Hrvatsko nebo
Hrvatski zračni prostor nadgledat će strani vojni zrakoplovi?
Nakon službenog dijela Mesić je okupljenim novinarima dodatno pojasnio što misli o nabavci novih borbenih aviona
Na proslavi 18. rođendana Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Protuzračne obrane po prvi se put neuvijeno počela spominjati mogućnost da se obrana zračnog prostora Hrvatske prepusti nekoj drugoj zemlji.
Naime, najprije je izaslanik ministra obrane uvijeno počeo pričati o potrebi najekonomičnijih rješenja, a u istom tonu je nastavio i predsjednik Stjepan Mesić, vrhovni zapovjednik oružanih snaga.
'Zbog ekonomske situacije ulaganje u tehničke resurse nikako ne može biti primarno. Sada moramo organizirati moderno upravljanje ljudskim resursima, kako bi, kada se steknu financijski uvjeti, čim prije prešlo na moderne tehnologije. Do tada, morat će se razmisliti o najučinkovitijem i najisplativijem rješenju koje neće ostaviti nebranjeno nebo, kazao je Mesić u službenom govoru.
Nadopunio je to još riječima da je NATO krenuo u projekt prijema Bosne i Hercegovine i Crne Gore, što bi trebao biti i hrvatski prioritet. Kao moguću viziju budućnosti, Mesić je najavio mogućnost da jednog dana Hrvatska, BiH i CG imaju zajednički nadzor zračnog prostora.
Nakon službenog dijela Mesić je okupljenim novinarima dodatno pojasnio što misli o nabavci novih borbenih aviona. Novinare je zanimalo razmatra li se model nadzora neba kakav ima Slovenija, kojoj Italija patrolira zračnim prostorom.
'Zbog ekonomske situacije razmatraju se sve moguće opcije, a odabrat će se onaj model koji najbolje odgovara nama. Razmatran je i model Slovenije, ali za sada još uvijek nismo ništa odlučili', kazao je Mesić. Tako je javno po prvi put spomenuta mogućnost da se Hrvatska osloni na neku drugu državu u nadzoru vlastitog zračnog prostora.
U Sloveniji je takva odluka dovela do brojnih rasprava, od onih psihološke prirode da netko drugi patrolira domicilnim prostorom, pa do onih financijskih. Naime, iako slovenske vlasti nikada nisu javno objavile koliko plaćaju Italiji nadzor, spominje se iznos od čak 30 milijuna eura godišnje. Ukoliko bi i Hrvatska išla na takvu soluciju, najvjerojatniji 'nadzornik' bila bi Italija, s obzirom da ima najveću zračnu flotu u regiji, piše Novi list.
Vezane vijesti
-
Bakir Izetbegović vodeći je političar bošnjačkog političkog korpusa u Bosni i Hercegovini i sastanak s njime održan jučer mogao se dogoditi i prije godinu dana, rekao je u srijedu predsjednik Zoran Milanović i objasnio kakvu je ulogu u tome imao bivši predsjednik RH Stipe Mesić.
-
Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u nedjelju da je za etničko čišćenje BiH najodgovorniji Vance-Owenov plan te da u Haagu nije svjedočio ništa osobno o generalu Slobodanu Praljku, a tvrdnje da je surađivao s Udbom, zloglasnom jugoslavenskom komunističkom tajnom policijom nazvao je "notornim besmislicama".
-
HDZ-ov veteran Vladimir Šeks se ponovo žestoko obrušio na bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića za kojeg je ponovio da ga smatra odgovornim za presudu šestorici bosanskih Hrvata osuđenih za ratni zločin te je otišao korak dalje i pozvao DORH da “istraži njegovo lažno svjedočenje”.
-
Mesiću je u lipnju prošle godine ukinut ured izmjenama Zakona o posebnim pravima predsjednika nakon isteka mandata, nakon čega su mu je Savez antifašista ponudio svoje prostorije
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!