Klima
"Globalno zatopljenje je mit"
"Najviše temperature pogodile su svijet 1998., a od onda temperature padaju"
Globalno zatopljenje je mit, ili je u svakom slučaju daleko od dokazane činjenice, rekao je James Altucher, direktor investicijske kuće Formula Capital.
"S pričama o nadolazećim katastrofama, mislili bi da temperature rastu iz godine u godinu, ali to nije slučaj. Najviše temperature pogodile su svijet 1998., a od onda temperature padaju. Sad smo u New Yorku imali najhladnije ljeto u dugo vremena, a recimo ova zima će također biti jako hladna", rekao je Altucher.
Nitko zaista ne zna što se događa
"Znači li to da nema povezanosti između emisija stakleničkih plinova i temperature? Možda ima, možda nema. No, u zadnjih deset godina pokazalo se kako ta veza ne postoji", dodao je.
Na obje strane debate o globalnom zatopljenju postoje argumenti i kontraargumenti, ali činjenica je da nitko zaista ne zna hladi li se Zemlja ili zagrijava, a ne zna se ni koliko ljudi pri svemu tome imaju utjecaj, a koliko je proces prirodan.
Stoga, privatnicima nema smisla investirati u solarnu energiju, jer ona je učinkovita u odnosu na cijenu samo u zemljama u kojima postoje vrlo snažne subvencije vlada, kao što je sto slučaj u Njemačkoj, zaključio je .
Vezane vijesti
-
Nedjelja je bila najtopliji dan od 1939. godine u Sydneyu gdje je temperatura u predgrađu Penrith dosegnula 47,3 stupnjeva Celzijevih i zbog vrućine bio je prekinut teniski meč Australian Open. Meteorološki zavod je prvotno objavio da je to najtopliji dan u području Sydneya kad je temperatura dosegla 47, 1 stupnjeva u zapadnom predgrađu Penritha. Na stadionu gdje se igra kriket bilo je izmjereno 57,6 stupnjeva u sredini terena. Natjecanje na međunarodnom teniskom turniru u Sydneyu također je obustavljeno kad su temperature premašile 40 stupnjeva Celzijevih. Francuskinja Kristina Mladenović,. 11. igračica svijeta prekinula je meč i na Twitteru napisala "bila su 43 stupnja, a na igralištu možda i 50 u trenutku kada sam počela" te je izrazila žaljenje svojim fanovima, prenosi agencija AFP. U širem području Sydneya nametnuta je zabrana paljenja vatre kako bi se izbjegao rizik od požara, koji su uobičajeni za u ljetnom razdoblju u Australiji. Nekoliko požara već je zabilježeno u subotu, a veći broj kuća uništen je u državama Viktoriji i Južnoj Australiji. U rujnu 2017. Australci su upozoreni da se pripreme na opasno razdoblje požara nakon jedne od najsuših zima dosad. Više od 200 rekorda u temperaturi premašeno je širom Australije između prosinca 2016. i veljače 2017. , s toplinskim valovima, požarima i poplavama tijekom ljetnih mjeseci. Stručnjaci su upozorili da su temperature kopna i mora pogođene klimatskim promjenama koje vode još ekstremnijim vremenskim uvjetima. Zbog relativno male naseljenosti (24 milijuna stanovnika) u odnosu na svoju površinu i velike ovisnosti o ugljenu kao energetnu, Australija je jedan od najvećih svjetskih onečišćivača stakleničkim plinovima po glavi stanovnika.
-
O tome koliko će Zemlja biti toplija, ovisi i broj zatraženih azila mogao bi narasti od 28 do 188 posto, pokazala je projekcija stručnjaka sa njujorškog sveučilišta Columbia.
-
Baza Experanza 24. ožujka 2015. evidentirala je temperaturu od 17,5 Celzijevih stupnjeva, objavila je Svjetska meteorološka organizacija (WHO)
-
Izdvojeno
-
Proteklog dana, 12./13. prosinca na području Policijske uprave zadarske evidentirana je 1 krađa
-
Doček sv. Luce održan je u POU Dom na žalu u Preku. Dječica su bila oduševljena
-
Upis na doktorski studij „Kvaliteta u odgoju i obrazovanju“ obavljat će se online do 20. prosinca 2024.
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
Reci što misliš!