Događaji

SSSH

Savez samostalnih sindikata na rubu bankrota

Savez samostalnih sindikata na rubu bankrota

Očajno financijsko stanje SSSH Novom je listu potvrdila i predsjednica Ana Knežević, navodeći kako se unutar te centrale vode razgovori o izmjenama načina financiranja, ali i reorganizaciji teritorijalnog ustroja

Savez samostalnih sindikata Hrvatske nalazi se u dramatičnoj financijskoj situaciji i visi, kako otkriva Novi list, na rubu je bankrota te za koji mjesec više neće moći podmirivati svoje obaveze. Prema podacima riječkog dnevnika, minus najveće sindikalne središnjice trenutno iznosi nešto više od milijun kuna..

Očajno financijsko stanje SSSH Novom je listu potvrdila i predsjednica Ana Knežević, navodeći kako se unutar te centrale vode razgovori o izmjenama načina financiranja, ali i reorganizaciji teritorijalnog ustroja. Umjesto regionalnih, područnih i županijskih ureda, ta će centrala ubuduće imati samo županijske urede, dok će se ostali ukinuti. O teritorijalnom preustroju i promjenama u načinu financiranja, još se razgovara, a novi model funkcioniranja SSSH mogao bi biti poznat za mjesec do dva mjeseca.

Ukidanjem ureda, prema riječima Knežević, zatvorit će se 10 radnih mjesta. Ta centrala trenutno zapošljava 105 radnika, a neslužbeno je novinarka Novog lista doznala kako bi viškom moglo postati 50-tak zaposlenika SSSH. No, predsjednica te centrale o tome za sada ne želi govoriti. Objašnjava kako se broj zaposlenih rješava prirodnim odljevom, uglavnom odlaskom radnika u mirovinu. Ako, pak, bude potrebe za izradom programa zbrinajvanja viška radnika što će zahtjevati i osiguranje novaca za isplate otpremnina, SSSH vjerojatno neće dizati novi kredit. Ta centrala još uvijek vraća kredit što ga je za isplatu otpremnina višku radnika podigla bivša predsjednica Vesna Dejanović. Prema riječima Knežević, bude li viška pokušat će se dogovoriti da otpremnine radnicima financiraju sindikati udruženi u SSSH.

Kada je prije četiri godine Ana Knežević preuzela vodstvo Savezom u miraz je dobila i 2,5 milijuna kuna duga. Od tog je iznosa vraćeno 1,5 milijuna kuna, veli Knežević. Tako središnjicu trenutno opterećuje milijuna kuna naslijeđenog duga, koje je s obzirom na pad prihoda centrale očito teško podmirivati. I bez naslijeđenog duga, međutim, za normalno funkcioniranje SSSH-u mjesečno nedostaje 160 tisuća kuna. Zbog toga se i raspravlja i mogućem novom modelu financiranja centrale od strane udruženih sindikata. Neslužbeno se u SSSH može čuti kako bi taj model mogao predstavljati put u propast SSSH jer se očekuje da sami udruženi sindikati iznesu svoj prijedlog kako bi financirali centralu. Do sada su sindikati centrali plaćali naknadu po članu koja se određivala na osnovu prosjeka plaće u djelatnosti. Sama Knežević ne želi govoriti o modelu financiranja. No, ističe kako je u susjednoj Sloveniji pitanje financiranja centrala jasno definirano, pa od članarine koja se usteže članu sindikata 33 posto ostaje u podružnici, dok jednak postotak ide na račun granskog sindikata i centrale, a jedan posto u poseban fond solidarnosti iz kojeg se financiraju sindikalne akcije.


Reci što misliš!