugoročnije pogođeno od mnogih razvijenih zemalja.

Zaustavljanje negativnih trendova prepušteno je stanju u međunarodnom okruženju, rastu inozemne potražnje i raspoloživosti inozemnog kapitala.

Unatoč blagom oporavaku europskih gospodarstava Njemačke i Francuske, očekivanja o početku globalnoga gospodarskog oporavka pomaknuta su na sredinu 2010.

 


Reci što misliš!