Po uzoru na ostale zemlje
Mesić predlaže Crkvi uvođenje 'katoličkog' poreza
Katolička crkva u Poljskoj državna sredstva dobiva, među ostalim, iz crkvenog fonda kojim se financiraju vjerske zajednice
Crkva ima odgovore na sva pitanja, miješa se u sve, pa onda neka uvedu crkveni porez koji bi plaćali vjernici katolici, kako ih država više ne bi financirala. Taj porez ne bi plaćali protestanti, Židovi, pravoslavci te agnostici i ateisti, rekao je Jutarnjem listu predsjednik Mesić.
Nastavak je to otvorenog sukoba između predsjednika Republike i crkvenog vrha koji traje već nekoliko mjeseci. Crkva i predsjednik ne ljube se praktički od kada je Mesić došao na Pantovčak, no s približavanjem predsjedničkih izbora, sukob doživljava kulminaciju, piše Jutarnji list.
Crkveni vrh očito koristi sukob kako bi spriječio dolazak još jednog lijevog političara na Pantovčak, a Mesić želi onemogućiti crkveni vrh da moderira predstojeće izbore. Pritom, Mesić naglašava da nije u sukobu s Crkvom 'već samo s pojedincima u njoj'.
Prije nekoliko dana na propovijedi u Udbini hvarsko-bračko-viški biskup Slobodan Štambuk rekao je zar ne bi bilo normalno i poželjno da u katoličkoj Hrvatskoj njezin predsjednik bude katolik, ali ne samo po svjedočanstvu krsnoga lista, nego po svjedočanstvu života po vjeri.
Nije se čekalo dugo te je Mesić po običaju odgovorio da je to još jedno crkveno kršenje Ustava i diskriminacija hrvatskih građana po vjerskoj osnovi. Naime, rekao je Mesić - svi su građani, bez obzira na nacionalnost i vjersku pripadnost, ravnopravni.
Kako se, zapravo, Crkva financira u nekim drugim europskim zemljama?
Sve vjerske zajednice u Njemačkoj financiraju se iz crkvenog poreza kojeg plaćaju njezini članovi. Iznos poreza varira od 8 (u Bavarskoj i Baden-Württembergu) do 9 (ostatak zemlje) posto prihoda. Ako član vjerske zajednice želi prestati plaćati porez, potpisuje izjavu kojom potvrđuje kako napušta svoju vjersku zajednicu.
Konkordatom između Svete stolice i španjolskih vlasti Katolička crkva se financira djelomično iz državnog proračuna. Porezni obveznici prikom prijave poreznog prihoda mogu se izjasniti za odvajanje 0,5 posto prihoda za Katoličku crkvu.
Katolička se crkva u Italiji financira na dva načina: 0,8 izdavanja iz ukupnih prihoda, te prilozima za svećenike. Porezni obveznik se za izdvajanje svojih 0,8 posto Katoličkoj crkvi odlučuje potpisom na poreznoj prijavi, a prema nekim podacima, više od 85 posto Talijana odlučuje se za izdvajanja crkvi. Prilozi za svećenike nisu tako rašireni.
Katolička crkva u Poljskoj državna sredstva dobiva, među ostalim, iz crkvenog fonda kojim se financiraju vjerske zajednice. Sredstva iz fonda (lani je iznosio 98 milijuna zlota = 196 milijuna kuna) raspodijeljuju se prema broju vjernika. Država izdvaja i sredstva za rad katoličkih te protestantskih visokih učilišta, kao i za vjeronauk u školama.
Katolička crkva od Francuske dobiva novac samo za financiranje privatnih škola i karitativne djelatnosti. Sve aktivnosti crkve financiraju se isključivo prilozima vjernika koje crkva pokušava stimulirati izravnim marketinškim metodama.
Vezane vijesti
-
'Nemojte dopustiti da nam ovi događaji pokvare blagdan', poručio je kolegama i svećenicima mons. Marin Srakić, predsjednik HBK
-
Bakir Izetbegović vodeći je političar bošnjačkog političkog korpusa u Bosni i Hercegovini i sastanak s njime održan jučer mogao se dogoditi i prije godinu dana, rekao je u srijedu predsjednik Zoran Milanović i objasnio kakvu je ulogu u tome imao bivši predsjednik RH Stipe Mesić.
-
Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u nedjelju da je za etničko čišćenje BiH najodgovorniji Vance-Owenov plan te da u Haagu nije svjedočio ništa osobno o generalu Slobodanu Praljku, a tvrdnje da je surađivao s Udbom, zloglasnom jugoslavenskom komunističkom tajnom policijom nazvao je "notornim besmislicama".
-
HDZ-ov veteran Vladimir Šeks se ponovo žestoko obrušio na bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića za kojeg je ponovio da ga smatra odgovornim za presudu šestorici bosanskih Hrvata osuđenih za ratni zločin te je otišao korak dalje i pozvao DORH da “istraži njegovo lažno svjedočenje”.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!